Matrac pre alergikov. Ako vybrať ten správny?

Alergie dokážu poriadne znepríjemniť život. Našťastie existujú technológie, ktoré sa snažia alergikom život uľahčiť, či už ide o rôzne alergie na mlieko, inú stravu alebo v oblasti zdravého spánku. Najčastejším dôvodom, prečo majú alergici zložitejší spánok sú roztoče. Výberom správneho matraca sa dá ľudom s alergiami pomôcť. Ako však vybrať správny matrac?

Roztoče

Roztoče sú Veľkosťou malý nepriatelia, ktorý dokážu život alergika poriadne skomplikovať. V podstate sa jedná o pavúkovce, ktoré sú podobné kliešťom, avšak na rozdiel od kliešťov sa nedajú vidieť voľným okom. Ak by sme ich chceli vidieť, museli by sme použiť mikroskop alebo lupu.

Tieto potvory sa nachádzajú v každej domácnosti, čo nie je nutne zlé. Sú to mikróby, ktoré nemajú vysoké nároky na prežitie. Vyskytujú sa všade tam, kde je teplo, vlhko a potrava. Všetci tieto parametre sa nachádzajú v každej domácnosti a ak by sme chceli znížiť ich počet, môžeme vyskúšať znížiť teplotu. Avšak, to že znížite teplotu, neznamená že sa zoberú ihneď na odchod a vy tak budete bezpredmetne mrznúť.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo sa týka ich potravy, živia sa organickým materiálom, ktorý sa taktiež nachádza v každej domácnosti. Živia sa prachom – organickou časťou prachu a ľudskej pokožky. V podstate až 70% prachu v domácnosti sa skladá z odumretej ľudskej pokožky, ktorá sa neustále obnovuje. Jednou z možností ako znížiť množstvo odumretej pokožky v prachu, je jej dôkladné odstraňovanie počas kúpeľa. Existujú rôzne prípravky na „brúsenie“ kože, avšak postačí aj kvalitná drsnejšia špongia na umývanie. Ďalšou možnosťou je neustále vysávanie a upratovanie s čím vám môže pomôcť aj robotický vysávač počas vašej neprítomnosti v domácnosti. Tým sa vyhnete vdychovaniu prachu počas vysávania.

Matrace pre alergikov  

O roztočoch by sa dalo toho povedať mnoho, avšak dnes sa zameriame na matrac na ktorom spíme. Práve matrace sú miesto, kde sa roztočom obzvlášť dobre existuje. Majú k dispozícií odumretú ľudskú kožu, prach a taktiež aj vlhkosť, vďaka tomu, že sa človek počas noci potí. Preto je úplným základom k lepšiemu spánku kvalitný poťah na matrac. Ochránite tak samotný matrac ale aj seba samého.

...

Dôležitá je tiež hygiena matraca. Spomínaný poťah treba pravidelne čistiť a prať. Keď je poťah z matraca dole, je dobré matrac dôkladne povysávať. Svoju úlohu zohrávajú aj chrániče matraca, ktoré tvoria dodatočnú vrstvu medzi ľudským telom a matracom.

Ako sme už spomínali, pre roztoče je veľmi dôležitá vlhkosť v matraci. Znižovať ju dokážeme správnym výberom matraca. Každý matrac má totiž rozličné vlastnosti. Do matraca sa vlhkosť dostáva potením, preto je dôležité, aby sa vlhkosť s matraca dostala preč čo najrýchlejšie.

Matrace z PUR (polyuretánovej) peny

Tento druh matracov jednoznačne neodporúčame. Nie sú totiž vzdušné a ich hygiene sa dá polemizovať. Tvoria ideálne podmienky pre rast a rozmnožovanie roztočov, ale aj ďalších mikróbov. Je to z toho dôvodu, že tieto matrace nie sú dostatočne vzdušné, preto do seba viažu vlhkosť a prach.

Ak sa vám predsa len pozdávajú, môžeme im pomôcť správnym umiestnením, čim podporíme ich vzdušnosť. Preto tieto matrace neukladáme na postele s úložným priestorom. Ideálna je klasická posteľ na 4 nohách, pod ktorou sa dá dobre a jednoducho povysávať. Matracu taktiež pomôže jeho vetranie. Občas ho treba vytiahnuť von z postele a umiestniť na slnko.

Pružinové matrace

Ich jadro tvoria pružiny, preto majú veľmi vystihujúci názov. Oproti klasickým PUR penovým matracom majú o niečo lepšiu vzdušnosť a vďaka pružinám dokážu efektívne odvetrať prebytočnú vlhkosť. Taktiež mu môžeme pomôcť vetraním tak, že matrac umiestnime na lôžko, ktoré bude zo spodnej časti vetrané.

Latexové matrace

Vzhľadom na vysokú hygienickosť sú pre alergikov víťaznou voľbou. Na otázku prečo je to tak, je odpoveď jednoduchá. Významnú úlohu zohráva LATEX. Jedná sa o prírodný materiál, ktorý sa nachádza v rastlinách. Na jeho získavanie sa pestujú kaučukovníky.

Dôležité je, že latex v rastlinách funguje ako podpora ich imunitného systému, čo znamená že ich chráni pred baktériami a plesňami. Tieto antibakteriálne vlastnosti si latex uchováva aj po jeho spracovaní. Keďže si latexové matrace zaslúžia väčšiu pozornosť, viac informácií sa môžete dozvedieť tu.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár