Aké chyby možno spraviť pri kúpe ortopedického matraca?

Kúpa ortopedického matraca sa na prvý pohľad môže zdať triviálnou záležitosťou. Skutočnosť však nie je taká jednoduchá.

V momente, keď ste sa rozhodli investovať do ortopedického matraca, máte nejakú predstavu o tom type matraca. Ľudia si kupujú ortopedické matrace, pretože chcú mať kvalitnejší spánok. Vedia, čo výrobcovia ortopedických matracov sľubujú. Nie každý si je však vedomí, že kvalita ortopedických matracov je rôzne. Z tohto dôvodu je potrebné byť pri nakupovaní pozorní. Určite nestačí zobrať prvý matrac, o ktorom vám predavač povie, že je ortopedický.

orto-matrac

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo to vlastne ten ortopedický  matrac je?

Definícia ortopedického matraca nie je jednoduchá – ortopedický matrac je matrac, ktorý  má dostatočné ortopedické vlastnosti. V skutočnosti totiž takmer každý matrac má určité ortopedické vlastnosti. Vo väčšine prípadov sú však zanedbateľné. Pri ortopedických matracoch sa tieto ortopedické vlastnosti prejavia na kvalite spánku.

Ortopedický matrac má schopnosť pomôcť chrbtici počas spánku zaujať lepšiu polohu. Optimálnu polohu chrbtice môžeme charakterizovať ako rovnú. V skutočnosti chrbtica nie je rovná, ale dvojito esovite prehnutá. Pre potreby tohto článku však môžeme predpokladať, že rovná je.

Pre kvalitu spánku je mimoriadne dôležité, aby chrbtica počas noci netrpela a mohla plnohodnotne regenerovať.  Ak je všetko v poriadku, ráno sa zobudíte svieži a plní energie.

Mladí ľudia majú so spánkom zriedka problém. Horšie je to už pri starších ľudí. Ich chrbtica trpí v práci a je viac ako potrebné, aby si v noci oddýchla. Starší ľudia by vždy mali siahnuť  radšej po ortopedickom matraci.

Ktoré matrace zaručene nie sú ortopedické?

Niektorí predajcovia sú schopní povedať prakticky čokoľvek, aby dosiahli predaj. Do predajne s matracmi je dobré prísť pripravení, aby ste neboli oklamaní a zverili sa do rúk odborníkom na zdravý spánok (často ale býva pre laika problém práve toto rozpoznať).

Matrace z polyuretánovej peny

Najbežnejším typom matraca sú matrace vyrobené z tzv. PUR peny. Najväčšou výhodou tohto typu matraca je jeho cena. Matrac viete kúpiť už za niekoľko desiatok eur. Kvalita zodpovedá cene.

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny nikdy nemožno považovať za ortopedické. Ak vám nejaký predajca bude pred očami mávať týmto výrazom a v rukách bude mať matrac z PUR peny, okamžite opustite predajňu. Naďabili ste na zlého predajcu.

Polyuretánová pena sa predáva v rôznych kvalitách a pod rôznym označením. Predajcovia veľmi dobre vedia, že PUR pena neznie dobre a preto sa vás budú snažiť oklamať. Veľmi jednoducho. Bežnú polyuretánovú penu nazvú Superpena, prípadne Topfoam atď. Stále to však zostane nezmenené.

...

Pri PUR penách nezáleží na ich hustote. Polyuretánová pena s hustotou 18 kg/m³ bude mať rovnaké ortopedické vlastnosti ako studená pena s hustotou 35 kg/m³.

Latexové matrace

Latexové matrace sú vyrobené z tzv. latexovej peny. Ide síce o penu, avšak jej vlastnosti sú diametrálne odlišné od bežnej PUR peny.

Latexové matrace v súčasnosti patria medzi to najlepšie, čo si môžete domov do postele kúpiť. Latexové matrace majú vynikajúce ortopedické vlastnosti a často sú označované ako zdravotné. Tento prívlastok si zaslúžia aj pre svoje vynikajúce antimikrobiálne schopnosti. Prírodný latex má totiž prirodzené antimikrobiálne schopnosti.

Nie všetky latexové matrace však majú rovnakú kvalitu. Ak už chcete investovať do latexového matraca, vyberte si spoľahlivého výrobcu. Ako odhaliť spoľahlivého výrobcu? Napríklad tým, že vám poskytne maximum informácii o výrobku. Dozviete sa hustotu materiálu, ale aj krajinu, kde sú pestované kaučukovník, z ktorých sa získava latex na výrobu matraca.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace vykazujú vynikajúce ortopedické vlastnosti. Ich jadro sa skladá so samostatných pružín, ktoré reagujú na externý tlak nezávisle. Takýto matrac dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela. Ťažšie časti, ako napríklad bedrá, klesnú do matraca hlbšie, a to bez toho, aby negatívne ovplyvnili polohu ľahších častí tela.

Schopnosť taštičkového matraca kopírovať nerovnosti tela závisí od hustoty pružín. Čím vyššia hustota, tým je matrac schopný reagovať na menšie nerovnosti.

Základné taštičkové matrace majú hustotu cca 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie aj cez 1200 pružín na meter štvorcový.

Pozor na nekvalitné taštičkové matrace

Ako pri každom type matraca, aj pri taštičkových platí, že na kvalite skutočne záleží. Na trhu je množstvo výrobcov ponúkajúcich taštičkové matrace. Mnohí výrobcovia sú z Číny a kvalita ponúkaných výrobkov je pochybná.

Nízka kvalita taštičkového matraca sa prejaví najmä na jeho životnosti. Špičkový taštičkový matrac vám bez problémov vydrží niekoľko rokov. Pri takomto matraci sa nemusíte obávať, že po roku začnú pružiny vŕzgať. Špičkoví výrobcovia taštičkových jadier ponúkajú na svoje výrobky až 20-ročnú záruku. To je približne 2x viac, ako odporúčaná dĺžka používania matraca. Špičkové matrace sa vymieňajú z hygienických dôvodov.

Pri kúpe ortopedického matrace je najdôležitejšie sa prelúskať všetkým marketingovým balastom. Jeho funkciou je od zákazníka vylákať zbytočne veľa peňazí. Odporúča sa dôverovať overeným výrobcom matracov, ktorí na trhu pôsobia niekoľko rokov. Dobrého predajcu spoznáte podľa odbornosti predaja. Takýto predajca vám poskytne maximum informácií a nemá problém odpovedať ani na tie najzložitejšie otázka. Takto nie je problém rozoznať dobrého predajcu od toho zlého v priebehu niekoľkých minúť.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár