13. October 2024

13 zaujímavostí o spánku, o ktorých ste s veľkou pravdepodobnosťou doteraz netušili

Sme v druhom desaťročí 21. storočia, spánok však stále zostáva zahalený rúškom tajomstva. Väčšinu informácií, ktoré dnes máme o spánku, sme sa dozvedeli v posledných 30 rokoch.

Vedcom sa iba pomaly darí odhaľovať tajomstvá stavu, v ktorom trávime približne tretinu nášho života.

1 – dvanásť percent ľudí sníva iba v čiernobielych farbách

Medzi túto 12-percentnú menšiu možno patríte aj vy. A možno si to ani neuvedomujete. Viaceré vedecké štúdia však dokázali, že nie všetci vieme, či dokážeme snívať vo farbách. Vedci zároveň zistili, že farebnosť snívania do veľkej miery súvisí s technologickou vyspelosťou. Pred vynájdením farebnej televízii napríklad farebne snívalo iba 15 percent ľudí. Dnes je situácia diametrálne odlišná. Počet ľudí snívajúcich v čiernej a bielej je stále relatívne vysoký. Väčšie zastúpenie v tejto skupine majú starší ľudia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

2 – žirafa potrebuje iba 2 hodiny spánku, mačka prespí dve tretiny života

To, že mačky prespia väčšinu svojho života nie je žiadnym prekvapením najmä pre ich majiteľov. Potreba spánku naprieč živočíšnou ríšou je veľmi variabilná. Je veľmi dobre známe, že človek prespí asi tretinu svojho života.

spiaca zirafa

Najväčšími spachtošmi sú netopiere, ktoré prespia v priemere až 20 hodín denne. Na opačnom póle sú žirafy – tieto africké zvieratá si vystačia s dvoma hodinami spánku.

3 – rekord v bdení je 11 dní

Určite ste už niekedy v živote skúšali, koľko vydržíte bez spánku. Bez podporných látok to väčšina z nás prestáva zvládať po 24 hodinách. Svetový rekord v tejto netradičnej disciplíne drží Američan Randy Gardner, ktorý v roku 1964, v časoch, kedy bol študent, vydržal bez spánku celých 11 dní.

O prekonanie či priblíženie k tomuto rekordu by ste sa však nemali ani pokúšať. Extrémny nedostatok spánku nemusí mať dobré následky a môže viesť až k úmrtiu.

4 – hluchí ľudia sa v spánku rozprávajú posunkovou rečou

Neplatí to u všetkých – v mnohých prípadoch sa však hluchým ľuďom snívajú sny, pri ktorých s okolím komunikujú posunkovou rečou.

5 – ťažkosti so vstávaním z postele majú svoj názov – dysania

Termínom dysania sa označuje stav, kedy má človek veľké problémy sa ráno dostať z postele. Jednoducho sa mu extrémne nechce.

Ráno po zazvonení budíka sa len málokto poteší a do sekundy vyskočí z postele. Táto nechuť vstávať však nie je nič chorobné. Dysania je však zdravotný problém, ktorý by sme mohli prirovnať ku chronickej únave.

...

6 – až 15 percent ľudí je námesačných

Americká organizácia National sleep fondation zistila, že až 15 percent ľudí je námesačných. Ak sa vám toto číslo zdá priveľké, je potrebné si uvedomiť, že chodenie do chladničky je extrémny prípad námesačnosti. Väčšina námesačných ľudí sa k takýmto zložitým námesačníckym kúskom nikdy nedostane. Na druhú stranu boli zdokumentované aj prípady, kedy ľudia v taktom stave vykonali vraždu či boli schopní robiť veľmi komplexné činnosti. Asi najzaujímavejším prípadom je človek, ktorý po nociach maľoval obrazy. Pritom si toho nebol vedomí. A v bežnom živote nebol umelcom.

7 – sny rýchlo zabúdame

Päť minút po zobudený zabudneme až polovicu snov.  Za ďalších 5 minút stratíme 90 percent snových spomienok. Výsledkom je to, že dlhšie si pamätáme iba veľmi výnimočné sny – napríklad nočné mory. Jednou z techník, ako sa proti takejto zábudlivosti obrniť, je si sny okamžite po zobudení zapisovať.

8 – skrátenie spánku zvyšuje citlivosť na bolesť

Vedci robili jednoduchý pokus – subjektom skracovali spánok na polovicu. Ľudia s takto obmedzeným spánkom boli zjavne citlivejší na bolesť. Prečo je to tak? To zatiaľ veda nevie.

9 – ľudia sú jediné cicavce, ktoré vedome odďaľujú spánok

Veľa ľuďom by sa páčilo žiť trochu inak. Prečo si nezdriemnuť tam, kde nás prepadne chuť si pospať. Takto žijú zvieratá a sú spokojné? Prečo by to nešlo aj pri ľuďoch? Ísť by to šlo. Ťažko by sa to ale kombinovalo s pracovnými povinnosťami.

10 – zaspávanie by malo trvať 10 až 15 minút

V priemere. Každý človek je trochu iný. Ak však zaspíte do dvoch minút po uľahnutí do postele, s veľkou pravdepodobnosťou trpíte nedostatkom spánku. Ak vám to trvá viac ako pol hodinu, idete do postele málo unavení, alebo trpíte inými spánkovými problémami.

11 – ľudia s vyšším príjmom spia lepšie

K tomuto výsledku sa dopracovali britskí vedci, čo nemusí okamžite znamenať, že to platí aj na Slovensku. Veľká Británia je štát s minimálnou korupciou, kde bohatí ľudia majú čisté svedomie a môžu spokojne spávať.

Vo všeobecnosti to však platí všade na svete – čím menej problémov (a finančné problémy sú významné problémy), tým spokojnejší spánok.

12 – strach nie je hlavnou emóciou v nočných morách

Aj toto zistili vedci. Dopracovali sa k zaujímavému výsledku. Strach vraj nedominuje nočným morám. Prevláda skôr smútok, vina a zmätenie.

13 – poloha v spánku u vás môže čosi hovoriť

Jedna zo zaujímavých teórií hovorí, že poloha spánku je spojená s ľudskou osobnosťou. Toto na prvý pohľad môže znieť ako typická bulvárna informácia. Vedci však skutočne zistili, že rôzne osobnosti spia v iných pozíciách. Človek spiaci schúlený môže navonok pôsobiť sebaisto, v skutočnosti si však nie je istý sám so sebou.

in Spánok
Related Posts
Comments

Pridaj komentár