Ako vplývajú elektronické zariadenia na náš spánok?

Nie je tomu tak dávno, kedy jediné elektronické zariadenia v našich domácnostiach boli chladnička a televízor. A s chladničkou človek veľa času naozaj nedokázal stráviť. V posledných rokoch však elektronika vzala naše domácnosti útokom.

Len ťažko by ste hľadali rodinu, kde nemajú nejaký smartfón, tablet, počítač, veľký televízor či iné moderné zariadenia. Tieto výrobky sa nedostávajú iba do našich domácností, prichádzajú doslova do našich životov a výrazne ich menia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Elektronickým zariadeniam sa darí mať vplyv aj na náš spánok. Veď sa pozrite na nedávny prieskum – zistilo sa, že až 95 percent ľudí je hodinu pred spánkom v kontakte s nejakým elektronickým zariadením. To znamená, že prakticky všetci trávime čas pred spánkom pred nejakou obrazovkou.

Kým starších ľudí nájdete predovšetkým pred televízorom, ktorý si priamo do postele zobrať nemožno, mladší ľudia, ktorí majú úzky vzťah najmä so smartfónmi a tabletmi. Vďaka ich praktickým rozmerom si ich môžu zobrať aj do postele – a väčšina z nich to aj robí. Špeciálnym druhom tabletu sú tzv. čítačky kníh. Na rozdiel od bežných tabletov tieto zariadenia využívajú trochu iné svetlo.

Experiment

Vedci na jednej americkej univerzite nedávno robili malý, ale zaujímavý pokus. Našli si 24 dobrovoľníkov, ktorý sledovali vo dvoch skupinách po dobu jedného mesiaca. Prvých 12 dobrovoľníkov čítalo 4 hodiny pred spánkom z čítačky kníh. Ďalších 12 ľudí sa venovalo 4-hodinovému čítaniu bežnej papierovej knihy. Po dvoch týždňoch si skupiny vymenili role.

Výsledok bol takýto: ľudia venujúci sa čítaniu z elektronického zariadenia mali výrazne nižšiu hladinu melatonínu, čo je hormón s výrazným vplyvom na spánok. Tento hormón riadi aj tzv. cirkadiánny rytmus – teda striedanie spánku a bdenia. Skupina čítajúca z čítačiek mala posunutý spánok až o jeden a pol hodinu. Vedci tiež zaznamenali, že tejto skupine trvalo zaspať dlhšie v priemere až o desať minút. Skupina s čítačkami reportovala aj to, že ráno sa cítili menej čulí a ich pozornosť bolo subjektívne nižšia.

Prečo to tak je?

Smartfóny, tablety, počítače, televízory, notebooky, ale aj čítačky produkujú špeciálne svetlo, ktoré je iné od bežného denného svetla. Ide o tzv.  modré svetlo, ktoré vďaka svojím vlastnostiam dokáže stimulovať ľudský mozog.

...

A to to posledné, čo by ste chceli krátko pred spánkom so svojím mozgom robiť. Ak chcete zaspať, tak treba robiť presný opak – mozog upokojovať. Modré svetlo nespôsobí iba oddialenie príchodu spánku. Toto svetlo dokáže spánok aj narušiť – respektíve naruší jeho štruktúru. Je vcelku dobre známe, že počas spánku prechádzame fázami hlbokého a plytkého spánku (REM fáza). Správny pomer týchto fáz vedie k optimálnej regenerácii a rannej sviežosti. Elektronické zariadenia tak dokážu skrátiť REM fázu spánku a narušiť tak regeneráciu. REM fáza je navyše kľúčová pre spracovania spomienok, pamäť a vyrovnávanie sa so stresom. Elektronické zariadenie tak ovplyvňujú všetky tieto veci.

Rôzne modifikácie tabletov či smartfónov navyše vplývajú na spánok aj v oveľa jednoduchšej podobe. Udržujú mozog pri práci, vyžadujú jeho pozornosť. Mozog by mal pred spánkom pomaly vypínať. Pri sledovaní napínavého filmu či pri četovaní s kamarátmi to nie je jednoduché. dôsledok je jednoznačný – mozog zostáva pri plnom výkone dlhšie, ako by to bolo za normálnych okolností a skracuje tak dĺžku spánku, čo vedie k problémom s únavou či pozornosťou.

Praktické rady ako na elektronické zariadenia

V ideálnom prípade by ste zo spálne spravili miesto, kam sa elektronika nedostane. Žiadny televízor v spálni. Žiadny tablet v posteli. Smartfóny by pekne zostali odložené v obývačke a na nočnom stolíku by bolo iba stará dobrá papierová kniha. Spálňa by mala byť miestom vyhradeným na spánok – nemali by ste tu ani pracovať.

Veľké množstvo ľudí s televízorom zaspáva. Ak už toto zariadenie potrebujete mať doma, postarajte sa aspoň o automatické vypnutie. Aby ste nespali spolu s hrajúcim televízorom.

Väčšina z nás je nejakou formou na smartfónoch, tabletoch či počítačoch závislá a tak možnosť života bez nich nie je vnímaná ako reálna. Používanie elektroniky sa dá vždy obmedziť – len ťažko však na nulu.

Zaujímavým zistením vedcov je, že vplyv modrého svetla elektronických zariadení je možné pomerne výrazne obmedziť tým, že budeme dostatočne dlho počas dňa vystavený bežnému svetlu. Tu sa opäť dostávame k melatonínu, teda k hormónu, ktorého produkcia je silne závislá od denného sveta.

V skratke to znamená asi toľko – ak trávite veľké množstvo času pred obrazovkami – či už v práci pred počítačom, alebo doma pri tablete, dajte si záležať na tom, aby ste vždy strávili dostatočné množstvo na čerstvom vzduchu zaliaty bežným denným svetlom.

Vystavenie škodlivému svetlu je možné ovplyvniť aj správnym nastavením jednotlivých zariadení. Na každom počítači, tablete či smartfóne je možné nastaviť jas obrazovky. Maximálny jas je pochopiteľný vo svetelných podmienkach. V tmavej spálni je to však zbytočnosť. V tmavších podmienkach si vystačíte s omnoho menšou podsvietenosťou displeja. A v neposlednom rade sa vám takto podarí šetriť baterku zariadenia.

Na záver ešte musíme spomenúť, že pre zdravý spánok je vhodné pestovať aktívny a zdravý životný štýl. Pohyb a vhodné stravovanie je základ. Pokiaľ chcete mať kvalitný spánok, je vhodné sa zamerať aj na výber dobrého matraca.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár