Kedy je správny čas na výmenu matraca?

Každý matrac má svoju životnosť, respektíve obdobie, kedy vám vie ponúknuť to, prečo ste si ho kupovali. Ako všetky veci, aj matrace časom zostarnú a raz dosiahnu vek a hlavne parametre, ktoré už nezodpovedajú situácii.

Ak chceme mať kvalitný spánok, tak nestačí spať na kvalitnom matraci. Tento matrac musí byť aj v zodpovedajúcom čase. Ani ten najdrahší matrac na svete vám nezaručí kvalitné lôžko. Matrac musí byť najskôr v dobrom stave. A ak nie je, je potrebné ho vymeniť.

Ako však zistiť, kedy už matrac nie je to, čo býval a je potrebné ho doniesť na zberný dvor a poobzerať sa po novom? Cieľom tohto článku je pomôcť čitateľom identifikovať  matrac, ktorý už má to najlepšie jednoducho za sebou.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Mechanická a hygienická životnosť matraca

Ak máme hovoriť o životnosti matraca, tak nemôžeme vynechať rozlíšenie medzi mechanickou a hygienickou životnosťou. Obe druhy životnosti majú k sebe blízko, je však potrebné ich rozlišovať.

Už z názvu je zrejmé, o čo pri mechanickej životnosti pôjde. Ležaním sa matrace opotrebúvajú – ničia. Povedzme si však niečo o konkrétnych typoch matracov. Na mechanické opotrebenie sú náchylné najmä matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Najmä tie lacnejšie zvyknú vytvárať tzv. preležaniny. Na matraci v miestach najčastejšieho kontaktu s telom človeka vznikajú priehlbiny. Ak sú dostatočne veľké, tak majú výrazne negatívny vplyv na kvalitu spánku. Čím je použitá pena menej kvalitná, tým sa preležaniny vytvárajú rýchlejšie. V najhoršom prípade už po jednom či dvoch rokov.

Preležaniny sa v podstate vytvárajú na každom matraci, pretože každý matrac má minimálne kontaktnú vrstvu vyrobenú z peny. Kvalitnejšie matrace však nevyužívajú lacné polyuretánové peny. Nájdete v nich kvalitné PUR peny, alebo skôr pamäťovú penu či latexovú penu. Pamäťová a latexová pena sú považované za to najlepšie, čo dnes na trhu existuje. Oba materiály sú pomerne odolné voči tvorbe preležanín. Kvalitné matrace sa preto nemenia z dôvodu  mechanických či fyzických chýb, ale z dôvodu hygieny.

Poďme sa teraz pozrieť na mechanické problémy pružinových matracoch. O povrchových penách teraz písať nebudeme. Zoberieme si na mušku pružinové jadro. Pružinové matrace si z minulosti priniesli neslávne spájanie s vŕzganím. Áno, v minulosti pružinové matrace časom zvykli vŕzgať a nebolo to veľmi príjemné. Vŕzgajúci matrac nie je iba nepríjemnosťou – ono sa to prejavuje aj na kvalite spánku.

...

Dnes sa však vŕzgajúceho matraca obávať nemusíte. Ak si domov priveziete kvalitný pružinový matrac, tak môžete na vŕzganie zabudnúť. Dnešná výrobná technológia pružinových jadier je na takej úrovni, že vŕzganie nastáva iba vo výnimočných prípadoch. A aj na tie sa pamätá výrobca. Teda ten dobrý. Kvalitní výrobcovia vám na pružinové jadro poskytnú záruku aj 20 rokov. Teda ďaleko viac, ako budete matrac používať.

Hygienická životnosť

Už sme tu vyššie spomenuli, ale stojí to za zopakovanie: kvalitné matrace sa nevymieňajú z mechanických dôvodov, ale z hygienických. To znamená, že na kvalitnom matraci by ste mohli spávať 20 či dokonca 30 rokov bez toho, aby boli na ňom viditeľné fyzické zmeny.

Matrace sa menia z dôvodu, že už nespĺňajú hygienické štandardy dnešnej doby. Za čistý a hygienicky dokonalý môžeme považovať iba úplne nový matrac. Každý matrac sa časom znečisťuje a hygienicky znehodnocuje. Aj ten najlepší poťah nevyrieši všetko. Voči bežnej špine matrac možno aj ochránite. Nedokážete si však poradiť s mikróbmi, ktoré sú z pohľadu hygieny kľúčové. Baktérie, roztoče a plesne nie sú problémom iba pre alergikov. Ich premnoženie v matraci predstavuje riziko úplne pre každého.

Ako je možné,  že v matraci žije táto „háveď“? Všade okolo nás sú miliardy mikróbov. Nie je to ničím výnimočné a naše telo je na to dobre pripravené. Dokonca miliardy baktérií žijú v našich črevách a bez nich by sme nedokázali existovať.

Problém nastáva vtedy, keď sa určité mikróbmi premnožia. Pre človeka sú nepríjemné najmä plesne.

Mikróby potrebujú pre svoj život tri podmienky – teplo, vlhko a dostatok potravy. Teplo majú od vás. Rovnako aj potravu, ktorú získavajú z prachu. Prach je z veľkej časti tvorený odumretou ľudskou pokožkou. Kľúčovým faktorom je tak vlhkosť. Tá sa do matraca dostáva ľudským potom, ktorého produkuje dostatok aj zdravý človek.

Dobré matrace si s vnikajúcou vlhkosťou dokážu  poradiť lepšie ako matrace zlé. Dobré matrace dokážu takúto vlhkosť rýchlo dostať mimo jadra matraca do okolitého prostredia tak, že vlhkosť zostáva v norme. V zlých matracoch dochádza k koncentrácii vlhkosti, ktorá vytvára výborné podmienky pre rast a rozmnožovanie.

Ak chcete matrac, ktorý má dlhú hygienickú životnosť, tak sa poobzerajte po pružinových či latexových matracoch. Pružinové jadrá sú z veľkej časti tvorené vzduchom – matrac je tak vzdušný. Latexové matrace sú vyrobené z prírodné latexu, ktorý má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti.

Na opačnom póle stoja matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Vzdušnosť týchto matracov je obmedzená a pohyb vlhkosti limitovaný. V jadre takéhoto matraca vzniká vysoká koncentrácia vlhkosti a teda raj pre všemožné mikróby. Takýto matrac sa môže stať nebezpečný už v priebehu niekoľkých rokov. To, čo človek ušetril pri kúpe tohto matraca, sa mu vráti v podobe zníženej životnosti výrobku.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár