Aký typ matraca je najlepší pre zdravý spánok?

Stojíte pred rozhodnutím, aký typ matraca si kúpiť? Viete, že najdôležitejším kritériom je zdravý spánok a nebojíte sa investovať do kvality? Vo veľkej ponuke rôznych typov matracov sa však neviete zorientovať.  Nič to. Prečítajte si nasledujúce článok a môžete si byť istý, že na jeho konci budete poznať odpoveď na otázku „aký typ matraca je najlepší pre váš zdravý spánok“.

Čo je to zdravý spánok?

Poďme si na úvod povedať, čo to vlastne ten zdravý spánok vôbec je.  To, že spánok do výraznej miery ovplyvňuje náš život, vie dnes už hádam každý.  Pokojne môžeme povedať, že zdravý spánok vedie k zdravému životu. Áno, spánok neovplyvňuje iba naše jednotlivé priamo dotknuté časti tela, ale celé naše zdravie.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

dobrý spánok

Zdravý spánok je taký spánok, ktorý regeneruje. To je jeho hlavná funkcia. Zregenerovať dôležité tkanivá, uložiť spomienky a pripraviť telo na nový deň. Pokiaľ spíte zdravo, tak sa ráno budíte svieži a plný energie.

Zdravý spánok v jeho užšom význame je zdravá chrbtica. Ak niektorá časť tela naozaj trpí pri nezdravom spánku, tak je to práve chrbtica. Tá je takou zložitou spleťou kostí, nervov a ďalších tkanív, že jej  akékoľvek  poškodenie vedie k ďalekosiahlym problémom.

Ak chcete, aby sa vaša chrbtica počas spánku cítila dobre, musíte sa postarať o to,  aby zostala vo svojej prirodzenej polohe. Ak si odmyslíme jej dvojité esovité zahnutie, tak ide o priamu polohu.

Dobrý typ matraca spoznáte práva na základe toho, že si dokáže s týmto problémom poradiť  – dokáže zachovať prirodzenú polohu chrbtice. Takéto matrace nazývame ortopedické.

Ortopedické vlastnosti majú do určitej miery všetky matrace. U väčšiny však ide o zanedbateľný efekt. Ortopedickými matracmi môžeme nazývať iba také, ktoré majú výrazne ortopedické vlastnosti, ktoré sa zaručene prejavia na kvalite spánku.

Polyuretánové matrace

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny považujeme za základný typ matracov. V slovenských spálňach nájdete najčastejšie práve tento typ matracov. Dôvod je jednoduchý. PU matrace sú cenovo najvýhodnejšie a zdraví ľudia sa na nich vyspia bez väčších problémov.

Polyuretánové matrace však vykazujú minimálne ortopedické vlastnosti. Pokiaľ máte akékoľvek problémy s chrbtom či dokonca chrbticou, tomuto typu matraca by ste sa mali radšej vyhnúť.

Vyšším typom PU matracov sú tzv. matrace zo studenej peny. Studená pena je takisto vyrobená z polyuretánu. Rozdielny je akurát výrobný proces. Úpravou technológie výroby sa dosiahlo zlepšenie niektorých úžitkových vlastností. S ortopedickosťou matraca to však nespravilo žiadne zázraky.

...

Matrace z pamäťovej peny

Pamäťová pena bola vyvinutá americkou vesmírnou agentúrou v 60-tych rokoch minulého storočia. Trvalo takmer 30 rokov, kým sa tento technologický zázrak dostal k bežným ľuďom. Spočiatku bola pamäťová pena veľmi drahá. Technológia sa časom zlepšila a dnes je pamäťová pena dostupná prakticky pre každého.

Pamäťová pena má veľmi dobré úžitkové vlastnosti. O matraci vyrobenom z pamäťovej peny môžeme povedať, že ide o skutočne ortopedický matrac. Matrace z pamäťovej peny sa vyznačujú aj veľmi príjemným pocitom na dotyk. Takisto sú príjemné na dotyk, keďže majú výbornú distribúciu tepla.

Matrace z latexovej peny

Ďalšou výbornou voľbou matraca pre kvalitný spánok je latex. Matrace vyrobené z latexovej peny vykazujú množstvo žiadaných vlastností. Latex je prírodný materiál a má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a je veľmi vzdušný. Obe vlastnosti sú kľúčové pri obmedzovaní rozmnožovania mikroorganizmov v matraci. Pri spánku do matraca vylučujeme pot, ktorý je živnou pôdou pre rast baktérií, plesní a roztočov. Dobrý matrac pot rýchlo odparuje a limituje počet mikróbov.

Matrace vyrobené z latexovej peny majú výborné ortopedické vlastnosti.

Taštičkové matrace

Taštičkový matrac je typ pružinového matraca (ďalším typom je bonell). Pružinové matrace nie sú na trhu žiadnou novinkou.  Existujú už viac ako 150 rokov. Časom sa však technológia ich výroby výrazne zlepšila.

Bonellové matrace sú dnes už zastarané. Pokiaľ chcete kvalitný matrac, poobzerajte sa po taštičkových matracoch.

Taštičkové matrace pozostávajú z množstva nezávislých oceľových pružín. Každá jedna pružina je zabalená v plátenej taštičke (odtiaľ názov matraca). Každá pružina je nezávislá. To znamená, že stlačením jednej pružiny nedochádza k deformácii susedných pružín. Toto je najväčší rozdiel oproti bonellovým pružinovým matracom.

Vďaka tejto schopnosti nezávislého stlačenia majú taštičkové matrace vynikajúce ortopedické vlastnosti. Pri taštičkových matracoch záleží na počte pružín na m². Čím väčšia hustota pružín, tým lepšie ortopedické vlastnosti (zároveň však aj vyššia cena).

Veľkou výhodou taštičkových matracov je ich životnosť. Na jadro tohto typu matraca dostanete od spoľahlivých výrobcov záruku až 20 rokov. Pričom bez väčších problémov ho môžete používať aj dvojnásobne dlhšie.

Taštičkové matrace môžete položiť na pevný, alebo lamelový rošť bez toho, aby to ovplyvnilo životnosť matraca. Pri kúpe lamelového roštu je potrebné si dať pozor na rozstup jednotlivých lamiel. Táto vzdialenosť musí byť menšia ako priemer pružín matraca.

Pružinové matrace sú výbornou voľbou aj z pohľadu vzdušnosti. Jadro pružinového matraca je tvorené najmä vzduchom. Matrac tak vytvára priestor, kde sa môže odparovať vlhkosť, ktorá sa dostáva do matraca z ľudského tela. Takýto matrac je potom oveľa menej náchylný na premnoženie neželaných mikroorganizmov.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár