Ako si vybrať kvalitný matrac?          

Návodov, ako si kúpiť ten najlepší matrac, je na internete pomerne veľa. Množstvo si ich môžete prečítať aj priamo v slovenčine – bez potreby prekladania anglických článkov.

V tomto texte sa pokúsime  vytvoriť maximálne jednoduchý  návod, ako si domov z predajne doviesť čo možno najlepší matrac. Najlepší v rámci dostupných možností. Nie každý má totiž k dispozícii vysoký rozpočet na túto čas posteľového systému.

naj matrac

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Investujte do overenej značky, spoľahlivého výrobcu a predajcu

Ponuka matracov je v súčasnosti veľmi široká. Dávno sú preč časy, kedy ste si mohli vybrať akurát tak veľkosť. Dnes aj na slovenskom trhu pôsobí niekoľko desiatok výrobcov a predajcov matracov, ktoré ponúkajú množstvo typov matracov vo veľmi širokej cenovej škále. A čo je hádam najdôležitejšie, v ponuke sú matrace s veľmi variabilnou kvalitou.

Pre bežného zákazníka je trh s matracmi veľmi neprehľadný. Keďže nákupu matraca sa venujeme tak raz za jedno desaťročie, skúsenosti s takouto kúpou sú veľmi limitované. Navyše mnohí predajcovia sú si tohto faktu vedomí a radi to zneužívajú. Nie je nič jednoduchšie, ako predávať niekomu, čo o výrobkoch nevie prakticky nič. Takáto stratégia vyhráva v krátkodobom horizonte. Z dlhodobého pohľadu to nefunguje, pretože oklamaní spotrebitelia sa nielenže do takejto predajne nevrátia, zvyknú sa so svojimi skúsenosťami podeliť so svojimi známymi.

Aj z tohto dôvodu sa vyplatí nakupovať u predajcu, ktorí nie je na trhu prvý či druhý rok. Ideálne u predajcu, ktorý sa matracom venuje niekoľko rokov a je vidieť, že sa mu darí.

Kvalitní výrobcovia matracov sa zameriavajú na dlhodobé ciele. Budujú značku a to sa bez spokojných zákazníkov jednoducho nedá.  U známych značiek máte oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že kúpite kvalitný matrac, ktorý vám bude slúžiť bez problémov.

Pri výbere predajcu či výrobcu by ste sa nemali nechať oklamať rôznymi marketingovými trikmi. Jedným z nich je napríklad dlhá záruka. Ak sa jeden matrac predáva s 5-ročnou zárukou, automaticky to neznamená, že je to lepšia voľba. Záruky totiž často nebývajú rovnaké. 3-ročná záruka na celý matrac môže byť lepšie ako 5-ročná záruka na časť matraca. Pri porovnávaní záruk je potrebné si dôsledne prečítať záručné podmienky.

Kvalitné poradenstvo predajcu

Pred návštevou predajne nie je potrebné študovať problematiku matracov. Ak máte na to chuť, pokojne si prečítajte niekoľko článkov, aby si získali lepší prehľad. Ďaleko jednoduchšie je však sa spoľahnúť na odborné poradenstvo priamo v predajni.

...

Za predpokladu, že predajca je spoľahlivý a nebude sa vám snažiť predať niečo, čo potrebuje predať, a vám je to zbytočné. Tu opäť platí, že je dobré vyhľadať známeho a zabehnutého predajcu značkových matracov.

Vyškolený predajca vám odporučí matrac presne podľa vašich potrieb. Opýta sa vás na dôležité informácie a na základe nich niečo vyberie. Prípadne vám poradí a pomôže.

Ak hovoríme o poradenstve, tak nemáme na mysli iba rady od živého predajcu v kamennej predajni. Takéto poradenstvo je možno prirodzené a príjemné, dnes to však nie je jediná možnosť. Pri spoľahlivých predajcoch sa môžete spoľahnúť aj na online poradenstvo v ich internetových obchodoch. Eshopy s matracmi sú mimoriadne užitočné najmä pre ľudí, ktorí to majú do veľkých miest, kde je dobrá ponuka matracov, ďaleko. Namiesto toho, aby merali dlhú cestu do najbližšej kvalitnej predajne, nakupujú na internete. Internetové obchody majú vždy väčšiu ponuku matracov ako bežné obchody. Online chatom sa zákazník môže spojiť s odborným predajcom, ktorý mu pomôže vybrať ten správny matrac. Mnohým ľuďom online poradenstvo vyhovuje viac ako klasické, keď nie sú obmedzovaní časom a do rozhodnutia ich nikto netlačí.

Výber typu matraca

Základných typov matracov nie je až tak veľa. Najlacnejšie sú matrace vyrobené z bežnej polyuretánovej peny. Tento materiál poznáme na Slovensku aj pod označením molitan. Polyuretánové matrace nevynikajú prakticky ničím. Jedinou akou-takou výhodou je ich nízka hmotnosť. Prevažujú nevýhody – majú krátku životnosť. Pomerne rýchlo sa na nich tvoria preležaniny, ktoré robia matrac časom nepoužiteľným. Matrace z PUR peny nie sú vzdušné, čo spôsobuje zvýšenú vlhkosť, a to zase vedie k premnoženiu roztočov, baktérií a plesní.

Omnoho lepšie vlastnosti majú ďalšie peny. Najlacnejšie sú studené peny (vylepšená PUR pena). Najlepšou penou na základy polyuretánu je pamäťová pena, ktorá je mimoriadne príjemná na dotyk, má výborné termoregulačné vlastnosti a výborne sa prispôsobuje nerovnostiam ľudského tela.

Z pohľadu hygieny matraca patria medzi špičku latexové matrace. Latexová pena sa vyrába z prírodného latexu, ktorý  má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Latexová pena je navyše veľmi vzdušná.

Za najlepšie momentálne dostupné matrace môžeme považovať taštičkové matrace – ide o typ pružinových matracov (ďalší je typ Bonnell). Jadro taštičkových matracov je vyrobené z množstvo samostatných pružín. Tieto pružiny  majú jedinečnú schopnosť kopírovať nerovnosti ľudského tela – preto taštičkové matrace patria medzi ortopedické matrace.

Ďalšou podstatnou výhodou taštičkového jadra je jeho vzdušnosť. V taštičkovom matraci sa udržuje dostatočne suché prostredie, ktoré neumožňuje mikróbom nekontrolovaný rast a rozmnožovanie.

Taštičkové matrace vynikajú aj svojou životnosťou. Nemusíte sa báť žiadne vŕzgania či vystreľovania pružín. Jadro moderných taštičkových matracov vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Kvalitné matrace sa nevymieňajú pre mechanické, ale pre hygienické opotrebovanie.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár