Aký typ matraca je najlepšou voľbou?  

 

Táto otázka znie pomerne jednoducho. Povedzme, že plánujete kúpiť do spálne nový matrac a nechcete stráviť celé hodiny štúdiom tejto problematiky. Potrebujete jednoduchú a rýchlu radu. Spýtate sa známeho, aký typ matraca je tou najlepšou voľbou?

Za normálnych okolností táto otázka nie je správna. Mali by ste sa spýtať, aký typ matraca je najlepší na mňa. Aký matrac je najlepší na moje špecifické podmienky.

najlepsi matrac

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V tomto článku však nechceme ísť touto cestou. Nemôžeme rozoberať všetky možné prípady. Na to tu nemáme priestor. Pozrime sa na tento problém trochu inak: kúpou akého matraca máte najmenšiu šancu, že spravíte nejakú chybu?

Tip: taštičkový matrac od spoľahlivého výrobcu

Dôvod č. 1. – taštičkový matrac je vzdušný

Ono sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ale vzdušnosť matraca je mimoriadne dôležitá. Nízka vzdušnosť totiž môže viesť k hygienickej  nevhodnosti postele.

Len málo ľudí si uvedomuje, koľko potu vyprodukujú počas pokojnej noci. Často je to aj niekoľko stovák mililitrov vody. Tento pot vsiakne do matraca. Vo vnútri matraca sa tak zvýši vlhkosť. A to nie je dobré. Vlhkosť totiž praje mikroorganizmom. Baktérie, roztoče a plesne potrebujú k svojmu životu tri veci: vlhkosť, teplo a potravu. Teplo majú z nášho tela. Živia sa odumretou pokožkou, ktorú nájdu v prachu.

Najmenej vhodným typom matraca z pohľadu vzdušnosti sú penové matrace vyrobené z polyuretánu. V takýchto materiáloch je minimálne prúdenie vzduchu. Naproti tomu pružinový matrac je z veľkej časti tvorený vzduchom – teda ideálnym materiálom na vetranie. Zvyšok priestoru tvoria tenké pružinky a obaly pružín.

Dôvod č. 2 – taštičkový matrac je ortopedický

Keď hovoríme o ortopedickosti, tak máme na mysli schopnosť matraca pomáhať chrbtici počas spánku zaujať zdravšiu pozíciu. Chrbtica sa v noci najlepšie cíti vo svojej prirodzenej pozície, ktorá je viac-menej totožná s rovnou pozíciou. V skutočnosti je to trochu zložitejšie, ale to v tomto texte rozoberať nemusíme.

Na bežných matracoch sa chrbtici optimálnu podobu nedarí zaujať. Môže za to nedokonalosť bežného matraca. Hmotnosť nie je po celom ľudskom tele rozložená rovnomerne. Ťažisko máme v okolí bedier. Najťažšia časť tela vyvíja na matrac najväčší tlak. Výsledkom je, že v bedrovej časti sa vytvára najväčšia priehlbina. Táto deformácia ovplyvňuje aj ďalšie časti ľudského tela. Výsledkom je nevhodná poloha chrbtice.

...

Pozrime sa teraz na to, ako to vyzerá pri ortopedickom matraci, teda aj pri taštičkovom matraci. Takýto matrac je tvorený veľkým množstvo nezávislých pružín. Každá pružina je obalená v textílii a nie je spojená so žiadnou okolitou pružinou. Táto nezávislosť každej pružiny je kľúčová. Spôsobuje to, že stlačenie jednej pružiny nepovedie k deformácii okolitých. Každá pružina reaguje iba na tlak vyvíjaný priamo na ňu. Teraz si to prestavme s ľudským telom. Ťažké bedrá stlačia pružiny iba v bedrovej časti matraca. Ostatné pružiny zostanú v nezmenenom stave. Každá ďalšia časť tela sa bude správať nezávisle. Výsledkom je to, že chrbtica zaujme lepšiu polohou. Polohu, ktorá povedie k efektívnejšej regenerácii celého tela.

Dôvod č. 3 – taštičkový matrac má dlhú životnosť

Pri matracoch  poznáme dva druhy životnosti – mechanickú a hygienickú. Pri kvalitnom matraci je hygienická životnosť vždy kratšia ako mechanická. Kvalitný matrac dokáže výrazne oddialiť hygienickú smrť matraca.

Hygienická životnosť taštičkového matraca je relatívne dlhá najmä z dôvodu, že je vysoko vzdušný. Mikróbom sa v takomto prostredí jednoducho darí omnoho menej ako v penových matracoch, kde je prúdenie vzduchu výrazne obmedzené.

Taštičkový matrac vyniká aj v oblasti mechanickej životnosti. Penové matrace sú náchylné na preležaniny. Tie sa časom vytvoria na každom penovom matrace. Na menej kvalitných penových matracoch môžete spozorovať prvé preležaniny už po dvoch či troch rokoch.  Taštičkový matrac vydrží omnoho viac. Taštičkové jadro dokáže bez mechanických zmien fungovať aj niekoľko desiatok rokov. Mnohí nemeckí výrobcovia dávajú na svoje taštičkové jadrá záruku až 20 rokov. To je prakticky 100-percentná záruka, že matrac nevyhodíte pre problémy s jadrom. Takýto matrac skončí z dôvodu hygieny. Taštičkový matrac totiž nie je vyrobený iba z pružinového jadra. Nájdete v ňom aj ďalšie vrstvy. Kvalitné taštičkové matrace zvyknú mať povrchové vrstvy vyrobené z pamäťovej peny. Táto pena je kvalitná, ale aj ona časom nasiakne rôznymi nečistotami (prach, olej, odumretá pokožka, mŕtve telá roztočov, baktérií, plesne atď.)

Dôvod číslo 4 – na spoľahlivosti výrobcu naozaj záleží

Na prvý pohľad sa môže zdať, že na výrobcovi matraca až tak nezáleží. Veď pospájať peny a nejaké pružiny dokáže každý. V skutočnosti je však firma za matracom veľmi dôležitá.

Ide najmä o spoľahlivosť. Dobrá firma vám presne povie, čo sa v matraci nachádza. Dopracujete sa ku každému parametru peny či taštičkového jadra. Jednoducho môžete spraviť racionálne rozhodnutie. Spoľahlivá firma sa vás nebude snažiť oklamať použitím nekvalitného materiálu, ktorá sa rozpadne 2 dni po uplynutí záruky. Spoľahlivým výrobcom záleží na tom, aby si ľudia o nich mysleli len to dobré. Preto sa budú snažiť, aby vašu dôveru nesklamali.

Výrobcovia matracov nevyrábajú ani peny, ani pružiny či iné časti ako napríklad poťahy. Na toto všetko majú dodávateľov. Výber dodávateľov je ale veľmi dôležitý. V neposlednom rade záleží aj na precíznom pospájaní jednotlivých častí.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár