15 trikov, ako rýchlo zaspať (časť prvá)

Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí nikdy nezažili problémy so zaspávaním. Stačí vám ľahnúť si do postele a do troch minút si spokojne odfukujete v ríši snov. Takýto ľudia skutočne existujú. A nie je ich málo. S vekom sa však schopnosť rýchlo zaspať v želaný čas zhoršuje.

Do veľkej miery je za to zodpovedný stres a zhoršujúci sa zdravotný stav. Väčšina detí a mladých ľudí sa teší perfektnému zdraviu a skutočné starosti by vedeli spočítať na prstoch jednej ruky. Do postele odchádzajú, keď sú unavení a na zaspanie zriedka potrebujú veľa času. Deťom a mladým ľuďom zriedka robia problémy aj moderné hračky – mobily, tablety či počítače. Všetky tieto prístroje narúšajú priebeh spánku. Taktiež neskoré pitie kávy je veľmi častým neduhom, ktorý vie narušiť aj dobrý spánkový cyklus. Pri mladších ročníkoch však nemajú zásadný vplyv na spokojný a rýchly spánok. Horšie je to u ľudí narodených skôr.

rychlo-zaspat-1

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na to, aby ste sa rýchlo vybrali do sveta spánku, nepotrebujete žiadne tabletky z lekárne. Dá sa povedať, že siahnuť po chemickom prípravku je najjednoduchšia cesta. Nie je to však riešením. Tabletka na spánok vám síce priblíži spánok, rozhodne však nerieši problém. Problém a ťažkosti spojené so spánkom iba potláča. V horšom prípade sa vám podarí na takýchto tabletkách vybudovať závislosť.

1 – prinúťte sa zostať hore

Táto rada sa na prvý pohľad môže zdať ako zvláštna. Nie je to však žiadny vtip. Škótski vedci to majú overené. Sledovali skupinu ľudí s problematickým zaspávaním. Všetci testovaní jedinci boli v posteli. Je pozoruhodné, že skôr zaspávali ľudia, ktorým bolo nariadené, aby sa snažili nezaspať. Pokojne to považujte za malý psychologický trik. Funguje to.

2 – vstaňte a robte niečo 10 minút

Pokiaľ sa v noci zobudíte a nedarí sa vám po dobu cca 15 minút zaspať, spravte radikálny krok. Vstaňte, opustite posteľ (ideálne aj spálňu) a 10 minút sa venujte niečomu, čo nemá nič spoločné so zaspávaním. Potom sa vráťte do postele. Budete prekvapení, že takéto uvoľnenie mozog naozaj ocení.

3 – skryte hodiny

Máte na nočnom stolíku digitálny budík s veľkým displejom s časom? Sledovanie času počas nekonečného prehadzovania sa v posteli určite spánku nepomáha. Nie je nič jednoduchšie ako tieto hodiny pred vaším zrakom skryť.  Hoďte na hodiny nejakú plachtu. Prípadne ich iba otočte. Najlepším riešením je však dať hodiny preč zo spálne. Akékoľvek elektronické zariadenie v spálni škodí spánku.

...

4 – znížte teplotu v spálni

Ľudské telo má vnútorné hodiny, pomocou ktorých vie, kedy je čas na spánok. Problém je, že takéto hodiny vznikli v časoch, kedy ľudia žili diametrálne odlišne. Žiadne ústredné kúrenie, takmer žiadne pohodlie. Ľudské telo je nastavené, aby spalo v prostredí s nižšou teplotou. Respektíve nižšia teplota spúšťa prechod z bdelosti do stavu spánku.

Zrýchliť zaspávanie tak dokážete veľmi jednoduché – všetko, čo stačí spraviť, je znížiť teplotu v spálni o niekoľko stupňov. Spálňa by mala byť najchladnejšou izbou domácnosti. Odporúča sa teplota okolo 18 stupňov – je to však individuálne.

5 – dajte si krátku teplú sprchu pred spánkom

Tento trik funguje na podobnom princípe ako predchádzajúci. Telo prirodzene reaguje na prechod do chladnejšieho prostredia posilnenou túžbou po spánku. Teplá sprcha vás zahreje. Potom, ako vyjdete z kúpeľne, budete vnímať teplotu v spálni citlivejšie. Bude sa cítiť chladnejšie napriek tomu, že teplota v tejto miestnosti je stále rovnaká.

Najjednoduchšie to budú mať ľudia, čo majú spálne priamo spojené s kúpeľňou. Prechod medzi týmito dvoma miestnosťami tak bude bez akýchkoľvek problémov. Pri iných riešeniach interiéru to bude o čosi komplikovanejšie, ale určite sa to zvládnuť.

Ideálna je kombinácia zníženej teploty v spálni spojenej s krátkou teplou sprchou pred uložením sa do spálne. Neveríte? Vyskúšajte si to ešte dnes na vlastnej koži.

6 – dajte si na nohy teplé ponožky

Toto môže znieť ako tradične nespoľahlivá rada od starej mamy. V skutočnosti to však má vedecké základy. Švajčiarsky vedci zistili, že jedným z najspoľahlivejších indikátor blížiaceho spánku sú teplé chodidlá a ruky. Prečo to nevyužiť a obrátiť?

Zohrejte si nohy a ruky a oklamte tak svoj organizmus, respektíve posuňte svoje telo želaným spôsobom. Najjednoduchšou pomôckou sú dobré vlnené ponožky. Osvedčili sa aj ďalšie veci – chodidlá môžete zohrievať aj aktívne. Skúste vytiahnuť zo špajze prázdnu plastovú fľašu a naplniť ju teplou či horúcou vodou.  Takéto vykurovacie zariadenie sa postará o vyhrievanie po dobu niekoľkých desiatok minút. To by malo stačiť na to, aby ste stihli zaspať.

7 – ponorte svoju tvár na 30 sekúnd do veľmi studenej vody

Neznie to lákavo, však? Prečo by som si mal robiť pred spánkom takéto nepríjemné veci?

Opäť ide o veľmi jednoduchý trik, ktorý je založený na prirodzených pochodoch nášho tela.  Využíva sa tu tzv. potápačský efekt. Ľudské telo je naprogramované na to, aby pri kontakte vody s pokožkou tváre došlo k celkovému upokojeniu organizmu, spomaleniu metabolizmu a podobne. Tento efekt slúži na prežitie cicavcov vo vode. Ak sa vám spomalí metabolizmus po páde do vody, máte oveľa menšiu šancu, že sa v nej utopíte.

Vy môžete tento efekt využiť ako efektívnu pomôcku na zaspávanie. Základným predpokladom nástupu spánku je celkové upokojenie a uvoľnenie organizmus.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár