Ako na výber kvalitného matraca?

Pokiaľ ste sa rozhodli kúpiť si nový matrac a po zbežnom prezretí ponuky ste zostali zmätený, môžete si byt istý, že to nie je nič výnimočné.kvalita matrac

Ponuka matracov je veľmi široká. Dostupné sú rôzne druhy a technológie. Terminológia nie je pri matracoch práve jednotná a tento stav navyše zhoršujú samotní výrobcovia matracov, ktorí sa snažia svoje výrobky zatraktívniť rôznymi marketingovými názvami. Pridajte k tomu predavačov, ktorí o matracoch nevedia skoro nič, a máte pred sebou vcelku zaujímavý problém.

Vyriešiť ho môžete tým, že siahnete po prvom matraci, ktorý vás zaujme, alebo sa posnažíte v tejto problematike trochu dovzdelať. Nasledujúci text sa pokúsi zhrnúť základné problémy pri snahe o kúpu kvalitného matraca.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Penový či pružinový matrac?

Ak sa na túto otázku pozeráme z pohľadu kvality, potom to nie je dobrá otázka. Penových matracov je viacero typov a pri pružinových je to podobne. Platí teda, že niektoré penové matrace sú lepšie ako pružinové, a zároveň, že niektoré pružinové matrace sú lepšie ako penové.

Pružinové matrace – typ Bonell

Nie je pružinový matrac ako pružinový matrac. Poznáme dva základné typy – Bonell a taštičkové. Napriek tomu, že v oboch prípadoch je jadro matraca tvorené pružinami, rozdiel medzi Bonell a ťaštičkovým typom je obrovský.

Klasické pružinové matrace (Bonell) existovali už v 19. storočí. Nie je to tak žiadna novinka. Princípom tohto typu matraca je pružinové jadro, kde pružiny sú navzájom pospájané. To znamená, že deformácia jednej pružiny spôsobí deformáciu okolitých pružín. Toto má negatívne dôsledky na bodovú elasticitu, a teda aj ortopedickosť matraca.

Jedinou podstatnou výhodou klasického pružinového matraca, mimo jeho nízkej ceny, je jeho vzdušnosť. Objemovo je väčšina jadra takéhoto matraca tvorená vzduchom. Toto má veľmi dobrý vplyv na odvádzanie vlhkosti z postele. Počas spánku totiž priemerná osoba vypotí až niekoľko stoviek mililitrov potu, ktoré je potrebné čo najskôr odpariť. Vlhkosť matraca totiž vedie k premnoženiu rôznych plesní či roztočov.

Taštičkové pružinové matrace

Ak pri kúpe matraca hľadáte kvalitu, tak pri taštičkových matracoch ste na tom správnom mieste. Technologicky ide asi o najlepšie matrace, hoci samotný princíp taštičkového matraca je tu s nami už asi sto rokov.

Princíp taštičkových matracov spočíva v tom, že každá jedna pružina v jadre matraca je nezávislá. To znamená, že pri stlačení jednej pružiny nedochádza k deformácii susedných. Toto je kľúčová vlastnosť z pohľadu  bodovej elasticity, a teda aj ortopedickosti matraca.

Avšak aj medzi taštičkovými matracmi nájdete kvalitnejšie a menej kvalitné výrobky. Väčšina výrobcov matracov využíva pružiny niekoľkých spoľahlivých producentov pružín. Tu väčšinou problém nie je. Niektorí výrobcovia matracov sa však snažia znížiť ceny matracov limitovaním počtu pružín.

...

Žiadny taštičkový matrac by nemal mať menej ako 250 pružín na m². Počet pružín na m² je presne ten ukazovateľ, ktorý by ste mali sledovať. Treba si dávať pozor, aby ste si nepomýlili počet pružín na m² s  celkovým počtom pružín matraca.

Na základné použitie stačí aj 250 pružín na m². Technologicky najvyspelejšie taštičkové matrace sa však môžu pochváliť viac ako 1000 pružinami na m². Pri kúpe kvalitnejších taštičkových matracov je potrebné dávať pozor aj na rošt.

Všetky pružinové matrace môžu ísť bez problémov aj na pevný rošt. Matracom sa však vždy darí lepšie na lamelovom rošte s predpätými lamelami. Pri taštičkových matracoch  je však potrebné dávať pozor na rozstupy lamiel. Priestor medzi lamelami musí byť vždy menší ako rozstup pružín.

Penové matrace

Medzi penové radíme aj latexové matrace. Všetky ostatné penové matrace sú vyrobené z polyuretánovej peny (často sa označuje aj ako PUR pena či PU pena) – líšia sa však technológiou výroby a prídavnými látkami.

Penové matrace z jednoduchej polyuretánovej peny

Penové matrace z jednoduchej PUR peny sú tu s nami už niekoľko desaťročí. Ide o najlacnejší typ penových matracov, ktorým je dobré sa za normálnych okolností vyhnúť. Jedinou podstatnou motiváciou na kúpu takéhoto matraca je jeho nízka cena.

Za najvýznamnejšie nevýhody tohto typu matraca považujeme:

  • nízke ortopedické vlastnosti – teda nevhodné pre ľudí s problematickým chrbtom/chrbticou
  • ľahká tvorba preležanín
  • krátka životnosť

Penové matrace zo studenej peny (označovanej aj ako HR pena)

Tento typ matraca je technologickým vylepšením predchádzajúceho. Pri výrobe peny z polyuretánu sa pridáva voda. Vďaka tejto výrobe sa zlepšujú určité úžitkové vlastnosti matraca. Ide najmä o životnosť a ortopedickosť. V oboch prípadoch však nejde o žiadny zázrak.

Penové matrace z pamäťovej peny

Pokiaľ je pri výbere matraca do vašej spálne prioritou kvalita, potom penové matrace z pamäťovej peny budú tou správnou voľbou.

Pamäťová pena je produktom vesmírneho výskumu. V roku 1966 ju vyvinula americké agentúra NASA za účelom vylepšenia bezpečnosti pri letoch do kozmu. Pre bežné firmy sa tento materiál stal prístupným až v 80-tych rokoch minulého storočia. Rozšírenie pamäťovej peny do našich spální bolo veľmi pomalé. Najväčšou prekážkou bola vysoká cena tohto materiálu. Časom sa však proces výroby podarilo vylepšiť, čo viedlo k výraznému pádu cien pamäťovej peny.

Pamäťová pena má výborné ortopedické vlastnosti a vysokú bodovú elasticitu. Zároveň ponúka jedinečný pocit z ležania. Výborná je aj na priamy dotyk. Ťažko to opísať – treba si to vyskúšať. Každá dobrá predajňa matracov vám to umožní.

Latexové matrace

Ďalší výborný typ z pohľadu kvality sú latexové matrace. Tento typ matraca sa vyrába buď z prírodného latexu (ten sa získava z kaučukovníka), alebo zo syntetického latexu, ktorý vzniká pri výrobe ropy.

Latexové matrace s prímesou syntetického latexu majú antimikrobiálne účinky. Všetky latexové matrace majú výrobné ortopedické vlastnosti a vysokú životnosť.

Pozor je potrebné si dať na tzv. vodný latex. Takýto latex je predovšetkým pur pena, menším prídavkom latexu. Tu treba sledovať obsah latexu, aby ste  sa náhodou nestali obeťou marketingového triku.

 

Related Posts
Comments

Pridaj komentár