Ako vyzerá správne sedenie?

V mnohých článkoch o zdravom spôsobe života sa spomína, že až tretinu života prespíme. Často sa však zabúda na to, že so sedením je to ešte na dlhšie. Bežný moderný človek presedí minimálne pracovného tretinu dňa.

správna poloha pri sedení

 

Väčšinou je to viacej. Počas víkendu je to trochu lepšie. K čistému pracovnému času pripočítajte prestávku, počas ktorej jete v jedálni, cestu do práce a cestu z práce. Väčšina ľudí voľný čas netrávi na športoviskách, ale pekne doma za televízorom či počítačom. Posediačky. Idete sa priateľmi? Opäť sedíte v kaviarni či bare. Je jasné, že sedenie je životný štýl. Spôsob, akým sedávame, je tak nesmierne dôležitý. Tejto téme sa však venuje minimálna pozornosť. Správne sedenie totiž nie je o žiadnych drahých stoličkách či iných pomôckach. Správne sedenie tak do veľkej miery nemá kto propagovať. Nájdete sa iba zopár výrobcov ergonomických stoličiek.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Sedenie je pre človeka neprirodzená poloha

Sedenie je relatívne nový objav. Naši predkovia toho nasedeli ďaleko menej. Predhistorický človek takmer nesedával, a už určite nie v polohe, akú zaujímame my. Ak sa praľudia stretli na nejakom „večierku“ okolo ohňa, tak si okolo neho políhali.

Myslíte si, že toho nemáte s praľuďmi veľa spoločného? Práve naopak. Naše telo je totožné s tými spred 10 tisíc rokmi. Telo je tak evolučne pripravené na úplne iný spôsob života. Vyvinuté na fyzicky náročné lovenie mamutov, používané na stláčanie gumených kláves v klimatizovanej miestnosti. Ako toto môže dopadnúť?

K čomu vedie dlhodobé nesprávne sedenie?

Ak budete sedenie podceňovať dlhodobo, začnete mať problémy s chrbticou. Ak vás začne bolieť chrbtica, môžete si povedať, že je zle. Bolesti chrbtice vás nepošlú predčasne do márnice, avšak dokážu život výrazne znepríjemniť.

Tu je dôležité upozorniť na veľký rozdiel medzi bolesťami chrbtice a bolesťami chrbta. Bolesti chrbta sú pomerne bežné. Stretáva sa s nimi väčšina ľudí po tridsiatke. Bolesti chrbta sa často zamieňajú za bolesti chrbtice, respektíve tieto termíny sa používajú ako synonymá. Rozdiel medzi nimi je však veľký.

Bolesť chrbta je všeobecná bolesť v tejto oblasti tela. Bolesti chrbta zvyčajne nemajú jeden pôvod, preto  je ťažké identifikovať zdroj bolesti. Väčšinou ide o kombinácie problémov so svalmi nervami. Bolesti chrbta sú zvrátiteľné. Správnym sedením a vhodným životným štýlom môžete váš chrbát vrátiť do dobrého stavu. S bolesťami chrbtice je to trochu inak. Tieto bolesti sú už veľmi ťažko zvrátiteľné – došlo k posunu platničky (z rôznorodých dôvodov), ktorá tlačí na nerv, čo je zase zdrojom nepríjemnej bolesti.

...

Tu možno hľadať aj dôvod, prečo sa snažiť sedieť vo vhodnej polohe. Chrbtici neprospieva nič viac ako prevencia. Pokiaľ sa budete starať o svoj chrbát, chrbtica bude v poriadku.

Správne sedenie však nie je všetko, čo môže pre zdravie svojej chrbtice spraviť. Samozrejmosťou by mal byť dobrý matrac a vankúš. Ortopedický matrac sa postará o správnu polohu vašej chrbtice počas celej noci. Najväčší vplyv na zdravie chrbtice však nemá sedenia ani spánok, ale pohyb. Telo nastavené na lovenie mamutov je potrebné jednoducho oklamať. Mamuty dnes lovíme s nákupnými košíkmi v supermarketoch, takže telu musíte dopriať náhradu. Netreba sa báť, telo si to nevšimne. Pravidelný pohyb robí so zdravím chrbtice zázraky. Až 90 percent všetkých pacientov s problémom s chrbticou viedlo život bez dostatku pohybu.

Pravidlá správneho sedenia

  • Vystrite chrbát a zatlačte ramená dozadu
  • Zadok by sa mal dotýkať operadla stoličky
  • Rovný pri chrbtici neznamená úplne rovný – chrbtica je dvojito esovite prehnutá. To znamená, že obsahuje tri záhyby, ktoré by mali byť počas sedenia zachované. Toto docielite napríklad vložením uteráka do medzery medzi operadlom stoličky a chrbtom. Mnohé kvalitnejšie stoličky sú na toto pripravené.
  • Rozložte si telesnú hmotnosť na obe časti tela.
  • Ohnite kolená pod správnym uhlom. Kolená by mali byť o čosi nižšie ako vaše bedrá. Odporúčaná vzájomná pozícia kolien je: od seba – typické mužské sedenie.
  • Chodidlá by sa mali dotýkať podlahy celou svojou plochou
  • Snažte sa často meniť polohu sedu – v jednej polohe by ste nemali zostať dlhšie ako 30 minút
  • Pri sedení by uhol nôh v kolenách mal byť o čosi väčší ako 90 stupňov

Zopár tipov ako pomôcť chrbtu pri práci za počítačom

Správna pozícia pri sedení nie je všetko. Pre svoje zdravia môžete spraviť veľa aj v kancelárii. Jedným zo spôsobov, ako na to, je neustále meniť pozíciu. Ideálne je vyskúšať aj netradičné prístupy. Zoberte si so sebou do kancelárie fit loptu. Sedenia na fitlopte je druh nestabilného sedenia. Keďže fitlopta nie je pevná, telo je nútené pri sedení zapájať svaly, ktoré sú za normálnych okolností úplne nečinné.

Najnovším trendom je však státie za počítačom. Toto je výborné riešenie. Automaticky ním vyriešite množstvo problémov so sedením a únavou v práci.  Ideálne je kombinovať správne státie a správne sedenia za počítačom. Nanešťastie, veľa zamestnávateľov by sa na vás dívalo veľmi podozrivo, keby ste prišli s nápadom, aby vám upravili pracovný stôl.

Ako sedieť za volantom

Osobitným druhom sedenia je sedenie za volantom. Najmä ľudia vo veľkých mestách strávia za volantom pomerne veľa času. Sedenie v aute je špecifické najmä tým, že stres je sústredený najmä na kríže. Pri šoférovaní je dobré použiť podporu chrbta. Kolená by mali byť o čosi vyššie ako bedrá.

 

Related Posts
Comments
  • no a ak ste ako ja .. ze sedite uplne ze uplne zle a nemate prost eten navyk na zdrave sedenie tak si kupte ozaj kvalitnu terapeuticku stolicku, ktora vas to nauci proste pri sedeni na kotrej budete mat telo v zdravej minimalne zatazujucej polohe … mne poradili cez kancelarskestolicky taky dxracer a uz po dni na nej som citila ze chrbat a chrbtica ma bolia menej

Pridaj komentár