18. September 2024

Ako prežiť horúce leto aj bez klimatizácie

Prvé jarné slnečné lúče sú po chladných dňoch veľmi príjemné. No s prichádzajúcim letom sa ich intenzita zvyšuje a teplomer namiesto božských 25°C zrazu už pár dní ukazuje nad 30°C, tak to už nám také potešenie nespôsobuje. Pri jazde v aute, ale aj kanceláriách, obchodoch, ale  v niektorých domácnostiach je častým pomocníkom proti horúčavám klimatizácia. Niekto ju miluje, niekto nie je jej zástancom, pretože sa obáva o svoje zdravie, alebo nemá dostatok financií na jej zabezpečenie.

Klimatizácia bytu v mnohých rodinách nie je štandardom. Horúce dni sú tu a vy chcete prežiť príjemné chvíle vo vašej domácnosti hoci je horúce leto.

Na horúce dni myslite už pri stavbe doma, či zariaďovaní bytu

Jedným z dôležitý prvkom nehnuteľnosti by malo by vhodné zateplenie. V zimnom období jeho veľkým plusom je, že nedochádza k úniku tepla cez steny a tak znížite náklady na vykurovanie. V lete oceníte to, že steny neprepúšťajú teplo z vonkajšieho prostredia do vnútra a v miestnosti ostane príjemný chládok.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak ste budúcim majiteľom rodinného domu, alebo vlastníte podkrovný byt určite vám je dôverne známe, že tepla vzduchu pod strechou je v júli, či auguste neznesiteľná. Pozrite sa napr. do Grécka, ako to tam vyriešili architekti. Volili strechy domov z reflexných materiálov, ktoré odrážajú slnečné lúče a fasády domov tvoria svetlé, väčšinou biele farby

K zdravému životnému štýlu patrí kvalitný spánok. V prekúrenej, alebo vo vyhriatej miestnosti sa vám bude zle spať. Preto spacia časť bytu by mala byť orientovaná sa sever. Počas dňa do nej nebudú žiariť priame slnečné lúče a pri vetraní tu bude prúdiť chladnejší vzduch.

Ak ste niekedy strávili dovolenku na chate v prírode, zistili ste, že sa vám akosi lepšie spalo. Dôvod je veľmi jednoduchý. Zeleň, stromy, kríky vám poskytujú príjemných chládok. Tienia a zabraňujú slnku žiariť priamo do miestnosti obydlí. Preto zeleň okolo vášho domu, či bytu je veľmi dôležitá. „Betónová džungľa“ vám moc chládku neprinesie.

Pri zariaďovaní bytu myslite tiež na príchod horúcich dní. Voľte radšej svetlejšie farby stien, či nábytku. Prírodné materiály, ktoré odrážajú svetlo i teplo. Z látok voľte radšej materiály ako ľan, bavlna, či satén.

Vetrajte s rozumom

Vetranie je nevyhnutnosť. No majte na pamäti, že pokiaľ je von teplejšie, ako vo vnútri ponechajte okná a dvere zatvorené. Vetrajte v skorších ranných hodinách, ale večer, keď intenzita slnečného žiarenia je menšia a vzduch je o niečo chladnejší. Možno si myslíte, že ak otvoríte dve okná krížom bytu okolo obeda, urobí sa prievan a vzduch sa vymení. Áno vzduch sa vymení, ale vženie vám do vnútra horúci vzduch, ktorý ohreje steny, strop i podlahy a vymeniť ho za chladnejší bude problém. Preto procedúru výmeny vzduchu nechajte na vhodnú neskorú hodinu. Prúdenie chladnejšieho vzduchu môžete podporiť postavením ventilátora k oknu.

Nezabudnite na tienenie

Rolety, žalúzie, závesy sú skvelými pomocníkmi v horúcich dňoch. Ich správne používanie zabraňuje zvyšovaniu teploty a vám ostane v izbe príjemne. Teplota v miestnosti z tienidlami bude určite o niekoľko stupňov nižšia aká by bola bez nich. Pozor na správne otočenie lamiel žalúzii. Slnečné lúče sa musia od nich odrážať, nie cez ne prechádzať.

Pomôcť môže aj schladenie okna

Ak zavesíte opratú bielizeň na balkón, určite ste zachytili ten príjemný, osviežujúci pocit pri otvorení dverí, či okna, pred ktorým je navešané mokré oblečenie. Ak používate slnečnú clonu na predné sklo auta, pri vstupe do jeho vnútra nepociťujete neznesiteľné teplo, dokonca sa môžete volantu bez problémov dotknúť a môžete okamžite začať šoférovať.

Ako vám službu urobia žalúzie, či rolety, podobne príjemnejší pocit zabezpečí, aj mokrý uterák, či plachta cez okno. Oprali ste práve záclonu, či záves? Pokojne ich mokré zaveste priamo na okno. Máte rozprašovač? Použite ho na orosenie závesov, či roliet. Milo vás to prekvapí a osvieži sa vám vzduch.

...

Pozornosť venujte aj posteli

Lôžko v letnom období si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Človek sa v noci potí a v letných, horúcich dňoch intenzita potenia je oveľa vyššia. Preto je dobré byť majiteľom zimných a tenších letných prikrývok. Posteľná bielizeň by mala byť z príjemných, ľahkých materiálov ako hodváb, bavlna, satén, či ľan. Teplejšie materiály ako flanel, či froté plachtu si nechajte na studené zimné mesiace.

Svoju posteľ udržujte hygienicky čistú. Ak pocítite nepríjemný octový, kyslastý zápach výmenu posteľnej bielizne neodkladajte.  

Posteľ nechajte každý deň poriadne prevetrať. Nepostielajte ju. Nepoužívajte prehozy, ani dekoračné deky. Matrac potrebuje dýchať. Aby nedošlo k jeho poškodeniu, či plesneniu, udržujte to suchý a svieži.

Niektorí ľudia dávajú plachtu, či deku pred spaním do chladničky, či na pár minút do mrazničky a potom sa takou príjemne chladnou zakryjú a pomôže im to rýchlejšie zaspať. Možno to naozaj stojí za vyskúšanie, no pravdepodobne urobíte lepšie, ak si kúpite matrac či vankúš s chladivým efektom, ktoré dokážu chladivý efekt udržať dlhšie.

Ľad a jeho účinky

Horúce dni a ľad patria určite k sebe. Ľadová drť i ľadové kocky sa používajú na schladenie tela, ale aj miestnosti. Ak do kovovej misky dáte kocky ľadu a umiestnite ju do miestnosti, dostatočné množstvo ľadu môže spôsobiť pokles teploty o pár stupňov.

Dobre vám padne, aj keď si nohy namočíte do vedra so studenou vodou, do ktorej môžete pridať aj morskú soľ.

Pozor však ak máte vlhký byt, zvyšovanie vlhkosti v priestore môže zvýšiť potenie vášho tela, čo až také príjemné nie je.   

Vypnite veci, ktoré vyžarujú teplo

Všetky spotrebiče v domácnosti vyžarujú teplo. Ak používate sušičku bielizne, určite ste si pri jej používaní všimli teplo, ktoré okolo nej sála. Ide vám celý deň počítač, či televízor? Rozhodli ste sa žehliť? Používate silné žiarovky? Ak je odpoveď áno, tak vedzte, že vám to zvýšilo teplotu v domácnosti. Samozrejme sú spotrebiče, ktoré vypnúť nemôžete ako chladnička, či maznička. Ale obmedzte, či vypnite tú elektroniku, ktorú práve nepoužívate. Šetríte nákladmi na elektrinu a zároveň neprehrievate obytnú časť nehnuteľnosti.

Strava a pitný režim

Pitný režim je pre vaše telo mimoriadne dôležitý. V letných mesiacoch sa organizmu ľahko prehreje, preto piť určite treba (dospelý človek okolo 3,5 litra vody). Smäd vám najlepšie uhasí čistá voda. Čiže žiadne limonády, perlivé nápoje a už vôbec nie alkohol, ale pramenitá čistá voda. Možno si aj vy mylne myslíte, že čím chladnejšie tým lepšie. No opak je pravdou. Teplota nápoja má mať izbovú teplotu.      

Ak sa teplota vzduchu šplhá príliš vysoko skôr pijete ako jete. Konzumovať ovocie, zeleninové šaláty, studené polievky sú tou správnou voľbou pre osvieženie. Určite nestojte pol dňa pri sporáku. Sporák, či rúra na pečenie je taktiež spotrebič, ktorý zvyšuje teplotu v miestnosti. Varte preto niečo ľahké, rýchle a to v skorých ranných, alebo neskorších večerných hodinách. Pri extrémnych horúčavách si doprajte donášku jedla domov.

Čakáte návštevu a chcete ku káve ponúknuť koláč? Nepečte! Existuje množstvo výborných, osviežujúcich nepečených koláčov, či tortičiek.

Studená sprcha je omyl

Ľudských organizmus funguje zaujímavo. Ľadová sprcha, podobne ako ľadový nápoj vás osvieži v danom momente. No studenou vodou telo zažije teplotný šok, prirodzene začne zvyšovať svoju teplotu a vy sa začnete oveľa viac potiť. A namiesto osvieženia príde nadmerné potenie. Preto sa sprchujte letnou vodou. Dokonale sa utierať nemusíte. Doprajte telu nech uschne prirodzene. Ak si umyjete vlasy, určite ich nesušte fénom. Nechajte ich voľne vyschnúť.

A jedna rada na záver. Najpríjemnejšie chvíle počas letných horúcich dní je dobré stráviť pri vode, či v tieni prírody. Nezabúdajte pri tom na pitný režim a prikrývky hlavy.     

Related Posts
Comments

Pridaj komentár