18. September 2024

12 vecí o snoch, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Spánok je od nepamäti spojený so snívaním. Ľudia sa už večnosť snažia tento jedinečný fenomén pochopiť. V minulosti si snívanie vysvetľovali cez rôzne mytológie. Dnes sa sny snaží vysvetliť a pochopiť veda. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že veda v tomto smere pokročila omnoho ďalej. Nie je to však pravda. Aj naša všemožná veda vo vysvetľovaní spánku a pochopení snov do veľkej miery stále ešte tápe.

Niečo však už zistila. Niečo už vieme. V tomto článku vám prinášame niekoľko zaujímavých faktov o spánku, o ktorých ste pravdepodobne doteraz netušili. Prajeme príjemné čítanie.

good sleep

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

1 – počas spánku nedokážete čítať či skontrolovať si čas

Ak si nie ste istí, či snívanie alebo bdiete, spravte si malý test. Pokúste sa niečo prečítať. Prípadne si skontrolujte čas na ruke. Ak snívate, nepodarí sa vám. Na základe pozorovanie tisícov spiacich ľudí a následnej komunikácie s nimi sa zistilo, že v spánku nevieme čítať ani skontrolovať si čas.

2 – bdelý spánok

Toto nie je žiadny výmysel, ale na svete existuje množstvo ľudí, ktorí sú schopní praktikovať bdelý spánok. O čo vlastne ide? Bdelý spánok je spánok. Na rozdiel od bežného spánku však do neho vstupuje ľudská vôľa. Spiaci tak dokáže svojou vôľou ovládať priebeh snu. Ľudia schopní bdelého spánku žijú vo svojej fantázii – môžu prechádzať cez steny, vybrať sa kdekoľvek na svete, či dokonca za dimenzie nášho sveta.

3 – nepodceňujte intelektuálne schopnosti spánku – vzniklo v ňom množstvo skvelých nápadov

Tvorivý mozog nedokáže veľmi odpočívať ani počas spánku. Ak vám niečo lieta hlavou počas dňa, mozog s tým pracuje aj počas spánku. Síce na inej úrovni, ale pracuje. Pokojne môžeme povedať, že práve vďaka takémuto odlišnému prístupu sa zrodilo mnohé skvelé nápady.

Počas spánku vzniklo množstvo zaujímavých nápadov a vynálezov. Chcete dôkaz? Na myšlienku Googlu prišiel Larry Page počas spánku. Našťastie si tento sen ráno pamätal. Podobne pracoval aj

Nikola Tesla. Počas spánku sa mu prisnilo riešenie generátora striedavého prúdu. Elias Howe takto vymyslel šijací stroj. Ruský fyzik Mendelejev vymyslel periodickú sústavu prvkom počas spánku. James Watson takto prišiel na štruktúru DNA.

4 – spánková paralýza

Mnohí z nás toto zažili a pamätajú si, aké zlé to je. Človeka sa nemôže hýbať a doslova cítia hrôzu. Spánková paralýza je jav, kedy sa človek nachádza na hranici medzi spánkom a bdením. Za hrôzu naháňajúci stav je zodpovedná malá časť mozgu zvaná amygdala. Tá je zodpovedná za všetok vnímaný strach. Pri spánkovej paralýza sa však ide z aktivity zblázniť.

...

5 – poruchy REM fázy spánku

Snívanie sa deje prevažne v REM fáze spánku. Počas REM fázy je mozog aktívny, ale telo je blokované. Svaly sú napäté a nedá sa nimi hýbať. V niektorých prípadoch u niektorých ľudí však táto svalová blokácia chýba. Výsledkom sú rôzne úrazy, keď spiaci koná tak ako vo svojom sne.

6 – sexuálne sny

Sexuálne sny nie sú počas spánku ničím výnimočným. Počas nedávneho výskumu sa zistilo, že priemerný muž má až 20 mini erekcií počas jedného sna.

7 – námesačnosť

Námesačnosť je veľmi zriedkavá spánková porucha. Presnejšie ide o poruchu REM fázy spánky. Ako sme už spomenuli, počas spánku sú naše svaly za normálnych okolností blokované. Pri námesačnosti táto blokácie nefunguje. Človeka dokáže pohyby dokonca koordinovať – všetko v spánku.

Námesačnosť je za určitých okolností nebezpečná. Vo veľmi zriedkavých prípadoch námesačný ľudia dokážu robiť extrémne komplikované veci. Je známy prípad človeka, ktorý počas námesačných epizód maľoval obrazy. Pričom v bežnom živote mal veľmi ďaleko od umelca.  Horšie sú na tom ľudia, ktorí počas spánku radi chodia. Niekoľko ľudí na takéto pohnútky doplatili životom – napríklad keď si pomýlili okno s dverami.

8 – spánková droga

Pre niektorých ľudí je spánok a snový svet krajší ako realita. Takýto ľudia sa nechcú zobudiť a bdelosť im príde nudná. Chcú sa vrátiť do spánku. Zvyknú užívať látku zvanú dimethyltryptamín. Ide o látku veľmi podobnú tej, ktorou mozog reguluje spánok a snívanie. Vďaka nej je možné u človeka navodiť umelý spánok.

9 – človek nie je jediný, kto sníva

Snívanie nie je žiadna ľudská vymoženosť. Snívaním si spestrujú spánok všetky cicavce. Sny sú tak bežnou súčasťou spánku aj vašich domácich miláčikov. Bežný sen psa či mačky prirodzene vyzerá inak ako ten ľudský. Stále je to však o ich základných potrebách – buď niečo lovia, alebo sú lovení.

10 – sníva každý a vždy

Ak vám niekto tvrdí, že jemu sa nič nesníva, nie je to pravda. Sníva sa mu každú noc. Problém je v tom, že ľudia majú rozdielne schopnosti si sny zapamätať. Preto takmer polovica ľudí tvrdí, že nemajú žiadne sny.

11 – snívajú aj slepí ľudia

Ľudia, čo stratili zrak po narodení, snívajú veľmi podobne ako bežní ľudia. Ich sny sú prevažne vizuálne. Trochu iná situácia je pri ľuďoch, ktorí sa už narodili slepí. Títo ľudia stále snívajú, ich sny však neobsahujú vizuálnu stránku. Sny ľudí slepých od narodenie pozostávajú z iných zmyslových vnemov.

12 – v snoch sú iba tváre ľudí, ktorých sme už videli

Je overené, že v snoch môžete stretnúť iba tie osoby, s ktorými ste sa stretli aj bdelom živote. Mozog si v snoch nedokáže vytvárať nové charaktery. Aké je z tohto ponaučenie? Vaša najbližšia nočná mora vás môže stretnúť kedykoľvek počas dňa. Majte sa preto na pozore.

 

in Spánok
Related Posts
Comments

Pridaj komentár