Oplatí sa investovať do drahších matracov?

Možno aj vy stojíte pred plánovanou či neplánovanou kúpou matraca. Ak plánovanou, tak tak robíte asi po siedmich až desiatich. Ak ste sa práve niekde presťahovali a kupujete nový matrac neplánovane, tak stojíte stále pred rovnakým problémom.

Potrebujete sa zorientovať na trhu s matracmi a musíte sa snažiť oddeliť marketing od skutočnej hodnoty. Veď pri každej kúpe sa vždy snažíte urobiť to najlepšie rozhodnutie a neminúť peniaze zbytočne.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak si kúpite drahý matrac, prejaví sa to na kvalite vášho spánku, respektíve kvalite života? V tomto článku sa pokúsime zodpovedať práve na túto otázku.

Na túto otázku sa nedá jednoducho odpovedať. Pretože výhodnosť drahších matracov je rozdielna v závislosti od konkrétnych podmienok jeho užívateľa.

Neberieme do úvahy marketingové klamstvá

V tomto článku budeme hovoriť o drahších matracoch, ktoré sú však zároveň aj kvalitnejšie. V tomto texte nebudeme rozoberať matrace, ktoré sú drahé čisto z marketingových dôvodov. Nebudeme sa venovať vyloženým klamstvám na trhu s matracmi. Na to máme zameraných niekoľko ďalších článkov. Tým nechceme tvrdiť, že v obchodoch sa nenachádzajú podvodné matrace, ktoré chcú od ľudí vylákať čo možno najviac peňazí, a to bez toho, aby im poskytli primeranú službu. Takýchto matracov je dosť.

Matrace kupujte podľa svojho zdravotného stavu

Nároky na matrac sú závislé od vášho zdravotného stavu. Pokojne by sme mohli povedať niečo ako: čím horší zdravotný stav, tým je investícia do kvality zmysluplnejšia.

Ak máte 18 rokov a ste plný sily a zdravia, tak sa bez problémov vyspíte aj na lacnom penovom matraci. Ak by ste si však na takýto matrac ľahli v 70-tke, tak do pár dní môžete skončiť v nemocnici.

Pre mladých ľudí nemá význam investovať do niečoho, čo má životnosť 10 rokov. Mladí ľudia sa často sťahujú a nosiť zo sebou niekoľko desiatok kilogramov matrac (drahé a kvalitné matrace sú okrem iného naozaj ťažké).

Vo vyššom veku je zdravie na popredných priečkach. Vtedy sa do špičkovej kvality naozaj oplatí investovať. Najmä ak si uvedomíte, koľko vás takýto matrac bude stať za jeden deň. Celá investícia sa môže zdať na začiatku vysoká – kvalitné matrace stoja aj cez tisíc eur. Ak si však túto cifru videlíte 3650 (čo je počet dní za 10 rokov), zistíte, že kvalitný spánok až taký drahý nie je. Veď 30 centov dáte bežne za kávu z automatu (aj to je lacné). Prečo by ste denne nedali 30 centov za špičkový matrac.

...

Penové matrace

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny patria medzi to najlacnejšie, čo sa na trhu s matracmi nachádza. V zásade ich o nekvalitný materiál, ktorému by ste sa mali vyhnúť, ak hľadáte kvalitný spánok. Za určitých však aj penové matrace môžu mať dobré kvalitatívne parametre – pri matracoch z PUR peny je potrebné sledovať jeden hlavný indikátor kvality – objemovú hmotnosť/hustotu. Najlacnejšie polyuretánové matrace majú hustotu okolo 15 až 18 kilogramov na meter kubický. Tie najkvalitnejšie aj dvojnásobok. Tu však už ide o rôzne modifikácie polyuretánovej peny.

Latexové matrace

Latexové matrace patria medzi to najlepšie, čo v súčasnosti môžete na trhu s matracmi nájsť. Okrem čisto latexových matracov poznáme aj zmiešané. Latex je materiál, ktorý sa používa aj v penových sendvičových matracoch či pružinových matracoch. Výrobcovia po tomto materiáli siahajú pre jeho vynikajúce vlastnosti.

Latexová pena sa vyrába z latexu, čo je látku, ktorú rastliny produkujú v rámci svojho imunitného systému. Asi desatina všetkých rastlín obsahuje latex. Komerčne sa však latex získa z kaučukovníka.

Veľkým plus latexovej peny je fakt, že si zachováva svoje antibakteriálne vlastnosti. Vďaka tomu môžeme o latexových matracoch hovoriť, že sú antibakteriálne. Riziko, že sa vám v takomto matraci premnožia baktérie, roztoče či plesne. Aj z tohto dôvodu sa latexové matrace odporúčajú chorým, dlhodobo ležiacim ľuďom, prípadne alergikom. Latexové matrace sú vzdušné a navyše majú vynikajúce ortopedické vlastnosti. Na takomto matraci sa tak bude cítiť dobre aj vaša chrbtica.

Taštičkové matrace

Za vynikajúce možno označiť aj taštičkové matrace. Ide o typ pružinového matraca, ktorý vyniká najmä svojimi ortopedickými vlastnosti. Tento typ matraca sa odporúča predovšetkým ľuďom, ktorí trpia problémami s chrbtom. Ak vás pobolieva chrbát, kvalitný taštičkový matrac by vám mohol pomôcť. Pokojne ho môžete používať aj ako prevenciu.

Kvalita taštičkového matraca závisí od viacerých faktorov – jedným z najdôležitejších je pôvod výrobcu matraca a výrobcov jednotlivých komponentov. Je rozdiel medzi čínskymi a nemeckými výrobcami.

Kvalita sa posudzuje aj podľa hustoty pružín. Najlacnejšie taštičkové matrace sa môžu pochváliť hustotou 250 pružín na meter štvorcový. Tie najkvalitnejšie taštičkové matrace dosahujú hustotu až 1200 pružín na meter štvorcový. Týmto nechceme povedať, že nevyhnutne každý potrebuje 1200 pružín na meter štvorcový. Bežným ľuďom bude stačiť aj bežný priemer.

Ako už bolo spomenuté, pri výrobe taštičkových matracov sa používa aj latexová pena – ako povrchová vrstva, keďže spať priamo na oceľových pružinách naozaj nie je príjemné. Spojenie latexovej peny a taštičkového jadra je vynikajúcou voľbou na obmedzenie rastu a rozmnožovania mikróbov. Taštičkové matrace sú totiž mimoriadne vzdušné – dokážu výborne regulovať vlhkosť, ktorá je dôležitým predpokladom spokojnosti mikróbov.

in Matrace
Related Posts
Comments

Pridaj komentár