18. September 2024

Výber matraca pre ľudí do 30 rokov

Ono sa o tom veľmi nehovorí, ale pri výbere matracov je potrebné do veľkej miery zohľadňovať aj vek. Marketing výrobcov a predajcov matracov sa orientuje predovšetkým na zdôrazňovanie, pohodlia, kvality a životnosti. V skratke – každý výrobca/predajca sa vám snaží predať matrac, pri ktorom dosiahne čo možno najvyšší zisk. Najziskovejšie sú prirodzene matrace najdrahšie. Tie môžeme označiť za luxusné a marže sú tu naozaj pekné. Pekné to však nie je pre spotrebiteľa, ktorý takýto matrac neraz kupuje v slepej viere, že výrobca matracov vie lepšie.

Týmto nechceme povedať, že drahé matrace sú vždy zlou voľbou. Rozhodne nie. Špičkové matrace sú v určitých prípadoch optimálnou voľbou. V určitých prípadoch naozaj viete maximálne využiť to, čo ponúkajú. A ich úžitkové vlastnosti vám nevie poskytnúť žiadny iný matrac.

Toto sa týka najmä starších ľudí, ktorým telo už neslúži tak, ako tomu bolo kedysi. Jednou z častí tela, ktorá v starobe výrazne trpí, je chrbtica. Tá je namáhaná počas dňa a za optimálnych okolností by si oddýchla aspoň počas spánku. Ak si však kúpite nevhodný matrac, k žiadnemu oddychu nedôjde a stav vášho chrbta a aj celkového zdravotného stavu sa bude iba zhoršovať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Situácia pri mladých ľudí je však trochu iná. Pre potreby tohto článku sme si mladých ľudí definovali ako ľudí do 30 rokov života.

Mladí ľudia na rozdiel od ich rodičov či prarodičov žijú v diametrálne odlišnom svete. Veľa mladých ľudí aj v pokročilej dospelosti stále študuje. Kto študuje, ten zvyčajne nemá peniaze nazvyš. Rozbiehanie pracovného a rodinného života nie je z kategórie lacných záležitostí. A navyše mladí ľudia majú toľko záujem a na rozdiel od ich rodičov v ich veku aj obrovské množstvo možností.

Celkovo by sme to mohli zhrnúť do konštatovanie, že mladí ľudia nemajú veľa peňazí a zároveň veľmi veľa možností, kde ich míňať. Kúpa nejakého matraca je pre väčšinu z nich iba okrajovou záležitosťou, ktorej nevenujú žiadnu zvýšenú pozornosť. Kúpa nového matraca je akurát výdavok, ktorému sa za bežných okolností veľmi vyhnúť nedá.

Do akej miery sa mladým ľuďom oplatí na matraci šetriť?

Pri ľuďoch do 30 rokov nemožno brať do úvahy výhradne zdravotné hľadisko či kvalitu matraca. V akejkoľvek analýzy ponuky matracov je potrebné včleniť aj ekonomické hľadisko. Za ideálnych okolností, pri neobmedzenom množstvo disponibilných finančných prostriedkoch, by si aj 20 ročný študent kúpil do podnájmu ten najlepší matrac na svete. Určite by mu to pomohlo.

Študent však v realite má obmedzené množstvo peňazí a tie musí rozdeliť podľa vlastného uváženia.

...

Mladý človek by mal zhodnotiť svoje potreby. Bežný mladých človek je zdravý a nemá žiadny problém so spánkom. Pre takéhoto študenta nemá veľký význam investovať do špičkového taštičkového matraca, ktorý sa chváli svojimi ortopedickými vlastnosťami.

Bežný študent by bez väčších problémov zvládol spávať aj na dlážke – nie je to však veľmi pohodlné. Ak je mladý človek zdravý, tak mu pokojne bude stačiť matrac z polyuretánovej peny v rozumnej kvalite. Takýto matrac v rozumnej kvalite sa dá kúpiť do sto eur. To je oproti špičkovým matracom za viac ako 200 eur podstatný rozdiel.

Pri mladých ľuďoch je potrebné brať do úvahy aj životný rytmus. Ak máte 40 či 50 rokov, máte veľkú šancu, že dožijete tam, kde momentálne ste. Väčšina mladých ľudí však netuší, kde bude o päť rokov. Kupovať drahý matrac sa neoplatí aj z toho dôvodu, že sťahovať sa s matracom je komplikované. Omnoho jednoduchšie je si vždy kúpiť nový matrac za 100 eur a pri komplikovanom sťahovaní ho radšej nechať na pôvodnom miesta. Z tohto pohľad je asi najlepšou voľbou nafukovacia posteľ. Tú po vyfúknutí bez problémov zmestíte aj do bežného kufra či batohu. Navyše takáto posteľ sa dá kúpiť za pár desiatok eur. Vo všeobecnosti sa neodporúča na nafukovacích matracoch spávať dlhodobo. Pri mladom človeku však pri tom môžeme jedno oko prižmúriť.

Odporúčané polyuretánové matrace

Pri kúpe nového matraca vyrobeného z polyuretánového peny je potrebné sledovať dva základné parametre. A to hrúbka a hustota materiálu.

Každý matrac by mal mať dostatočnú hrúbku. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby matrac bol hrubý minimálne 12 cm. Matrace tenšie ako týchto 12 cm môže predstavovať pri dlhodobom používaní zdravotné riziko.

Pri hustote ide najmä o kvalitu. Čím kvalitnejší penový matrac, tým vyššia hustota a tým prirodzene vyššia cena. Na výrobu hustejšieho matraca je potrebné použiť viac materiálu.

Najlacnejšie polyuretánové matrace sú vyrobené z peny, ktorá má hustotu cca 15 kilogramov na meter kubický. Takéto matrace však majú obmedzenú životnosť. Už po jednom či dvoch rokoch môžete na takomto matraci nájsť preležaniny.

Najlepšie polyuretánové matrace sa môžu pochváliť hustotou cez 30 kilogramov na meter kubický. Mladému človeku však bude bohato stačiť aj hodnota 25 kg/m².

Medzi lacné matrace radíme aj pružinové. Vždy však ide o klasické pružinové matrace, a nie o taštičkové. Pružinové matrace majú oproti penovým jednu podstatnú výhodu – sú vzdušné. Veď jadro pružinového matraca je tvorené takmer výhrade vzduchom. Vzdušný matrac dokáže zabezpečiť lepšie hygienické podmienky lôžka.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár