12. December 2024

Ako vyčistiť matrac: Veľký sprievodca čistením matracov

Každý sa rád vyspí na niečom pohodlnom, čistom a voňavom. Kvalita spánku je v živote veľmi dôležitá. Investovali ste nemálo peňazí do správneho matraca, no nezabudnite sa oň aj starať. Samozrejmosťou je, že pravidelne vyzliekate posteľnú bielizeň (v letných mesiacoch častejšie ako v zimných). No po istom čase zistíte, že po stiahnutí plachty, na matraci sa objavili škvrny a je potrebné ich vyčistiť. Ako nato? 

Obsah

Ak máte konkrétny problém, odporúčame vám využiť nižšie uvedený zoznam sekcií a prejsť rovno na tú časť článku o čistení matraca, ktorá je pre vás najrelevantnejšia:

Ako sa strať o matrac?

Matrac ste si starostlivo vybrali, kúpili, doniesli domov, umiestnili na pripravenú posteľ s roštom, vystreli ste posteľné prestieralo, obliekli posteľnú bielizeň na vhodne vybraté periny, či paplóny. Užívate si voňavé a nové lôžko na spanie. Každé ráno poriadne vyvetráte. Noci, počas ktorých si pohodlne spíte sa míňajú a je čas sa o svoje ležadlo poriadne postarať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
  1. Základné pomôcky na čistenie: klasický vysávač s príslušenstvom, parný vysávač (ideálne, no nie nutné), čistič škvŕn, rukavice (podľa voľby čističa), bezfarebnú handričku, čistú vodu atď.  
  2. Odpracte a operte všetko čo sa dá: z matraca odpracte všetky vankúše (dekoračné aj klasické), prikrývky, deky, plachty, chránič matraca, ak sa dá aj snímateľný poťah na matrac a poriadne ich vyperte v práčke podľa pokynov výrobcu. Nechajte všetko poriadne vysušiť. Ideálne slnečnými lúčmi.
  3. Vysávajte: pomocou vysávaču s nadstavcom na čaludnenie odstráňte všetko povrchové nečistoty ako vlasy, chlpy, omrvinku, chumáče prachu a pod. Povysávajte obidve strany a všetky boky matraca. Nezabudnite na záhyby a ťažšie dostupné miesta.
  4. Čistenie matraca: vyčistite jednotlivé typy škvŕn matraca, zvoľte čo najvhodnejší čistič. Pamätajte nato, že matrac nesmie byť vlhký, ani premočený. Preto postupujte veľmi opatrne a trpezlivo.
  5. Opätovné vysávanie: ak ste použili jedlú sódu, určite matrac znovu povysávajte. Nenáhlite sa, aby sóda stihla zaúčinkovať a videli ste jej účinky.
  6. Použitie parného čističa: baktérie, roztoče, nepríjemný zápach ničia vysoké teploty. Zlikvidujete ich pomocou spomínaného pomocníka, ktorého para dosahuje niečo viac ako 100°C.  
  7. Otočte matrac: ak chcete mať obidve strany matraca rovnako dobre vyčistené, otočte a celý proces od vysávania, cez čistenie po opätovné vysávanie zopakujte. Celý matrac po čistení nechajte úplne vyschnúť.
  8. Utieranie prachu: ak ste sa pustili do čistenia matraca, tak do celkového upratovania zahrňte aj utieranie prachu z čela postele, z nábytku v miestnosti, umytia okna a žalúzii, vymenenia záclon i závesov. Nezabudnite na koberec a podlahu. Alergici a astmatici tieto činnosti musia robiť častejšie.
  9. Dajte veci do pôvodného stavu: ak je všetko upratané a suché môžete pomaly ukončovať svoju prácu. Navlečte poťah na holý matrac, následne daj chránič, prestieradlo, oblečte prikrývky a vankúše. Vychutnávajte si hygienicky čistú a voňavú spálňu.

Kvalitný parný čistič nájdete napríklad na TPD.sk →

Kedy je správny čas na vyčistenie matraca?

V domácnosti máte veľmi veľa vecí, o ktoré je potrebné sa pravidelne starať. Nie vždy máte čas a chuť robiť všetky veci naraz. Niekedy ste v stave za deň upratať celý byt, inokedy nie a nie nájsť chuť niečo urobiť. Ale kedy je nutné povedať si: „Je čas vyčistiť náš matrac“.

  1. Váš matrac dlho neprešiel dôkladnejším čistením – aby sme matrac udržali čistý, voňavý pre zdravý a bezpečný spánok je potrebné ho viackrát do roka vyčistiť cca každý druhý mesiac.
  2. Začala vás počas zaspávania trápiť alergia – ak pri zaspávaní, alebo počas noc trpíte, prejavujú sa na vás rôzne alergické reakcie ako upchatý noc, nádcha, svrbenie oči, uší,… to je znakom toho, že váš matrac je plný prachu, prachových roztočí a je čas ho poriadne povysávať a vyčistiť.
  3. V spálni cítite zápach – príčiny zápachu matraca môžu byť rôzne. Napr. prach, nahromadená odumretá koža, pot, moč, iné telesné tekutiny, ale aj plesne. Zapáchajúci matrac si vyžaduje okamžité riešenie, pretože dochádza k jeho poškodeniu a kvalita vášho spánku je preč.
  4. Na matraci sa vám objavili nežiadúce škvrny – na matraci sa často objavia fľaky, ktorých pôvod poznáte i nepoznáte. Čím rýchlejšie sa pustíte do ich odstránenia, tým väčšie šance vyčistenia máte.
  5. Objavili sa parazity alebo máte nepríjemné štípance – v počiatočných fázach si nemusíte hneď všimnúť, že vašu posteľ napadla ploštica posteľná. Nedovoľte jej rozmnožovať sa vo vašej posteli. Ihneď zasiahnite a urobte všetko preto, asi ste ju vyhubili.

Ako na čistenie škvŕn na matraci?

Okrem roztočov a plesní, ktoré sa vám skôr či neskôr usídlia v matraci, môžu sa vám na matraci zjaviť škvrny rôzneho druhu, napr. krv, pot, či iné telesné tekutiny, ale aj zvyšky jedla, či nápoja. Určite by ste našli firmy, ktoré vám radi prídu váš matrac profesionálne vyčistiť. No kvôli jednej – dvom škvrnám nebudete volať firmu a platiť jej nemalé peniaze. Pri troche námahy čistenie zvládnete aj sami.

V drogérii, či v predajniach s matracmi určite nájde viac druhov prípravkov na odstránenie fľakov, na ktorých nájdete presný návod na ich použitie. No nie vždy máte takýto výrobok doma tak môžete použiť jednoduchý domáci, ale účinný prípravok.

Čističe matracov

Odstraňovač škvŕn

V každej dobrej drogérii vám určite poradia prípravok, ktorým odstránite nežiadúce škvrny z rôznych textílii. Pri čistení matraca si dajte pozor, aby ste ho príliš nepremočili. Preto prostriedok nenanášajte priamo na škvrnu, ale nastriekajte ho na čistú bezfarebnú látku. Krúživými pohybmi prostriedok vmasírujte na zafarbenú časť matracu a pomocou druhej suchej handričky ho hneď vysušte.  Prípravok môžete zotrieť aj vlhkou handričkou, ktorú ste si vopred namáčali v studenej vode a až potom škvrnu dôkladne vysušte. Aplikovať prípravok môžete aj viackrát pokiaľ škvrna nezmizne. Dbajte na to, aby na matraci zostala čo najmenšia vlhkosť.

Sóda bikarbóna

Tento výborný prostriedok dostanete kúpiť v každých potravinách. Je cenovo dostupný pre každého (100 g cca 0,40€). Má všestranné využitie a žiadne vedľajšie účinky. Používa sa do pečenie, na čistenie rôznych predmetov snáď v každej miestnosti domu. Je až neuveriteľné, či všetko dokáže. Ak ňou posypete matrac absorbuje z neho prebytočnú vlhkosť a zbavuje vás zápachov. Ak sa ju rozhodnete použiť, určite ju nechajte pôsobiť čo najdlhšie, hoci aj cez noc. Ak chcete zlepšiť jej účinok otvorte okno a nechajte preniknúť svetlo a slnečné lúče na obsypaný matrac. Ak ju zmiešate s peroxidom vodíka a kvapkou tekutého prostriedku na umývanie riadu je super čističom na rôzne typy škvŕn.      

Peroxid vodíka

Tento 3% prípravok kúpite v ktorejkoľvek lekárni. Keďže má bieliace vlastnosti určite ho používajte len pri bielych matracoch. Je vysoká pravdepodobnosť, že s ním odstránite aj veľmi odolné škvrny. Pred použitím ho zmiešajte s vodou. Dajte ho do rozprašovača. Najskôr ho otestujte na malej škvrne, aby nedošlo k prípadnému poškodeniu matraca až potom pripravený roztok aplikujte na väčšie plochy.  Po niekoľkých minútach pôsobenia ho zotrite mokrou, potom suchou handričkou.

Enzymatický čistič

Prípravky tohto typu dostanete v drogérii. Používajú sa na čistenie kobercov, čaludnenia, posteľných bielizní. Často vytvoria bohatú penu, ktorá natrvalo zbavuje matrac škvŕn, ale aj zápachov najmä po domácich miláčikoch. Veľkým plusom týchto čističov je príjemná vôňa. Jeho použitie je bezpečné pri deťoch i zvieratách. Ak ho nechcete kupovať, vlastný čistiaci prostriedok si vytvoríme zmiešaním 200 ml teplej vody a 1 lyžice tekutého umývacieho prostriedku. Pozor aj pri jeho použití platí: matrac premoč čo najmenej – vlhkosť mu škodí.

Slnečné UV lúče

 Ak chcete mať zdravé, voňavé matrace určite ich dvakrát do roka vystavte slnečnému žiareniu. Priame slnečné lúče prenikajú hlboko do vlákien matraca, zabíjajú roztoče, ale i plesne a ničia baktérie. Je to najlacnejší, najzdravší aj najpríjemnejší spôsob vyčistenia matraca. Hoci na škvrny musíme použiť niečo iné, ale slnečné svetlo pomôže vyčistené škvrny poriadne vysušiť. 

Ak si chcete urobiť univerzálny a účinný domáci čistič na škvrny matrace tak si namiešajte:

  • 1 lyžicu pitnej vody (môžete aj z vodovodu)
  • 1 lyžicu kvasného octu
  • 1 malú lyžičku tekutého pracieho prostriedku (môže byť aj Jar, Pur,…)
  • 2 lyžice sódy bikarbóny používanej na pečenie
  • 1 kvapka dezinfekčného prostriedku

Ak si chcete urobiť univerzálny čistič, ktorý ničí baktérie, roztoče a zápach zmiešajte:

  • 100 ml pitnej vody
  • 100 ml liehu (alkoholu 70% – kúpite aj v lekárni)
  • 1 lyžica esenciálneho oleja napr. čajovník
  • 1 lyžička aviváže (vôňu si zvoľte podľa vašich preferencií)

Čistenie matracov podľa konkrétnych typov škvŕn

Škvrna z červené vína, príp. kávy

Medzi nápoje, ktoré sa vám zvyknú vyliať a určite po nich zostane poriadny fľak na koberci, či na matraci, sú červené víno, káva a kakao. Pri rozliatí týchto tekutín je vhodné neotáľať s čistením ale rýchlo pristúpiť k ich odstráneniu.

Na mokrý fľak od červeného vína je dobré použiť väčšie množstvo kuchynskej soli, ktorá absorbuje vlhkosť a sýto červená farba sa zmení na slabo ružovú. Soľ nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Potom poťah vyzlečte a vyperte v práčke. Ak pranie nie je možné, škvrnu prelejte minerálnou vodou a ručne ju dočistite.

Perlivú vodu môžete použiť aj na škvrny od kávy, či čaju. Vodu nechajte pôsobiť, odsajte ju a znečistený matrac dočistite liehom.

Na fľaky od nápojov môžete použiť aj ocot, alebo citrónový roztok, ktorý aplikujete priamo na škvrny. Necháte ho pôsobiť a zotriete. Prípravky na matrac nanášajte pomocou rozprašovača, alebo čistej bezfarebnej handričky.     

Škvrny od krvi

Krv na vašich matracoch sa môžeme objaviť pri menštruácii, pri problémoch nosa, či iných zdravotných ťažkostiach. Opäť platí, čím rýchlejšie sa pustíte do odstraňovania škvŕn, tým vynaložíte menšie úsilie na ich vyčistenie. Pri odstraňovaní krvi z textílií sa nikdy nepoužíva teplá, ale výhradne studená voda. Zmiešajte studenú vodu so sódou bikarbónou. Potom pomocou čistej handričky naneste zmes na škvrnu, nechajte ju pôsobiť minimálne 10 hodín a znečistené miesto dôkladne povysávajte. Krv sa z matracu odstraňuje veľmi ťažko a často sa stáva, že škvrna zostane viditeľne zosvetlená, no nevymizne úplne.

škvrna od krvi na matraci – pred čistením
škvrna od krvi na matraci – po čistení

Škvrny od moču

Tento problém dôverne poznajú mladí ľudia, ktorí majú malé deti; ľudia, ktorí sa starajú o starších ľudí, ako aj domácnosti so zvieratkom, ktoré im chodí do postele. Škvrny tohto typu odstránite pomocou nasledovného prípravku: v nádobe zmiešame 240 ml peroxidu vodíka (3%), 45 g sódy bikarbóny a ½ čajovej lyžičky tekutého pracieho prostriedku. Dôkladne premiešajte. Pomocou rozprašovaču, ale handričky ihneď naneste zmes na škvrny. Nechajte pár minút pôsobiť a po škvrne by nemali ostať ani stopy. Po uschnutí matrac nezabudnite povysávať. 

škvrna od moču na matraci – pred čistením
škvrna od moču na matraci – po čistení

Škvrny od zvratkov a potu

Pri škvrnách tohto typu je väčším problémom zápach ako samotná škvrna, hoci ani tá vizuálne nevyzerá lákavo. Krúživými pohybmi votriete do takého fľaku čpavok, ktorý dostanete kúpiť  v drogérii, v predajniach s farbami a nátermi a pod. Ak nemáte po ruke čpavok, zapáchajúcu vlhkosť vám pomôže odstrániť jedlá sóda, ktorou posypete matrac a povysávate ho. Podobne za pomoci sódy, ktorú necháte pôsobiť minimálne hodinu aj viac, sa zbavíte aj potu na matraci.

škvrny od potu na matraci

Čistenie matracov od parazitov

Ako vyčistiť matrac od prachových roztočov

Prachové roztoče patria do rodiny pavúkovcov, keďže majú 8 nôh. Voľným okom sú takmer neviditeľné (ich dĺžka je len cca 0,2mm). Darí sa im v dekách, kobercoch, vankúšoch a samozrejme v matracoch, kde majú teplé, tmavé a vlhké prostredie. Ich počet v jednom matraci môžete počítať aj na stotisícky, či milióny. No žiadna panika, ak nie ste alergik, či astmatik, pre človeka nie sú nebezpečné a už vôbec ich nemôžete porovnávať s plošticami, ktoré štípu.

Ak chcete, aby váš matrac slúžil a poskytoval vám príjemný a zdravý spánok určite ho nezabúdajte pravidelne, preventívne udržiavať a čistiť. Na čo nemôžete zabúdnúť.

  • Vymieňanie posteľnej bielizne – človek sa v noci potí, odpadávajú mu mŕtve časti kože, ktoré sú obľúbenou potravou roztočov. Je správne pravidelne vymieňať posteľnú bielizeň každé 2, najneskôr 4 týždne. Ak milujete pocit čistej a voňavej postele prezlečte si ju hoc aj každý týždeň. Riaďte sa priloženými štítkami od výrobcu, ale najčastejšie sa obliečky perú pri teplote 60°C.
  • Periny a paplóny i obliečky vetrajte a sušte na čerstvom vzduchu –  najčastejšie na dedinách vidno, ako sa periny sušia v okne. Je to veľmi svieže a zdravé. Priame slnečné lúče ničia prachové roztoče a zabíjajú ich.  Slnečné svetlo zabije aj tie roztoče, ktoré ostali na bielizni pri praní.
  • Výmena vankúš, či matraca – vankúš, perina i matrac majú svoju životnosť. Určite vám nevydržia celý život. Ideálne je vankúš vymeniť každých 6 mesiacov a o výmene matraca treba uvažovať po cca 8 rokoch. Ak máte periny a vankúše z peria na trhu nájdete viaceré firmy, kde toto perie prečistia.
  • Využívanie parného čističa – roztočom neprospieva vysoká teplota. Parné čističe vytvárajú nepretržitú, vysokotlakovú paru a bez námahy, vírenia prachu a chémie odstránia nielen baktérie, ale aj roztoče. Takéto čističe sú často používané alergikmi nielen ma matrace, ale aj podlahy a iné povrchy v celej domácnosti. Parný čistič na matrace je dobé použiť aj viackrát do roka.
  • Využívanie vysávača – ako koberec, či podlahu v byte je potrebné pravidelne vysávať, tak nezabudnite pravidelne povysávať aj váš matrac. Hoci vysávač nepovysáva matrac hĺbkovo, ale aspoň zoberie mŕtve aj živé roztoče na povrchu. Neprehliadnite ani záhyby, prešívanie, či ťažšie dostupné miesta matraca.
  • Zakúpenie chrániča na matrac – ak chcete zachovať dlhšiu životnosť matraca je dobré zakúpiť si chránič na matrac, ktorý podobne ako posteľnú bielizeň môžete kedykoľvek oprať. Chráni matrac nielen pred škvrnami, ale zabraňuje roztočom dosť sa hlboko do matraca.

Ako sa zbaviť ploštice posteľnej?

Nepríjemný parazit, ktorý môže navštíviť našu posteľ je ploštica posteľná. Je to bezkrídly hmyz veľkosti 5 – 9 mm, ktorý sa ukrýva v nábytky, stenách, či tapetách. Na svoju obeť útočí v noci a jeho uštipnutie spôsobuje bolestivé, svrbiace pupene na nohách, rukách, hlave, či chodidlách.

Ploštice si nachádzajú v starých nábytkoch, ale do vašej domácnosti si ju môžete priniesť aj ako suvenír v kufri z dovolenky, prenášačom môže byť aj naše domáce zvieratko (najčastejšie mačka, alebo pes). Ak sa vo vašej domácnosti vyskytne pár ploštíc, môžete skúsiť poradiť si sami. Vo veľkom množstve je potrebné vyhľadať pomoc odborníkov. Chce to trpezlivosť, aby ste vyhubili nielen ploštice, ale aj vajíčka tohto parazita. Najrýchlejší a najúčinnejší spôsob je zbaviť sa všetkého čo je napadnuté a vyhodiť všetko čo sa dá. Ale ak sa chcete dať na boj môžete to skúsiť. 

  • Vyperte všetko, čo sa dá – ploštice nemáte len v posteli, ale dostávajú sa aj do vankúšov, paplónov, záclon, či oblečenie. Všetko, čo je možné vyperte v horúcej vode, aby ste vyničili všetky parazity.
  • Matrac poriadne povysávajte – povrch matraca, ako aj každý jeho záhyb dôkladne viackrát povysávajte.
  • Použite vodnú paru – vysoká teplota hubí nielen roztoče, ale aj ploštice. Každú jednu štrbinu matracu, postele, ale aj nábytku, či steny prejdite parným čističom.
  • Dezinfekcia – bežná handrička, vedro vody a obyčajný saponát, ktorý používate na bežné upratovanie určite stačiť nebude. Byt je potrebné dezinfikovať a vyhubiť ploštice prípravkami, ktoré sú na to určené.
  • Posteľ nemajte opretú o stenu – okolo postele môžete dať bielu kriedu, ktorá odpudzuje ploštice. Nožičky postele môžete oblepiť lepiacou páskou, pretože po šmykľavom povrchu sa ploštice nedostanú do postele.
  • Vyčistite nielen posteľ a matrac, ale aj okolitý nábytok a steny – nezabudnite ani na koberce, podlahové lišty, diery v stenách, …
  • Zakryte matrac ochranným obalom – ak aj všetko poriadne vyčistíte, môže sa stať, že hlboko v matraci ostane niekoľko uviaznutých ploštíc. Ak na matrac dáme obal, ploštice cez obal nebudú moc vyliesť, začnú hladovať a nakoniec zahynú. Takto matrac pravidelne vysávajte, aby ste ho zbavili mŕtvych ploštíc. Po roku môžete natrvalo odstrániť ochranných obal. Všetko ploštice by mali byť vyhubené.
  • Deratizácia – najúčinnejšie je nechať to na profesionálov a zavolať deratizérov, ktorí minimálne dvakrát vykonajú dezinsekciu, čím sa postarajú o celkové zneškodnenie ploštice posteľnej vo vašej domácnosti.

Ako z matraca odstrániť pleseň

 Ak bývate v staršom, alebo zle zateplenom, ale najmä vlhkom dome, či byte môžu sa vo vašej domácnosti objaviť plesne. Plesne sú rizikové nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Najohrozenejšou skupinou sú alergici. Ak by ste spali na matraci s plesňou, spóry vdychujete celú noc, čo vám môže spôsobovať vážne zdravotné problémy (napr. bolesti hlavy, kašeľ, astmatické záchvaty,…)

...

Ako predísť plesni v matraci?

  1. Pamätajte na to, že plesni sa darí vo vlhkom a tmavom prostredí. Preto je dôležité kúpiť si posteľ s roštom, aby sa prebytočná vlhkosť z matraca mohla odparovať. Na trhu existuje viac druhov roštov, preto si vyberte taký, ktorý je vhodný pod váš matrac.
  2. Uprednostnite posteľ bez úložného priestoru. Ak priestor pod matracom zaplníte množstvom vecí, zabránite prúdeniu čerstvého vzduchu a matrac môže začať podliehať plesniam.
  3. Na plesne myslite ešte pred kúpou matraca. Kúpte si kvalitný matrac, ktorý bude vzdušný a ľahko udržiava aj vo vlhšom prostredí.
  4. Nezabudnite pravidelne vetrať. V zimnom, či letnom období je správne každý deň otvoriť okno a poriadne vyvetrať nielen miestnosť v ktorej spíme, ale celý byt. Čerstvý vzduch je základ zdravého životného štýlu. Dnes sa robia dobre tesniace okná, v ktorých sa drží vlhkosť a preto je nutné jednotlivé miestnosti bytu prevetrať. 
  5. Každý mesiac pri výmene posteľnej bielizne nezabudnite skontrolovať aj stav matraca. Ak nedostatky na vašom matraci zbadáte včas a okamžite zasiahnete, matrac ešte môžete zachrániť. Pleseň sa šíri pomerne rýchlo. Ak je pleseň rozsiahla je čas kúpiť nový matrac.
  6. Ak chcete váš matrac zachovať, v čo najlepšom stave je dobré ho každých 3 – 6 mesiacov otočiť. Otočenie matraca je výborná prevencia proti plesniam, ale aj zabránite jeho rýchlemu preležaniu. Ideálne je matrac pretočiť úplne. Ak máte každú stranu matraca inak pevnú, postačí, ak ho stočíte tak, že na mieste, kde ste mali nohy budete mať hlavu a naopak. 

Čo s plesňami v matraci?

Ak ste pri prezliekaní posteľnej bielizne zistili, že na vašom matraci sa objavili čierne fliačiky a zacítite zápach riešte to okamžite. Vymenenie posteľnej bielizne nestačí.

  • Stiahnite a vyperte poťah matraca – po stiahnutí postihnuté miesto postriekate prostriedkom proti plesniam napr. Savo, nechajte ho chvíľku pôsobiť a miesto opláchnite čistou vodou. Následne poťah operte v práčke pri maximálnej teplote. Nezabudnite si prečítať, akú teplotu výrobca uvádza.
  • Vyčistite škvrnu na matraci – podobne ako na poťah aj na matrac použite prostriedok proti plesniam. Naneste si ho na bielu handričku a krúživým pohybom škvrnu vyčistite. Následne postihnuté miesto pretrite s mokrou handričkou a vysušte. Matrac nechajte poriadne preschnúť. 
  • Ak pri čistení zistíte, že pleseň je rozsiahla a hlboko v matraci je čas takýto matrac vyhodiť a investovať do nového

Ako sa zbaviť zápachu matracov?

Niekomu požičiate matrac a vráti vám ho plný pachu od cigariet. Dlhšie ste odkladali čistenie matracu a keď na ňom zaspávate cítite sa nepríjemne a „vôňa“ matraca vám nedá spať. Dieťa sa vo svojej izbe bálo a uprostred noci prišlo k vám do postele. Stala sa menšia nehoda a pocikalo sa. Moč silno zapácha. Sú horúce letné noci a vy sa nadmerne potíte (za noc môžete vypotiť až 1,5 litra potu, ktorý vsiakne do matraca). Toto sú len malé ukážky, ktoré môžu spôsobiť zápach matraca. Je čas pustiť sa do odstránenia zápachu a zabezpečiť si zdravší spánok.

  • Vysávajte – klasický vysávač vám pomôže zbaviť sa nečistôt, no zápach ním neporiešite. Určite siahnite po parnom vysávači – vysoký tlak teplej pary bude príčinou zbavenia zápachu.
  • Použite kuchynské pomôcky – zájdite do kuchyne a určite tam nájde tieto „poklady“:
  • Sóda bikarbóna – posypte ňou celý matrac, nechajte ju 1 – 2 hodiny pôsobiť a jednoducho povysávajte.
  • Ocot – ocot sa všeobecne používa na odstránenie zápachu z rôznych povrchov. Môžete ním jemne postriekať aj matrac. Pozor však, ak to preženiete ocot môže mať presne opačný efekt a matrac bude mať nepríjemnú octovú arómu.
  • Matrac vyvetrajte – ak máte možnosť určite matrac dajte poriadne vyvetrať na čerstvý vzduch. Priame slnečné lúče spôsobia nielen zabitie roztočov, ale odstránia aj nepríjemné pachy.
  • Použite pár kvapiek esenciálnych olejov – pred použitím olejov je potrebné matrac poriadne povysávať. Je na vás pre aký olej sa rozhodnete. Najviac používané oleje sú:  levanduľový, ktorý vám zabezpečí lepší spánok; čajovníkový (tea tree) olej, ktorý ničí baktérie, plesne, roztoče, ochraňuje matrac pred parazitmi a má príjemnú vôňu. Tieto oleje môžete použiť aj v kombinácii so sódou.

Ako vyčistiť jednotlivé typy matracov?

Trh ponúka veľké množstvo matracov. Pred ich kúpou určite venujte trochu času a energie na podrobnejšie preštudovanie si, aké východy a nevýhody jednotlivé typy matracov ponúkajú. Určite sa neriaďte len cenou, ale radšej sa zamerajte na kvalitu. Každý výrobca pri jednotlivých typoch matracov uvádza spôsob ako sa o matrac starať, čistiť a udržiavať ho čo najdlhšie v dobrom stave. Riaďte sa odporúčaniami a pokynmi výrobcu.

Máte tri možnosti čistenia matraca:

  • Zavolať si firmu, ktorá vám váš matrac profesionálne vyčistí.
  • Obrátiť sa na predajcu, resp. výrobcu, ktorý vám poradí a odporučí čistenie.
  • Skúsite matrac šetrne vyčistiť samy (napr. sódou bikarbónou, tekutým prostriedkom,….)

Ako čistiť molitanový matrac

Molitanové matrace sú z vysokoelastickej peny, ktorá sa prispôsobuje tvaru vášho tela. Na čistenie týchto matracov je vhodné použiť vysávač na mokré čistenie. Keďže ide o mokré čistenie určite počítajte s tým, že bude veľmi dlho trvať jeho sušenie. Na sušení si dajte záležať, aby sa nestalo, že matrac splesnie.

Ako čistiť latexový matrac

Tieto matrace obsahujú zmes syntetického a prírodného latexu získaného z kaučuku. Ich výhodou je, že pri správnom udržiavaní majú dlhú životnosť. Takže ich údržbu nepodceňujte. Na ich čistenie je vhodná čistá voda a prírodný prací prostriedok. Do spomínaného prípravku namočíte bezfarebnú handričku, ktorú poriadne vyžmýkate a šetrne matrac vyčistíte. Mydlový roztok potom z matraca utrite mokrou handričkou a nechajte ho poriadne vyschnúť. Pred čistením, ak je možné dajte dole poťah a osobitne ho operte.

Ako čistiť pružinové, či taštičkové matrace

Tieto matrace sa čistia pomerte rýchlo a bez veľkých problémov. Potrebujete k tomu tri dôležité veci: klasický vysávač s nástavcom na čalúdnenie, kefku s jemnými štetinami a jedlú sódu. Pomôcky máte a môžete začať:

  • Približne 1 šálku (250 ml) sódy používanej v kuchyni rovnomerne rozsypete na povrch matraca. Pomôžte si kuchynským sitkom. 
  • Sódu, za pomoci kefky s jemnými štetinami, vmasírujete do tkaniny matracu.
  • 15 minút si dáte oddych a necháte sódu pôsobiť na špinu v matraci,
  • Po troche oddychu sa pustite do dôkladného vysávania celého matracu.
  • Máte pred sebou voňavý, čistý matrac, na ktorý dáte posteľnú bielizeň.

Ako čistiť penový matrac

Pri penových, podobne ako pri molitánových matracoch si treba dať pozor, aby ste ich nepremočili. Inak budete bojovať s plesňami. Pena rada vsaje všetko tekuté. Na čistenie si pripravte: vysávač, vodu, ocot, jedlú sódu a rozprašovač. Ako nato:

  • Matrac dôkladne povysávajte. Zbavte ho veľkých nečistôt ako omrvinky, vlasy, prachu, či chlpov od domáceho miláčika.
  • Urobte roztok 1:1 (biely ocot a voda) a prelejte ho do rozprašovača. Jemne roztokom porosíte matrac. Neprežeňte to.
  • Na navlhčený matrac rozsypte sódu bikarbónu a nechajte ju približne 30 minút pôsobiť.
  • V izbe otvorte okná, čím urýchlite proces schnutia. Ideálne je čistenie vykonávať v letných teplejších dňoch.
  • Po uschnutí matrac povysávajte, aby ste ho zbavili zvyškov sódu.
  • Užívate si svoj čistý matrac.  

Ako čistiť matrac s kokosovými vláknami, či inými prírodnými materiálmi?

Tie matrace sa čistia veľmi ťažko, pretože ľahko do seba nasajú akúkoľvek vlhkosť. Pri kokosových vláknach je potrebné chemické čistenie v kombinácii s mokrým vysávaním. Pri iných prírodných materiáloch sa najčastejšie používajú vlhké piliny, ktoré sa vo vzduchu premenia na prášok. Ak by ste použili väčšie množstvo vody mohlo by sa stať, že vlákna napučia a následne prasknú. Pri prírodných materiáloch myslite na dôkladné sušenie.

Ako vyčistiť poťah matraca?

Tak ako periete posteľnú bielizeň, z času na čas (aspoň dvakrát do roka) by ste mali oprať aj poťah na matraci. Na každej textílii máte uvedené pokyny od výrobcu, tak je tomu aj na poťahu. Údaje na štítku si pozorne prečítajte najmä údaj o teplote vody v práčke, ale aj o tom, či poťah môžete sušiť v sušičke. Ak áno, urýchľuje to dobu sušenia. Pri klasickom sušení musíte počítať s tým, že poťah sa suší aj okolo 10 hodín podľa podmienok sušenia, či typu poťahu. Na matrac poťah dávajte len ak je úplne suchý.

Môže nastať aj prípad, že poťah je síce snímateľný, ale do práčky sa nezmestí. Vtedy môžete využiť služby čistiarne. Ak ho však nechcete dávať do čistiarne, alebo máte nesnímateľný poťah môžete ho vyčistiť aj na matraci. Stačí k tomu vlhká handrička s neutrálnym mydlom. Čistite len povrch poťahu. Nechoďte do hĺbky. Nepremočte ho.

Hoci dôkladné čistenie poťahu robíte len párkrát do roka, povysávať a poriadne vyvetrať si zaslúži aj každý mesiac.

vyzlečený poťah matraca
matrac bez poťahu

Ako zabrániť znečisteniu matraca?

Ak chcete, aby vám matrac vydržal dlho v dobrom stave je dobre sa myslieť a dodržiavať tieto zásady:

  1. Investujte do roštu – rošt kupujete na celý život, preto si vyberte ten správny a vhodný k vášmu matracu. Dobrý rošt predlžuje funkčnosť aj životnosť matraca, pretože okrem iných funkcii, matrac chráni  pred vlhkosťou a odvetráva ho.
  2. Otáčajte ho pravidelne – ak máte matrac rovnakej tvrdosti na obidvoch stranách, pretáčajte ho úplne – spodok na vrch a opačne. Ak máte matrace rôznej tvrdosti na jednotlivých stranách a vyhovuje vám otočená strana, tak otočte matrac o 180° t.z. kde máte nohy budete mať hlavu a opačne. Otáčanie matraca by ste mali realizovať každé tri mesiace.
  3. Vetrajte – veľa ľudí nevie ako správne vetrať. Dnes žijete éru plastových okien, ktoré výborne tesnia. Teplo nám síce cez ne zbytočne neuniká, ale neprepustia ani čerstvý vonkajší vzduch. Inak sa vetrá cez vykurovaciu sezónu, inak cez leto. Vlhkosť v byte by sa mala pohybovať okolo 50%. Vetrať treba krátko, ale intenzívne. Určite vetrajte ráno minimálne 5 – 10 minút. Ideálne je vetrať každé dve hodiny a to najmä v spálni, kuchyni a kúpeľni. No z časového hľadiska je to asi nemožné. Určite si ale vyvetrajte aj pred spaním. Ak máte možnosť, aspoň cez víkend, si poriadne matrac, periny aj vankúše prevetrajte. Slnečné lúče zbavujú matrac nielen pachov, ale aj vybielia škvrny.
  4. Neustielajte posteľ hneď po prebudení – patríte medzi osoby, ktoré majú radi poriadok a úhľadne ustlatá posteľ musí byť? No do posielania si pustite aspoň pol hodinu po opustení postele, aby sa perina a matrac stihli vyvetrať a zbaviť vlhkosti.
  5. Vymieňajte posteľné prestieradlo a bielizeň – tak ako pravidelne vysávate, periete, umývate riad je správne pravidelne vymieňať aj posteľné textílie. V letných mesiacoch každý týždeň, v zimných každý druhý týždeň. Vaše telo určite ocení voňavé periny a vy sa vyspíte ako v rozprávke.
  6. Vyhnite sa nadmernému poteniu – ak máte problém s potením, ráno sa budíte celý mokrý iste to vášmu matracu neprospieva. Podporujete vznik plesní. Znížte izbovú teplotu, majte kvalitné pyžamo ale aj posteľnú bielizeň, zvážte kúpu priedušného  a vodotesného chrániču na matrac, ktorý zabráni pred vniknutím telesných tekutín do matraca.
  7. Zvieratá do postele nepatria – domáci miláčik je síce člen vašej rodiny, ale do postele určite nepatrí. Urobte mu svoj pelech na zemi a nie vo vašej posteli. Hoci sa o hygienu zvieratka staráte, no je potrebné si uvedomiť, že aj zviera má svoje parazity, chlpy, či výlučky.
  8. Jedlo a nápoje do postele nepatria – keď ste chorý, alebo si chcete urobiť pekný večer s partnerom láka vás priniesť si niečo do postele a v pohodlí si to vychutnať. No v posteli sa objavia omrvinky, či rozliate kakao veľmi ľahko a treba to čo najrýchlejšie vyčistiť a je po príjemných chvíľach. Kuchyňa je na potraviny určite vhodnejšia.
  9. Majte voľný priestor pod posteľou – ľudia v stiesnených panákových bytoch využijú každý kúsok voľného priestoru. Priestor pod posteľou je ideálnym skladiskom a úložiskom. No pre váš matrac to až také ideálne nie je, pretože prúd vzduchu je obmedzený.
  10. Používate chránič matraca – chránič matraca je cenovo dostupný. Je snímateľný a ľahko ho operiete v práčke. Ochráni váš matrac pred roztočmi, pachmi, baktériami i vlhkosťou.
  11. Šetrné a pravidelné čistenie – ak spozorujete na vašom ležadla škvrnu neodkladne ju vyčistite. Pravidelne a pozorne kontrolujte váš matrac, či sa na ňom neobjavia plesne. Ak došlo k jeho zašpinení očistite ho šetrnými prostriedkami, aby ste ho nezničili. 
  12. Profesionálne čistenie – aspoň raz za rok, alebo dva doprajte vášmu matracu kompletné hĺbkové prečistenie. V každom väčšom meste nájdete firmu, ktorá takého služby ponúka. Z hygienického i zdravotného hľadiska je to veľmi prospešné.

Kedy je čas matrac vymeniť?

Zo skúsenosti viete, že nič netrvá večne. O veci, ktoré máte v byte sa staráte pravidelne, šetrne, dávate si záležať na ich čistení. No zub času sa na všetkom raz prejaví a inak tomu nie je ani pri matracoch, hoci ste si kúpili aj ten najlepší a najkvalitnejší matrac, ktorý trh v tom čase ponúkal.

Matrac by ste mohli obrazne prirovnať k osobnému autu. Ak ho používate, časom potrebuje vymenenie. Ak kúpite nekvalitné auto, nebude s ním spokojný, budete sa ho snažiť čím skôr vymeniť. Ak si kúpite niečo kvalitnejšie, budete vám slúžiť dlho k vašej spokojnosti.

Čím je zakúpený matrac nižší, tým vám menej vydrží, pretože materiál sa rýchlejšie unaví a stratí svoje prvotné vlastnosti. Ak matrac (ako aj auto) používate každý deň,  rýchlosť jeho opotrebenia bude vyššia. Určite sa neodporúča si kúpiť matrac z druhej ruky. Vôňu a čistotu matraca zabezpečí jedine nový matrac. 

V akých situáciách je namieste uvažovať o kúpene nového matraca? Kedy už je tak znečistený, že môže ohrozovať vaše zdravie?

  • Objavenie rozsiahlej plesne – plesne sú veľmi nebezpečné a zdraviu škodlivé. Ak sa pleseň objaví a vy včas zasiahnete, ešte matrac na dáky čas môžete zachrániť. No plesne sa zbavíte veľmi ťažko, pretože nikdy neviete odhadnúť jej kvantitu – rozsah, ani jej hĺbku. Určite začnite uvažovať o kúpe nového matraca.
  • Objavenie parazitov (ploštice posteľnej, vši,…) – predstava parazitov vo vašej posteli určite nie je nič príjemné. Ploštice vo vašej domácnosti zničia nielen matrac a posteľ, ale aj okolitý nábytok. Preto pri výskyte ploštíc myslite nielen na vyhodenie matraca, ale aj na zbavenie a vyničenie ploštíc celkovo.
  • Dlhé používanie – pri malej škvrne, či prvom zápachu určite matrac nevyhadzujte. No ak ho používate viac ako 8 rokov už na ňom môžete cítiť známky opotrebovania a jeho životnosť pomaly končí (záleží aj od typu matraca i od vašej hmotnosti). Stáva sa nepohodlný, je preležaný, je plný roztočov a baktérii, čo nie je pre vaše zdravie prínosom. Po pár rokoch matrac stratil svoje hygienické vlastnosti. Začnite uvažovať na investíciou do nového matraca.
  • Deformácia a vŕzganie – ak matrac používate príliš dlho objaví sa v jeho strede viditeľná priehlbina, ktorá bola spôsobená každodenným tlakom ťažšej časti vášho tela. (Tento problém sa najčastejšie objavuje pri penových matracoch. Životnosť peny je značne obmedzená.) V noci pri prevracaní počujete zvuk – vŕzganie, škrípanie, môžete to byť z postele, z roštu, ale aj z matraca. (Stáva sa to u matracoch s pružinou.)  
  • Zdravotné problémy – ak máte dlhodobé zdravotné problémy napr. alergického charakteru, alebo časté bolesti hlavy, chrbtice, kĺbov, ramien, prebúdzate sa nevyspatý a zlámaný zvážte, či príčinou vašich problémov nie je práve nesprávny typ matraca.

No a na záver – keď už k tomu príde – kde kúpiť kvalitný matrac? Ideálne v špecializovanej predajni matracov v mieste vášho bydliska. Výber matraca je totiž ďalší proces a najlepšie je ak vám má kto poradiť a máte si matrac kde vyskúšať a ľudovo povedané „ohmatať“ ešte pred kúpou.

Pokiaľ toto pre vás nie je možnosť, a chcete kúpiť matrac cez internet – odporúčame vám overené a ceritfikované matrace z https://www.matrace-vegas.sk/.

Ďalšie zdroje:

Related Posts
Comments

Pridaj komentár