Ekologická likvidácia matracov

Čo robiť so starými matracmi keď doslúžia? Dajú sa len vyhodiť alebo majú aj iné využitie? Sú recyklovateľné, alebo ako funguje ich likvidácia? Existuje množstvo otázok, na ktoré sme pre vás hľadali odpovede.

Keď staré matrace doslúžia

Dôležité je vždy najprv posúdiť, v akom stave sú. Mnohé sú „len“ znečistené, a v takom prípade je možné matrace vyčistiť a používať ďalej. Samozrejme je rozdiel znečistenie a „znečistenie“ – niekedy je nutná zo zdravotných dôvodov výmena a snaha zachrániť matrac čistením neprinesie žiadaný výsledok.

Iným prípadom je, ak sú matrace preležané, potrhané alebo inak mechanicky poškodené. Vtedy bude najvhodnejšie, ak poputujú rovno do koša, prípadne sa využijú len určité časti z takéhoto matraca.

Ak sa matrace vyhadzujú z dôvodu, že sú staré avšak nie sú poškodené – vyhadzujú sa z dôvodu hygienickosti, môžeme sa ich pokúsiť niekomu darovať za odvoz. Matrace by sa mali meniť kvôli roztočom približne po 7 rokoch používania. Ak by ich chcel niekto používať ďalej, bolo by to možné po dôkladnom vyčistení.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Tým že ich darujeme za odvoz, nemusíme chodiť do zberných dvorov. Zberný dvor je miesto, kde by mal každý starý matrac skončiť. Matrace totiž nemôžeme ukladať vedľa popolnice alebo mestského smetného koša, nakoľko by sme mohli dostať pokutu až vo výške 1500 eur.

Zavezenie matraca do zberného dvora je bezplatné, ak teda nepočítame pohonné hmoty vo vozidle, ktoré ho tam odvezie. Dôvod prečo sa musia vyhadzovať do zberného dvora je ten, že sú veľké a preto sa hodnotia ako nadrozmerný odpad.

Ak nemáme k dispozícií auto alebo známeho, ktorý by starý matrac za nás odviezol, môžeme ho doma narezať na menšie časti a postupne ho vyhadzovať do kontajnera.

V žiadnom prípade ho nevyhadzujte na nelegálne skládky v prírode, nie len preto, lebo sa v takomto konaní jedná o trestný čin, ale aj preto, že si príroda s takýmto odpadom sama neporadí.

Jednou z možností, pokiaľ si objednávate matrac nový, je vybrať si predajcu, ktorý sa postará aj o starý matrac. Napríklad výrobca a predajca matracov – Vegas aktuálne ponúka pri dovoze nového matraca zároveň aj odvoz starého, ktorý následne vyčistia a darujú do útulkov.

Iné využitie matracov

Na internete môžete nájsť množstvo nápadov, ako starý matrac využiť. Dôležité je nájsť si trochu času a mať chuť niečo tvoriť. Jedným z nápadov, ktoré sa nám podarilo objaviť, je výroba taburetky. Starý matrac sa nareže na určité časti, ktoré sa spolu zlepia, ušije sa šikovný poťah a taburetka je na svete. Celý postup môžeme vidieť na videu nižšie.

...

Zišlo by sa vám posedenie na terasu, záhradu alebo balkón? Aj takýmto spôsobom môžeme starý matrac recyklovať. V nasledujúcom videu môžeme vidieť celý postup, od tvorby konštrukcie sedačky až po samotné využitie starého matraca. Ak by ste chceli tento doma vyrobený nábytok umiestniť do exteriéru, odporúčame použiť odolné nátery na drevo a vodeodolný poťah na matrac.

Existuje množstvo nápadov ako sa dajú staré matrace znovu použiť. Ak máte domáceho miláčika, môžete mu vytvoriť nový pelech, prípadne ak nechcete aby sa deti hrali na zemi, vytvorte šikovnú podložku. Tým, že matrac využijete vo svojej domácnosti, máte 100% istotu, že bol ekologicky recyklovaný.

Likvidácia matracov na skládke

V krajinách, kde si dávajú na znovu použití materiálov a recyklácií záležať to funguje tak, že staré matrace roztriedia podľa druhu materiálu a to nasledovne. Napríklad, oddelia kovové jadro od rôznych druhov pien, a toto jadro sa následne v kovošrote recykluje. Následne sa peny dajú do stroja, ktorý ich zomelie na menšie časti, a takáto pena sa môže znovu použiť na výrobu rohožiek, tlmiaceho materiálu alebo iných výrobkov.

Na Slovensku je realita väčšinou taká, že ako matrac do zberného dvora odvezieme, skončí na nejakej skládke. Aj keď sa v recyklovaní zlepšujeme, stále máme veľké medzery oproti ostatným krajinám. Našli sme pre vás ešte jedno video, kde je ukázané, ako sa v danej spoločnosti recyklujú staré matrace a následne sa z nich vyrábajú iné výrobky.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár