8 trikov ako bojovať s únavou

S únavou sa stretáva veľká väčšina ľudí. V modernom pracovnom systéme to bez únavy hádam ani nejde. Možno sa nájdu nejaký ľudia nepociťujúci dennú únavy. Aj takí existujú.

Väčšina z nás sa však musí s únavou boriť najlepšie, ako vieme.  Najjednoduchším alebo najčastejším bojom proti únave sú rôzne podporné látky. Káva je už klasikou. Tento tradičný nápoj postupne nahrádzajú rôzne moderné energetické nápoje. V ponuke je však aj množstvo trikov, ktoré vám pomôžu s bojom proti únave bez toho, aby ste zbytočne zaťažovali svoje telo rôznymi chemickými látkami.

behanie

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V tomto článku prinášame niekoľko tipov na boj proti únave. Dúfame, že vám pomôžu, respektíve sa nimi inšpirujete a nájdete si vlastnú cestu ako prekonať únavu.

1 – stimulujte svoje zmysly

Zabezpečte, aby váš mozog bol naplno zamestnaný. Stimulujte všetky alebo aspoň jeden zo svojich zmyslov. Zrak, hmat, chuť, čuch a sluch – výber máte široký.

Zasvieťte všetky lampy a svetlá v miestnosti. Ak takéto zariadenia nemáte k dispozícii, nasmerujte sa smerom k prichádzajúcemu slnku.

Kúpte si žuvačku a žujte. Tento účel splní aj mentolový cukrík. Určite nájdete aj ďalšie spôsoby, ako stimulovať chuť. Je však potrebné si dávať pozor na jedenie, keďže aktivita žalúdka má presne opačný efekt, ako by ste si želeli.

Čuch môžete stimulovať mätovým olejom. Stačí si trochu pričuchnúť a s pozornosťou to bude omnoho lepšie. Stimulovanie sluchu je mimoriadne jednoduché – stačí, keď si pustíte tú pravú hudbu.

Ďalším overeným spôsobom stimulovania zmyslov je studená voda. Opláchnite si ruky a tvár – v momente pocítite novú energiu.

2 – udržujte svoje telo v pozornosti

Okrem stimulovania zmyslov máte k dispozícii niekoľko techník, ktorých účelom je oklamanie vlastného tela.

Chyťte si na chvíľu ušné laloky.

Poštípte sa na rukách alebo na nohách.

Zatvorte dlane do pästí a potom ich otvorte. Zopakujte toto 10-krát.

Natiahnite si ruky a nohy. Presne tak ako pri rannej rozcvičke.

Potľapkajte dlážku bosými chodidlami.

Vyjdite si von a nadýchnite sa čerstvého vzduchu. Na plné pľúca.

3 – nevyhýbajte sa fyzickej aktivite

Na to, aby ste zahnali únavu, nepotrebujete zabehnúť žiadny maratón. Stačí akákoľvek fyzická aktivita (trvajúca aj pár minút) a výsledky sa dostavia. Zaručene.

Dokonca ani nemusíte ísť do posilňovne či akéhokoľvek špeciálneho priestoru na šport. Stačí, keď budete menej využívať klasické spôsoby transportu. Namiesto jazdy autom do práce, skúste bicykel. Namiesto presunu na obed autom, skúste chôdzu. Namiesto výťahu, skúste si zašliapať na schodisku.

...

4 – jedzte správne

Nesprávne stravovanie dokáže problémy s únavou výrazne zhoršiť. Na jednej strane je vhodné si vyberať správne pokrmy. Omnoho dôležitejšie je však jesť správnym spôsobom. V prvom rade by ste sa mali vyhýbať prejedaniu. Z pohľadu únavy je ďaleko efektívnejšie jesť viackrát za deň ako raz veľké množstvo jedla naraz.  Veľký príjem jedla v krátkom čase prepne telo do úplne iného režimu. Väčšinou to potom končí potrebou poriadnej siesty.

Odporúča sa dávať si pozor na vynechávanie jedál. Z pohľadu únavy sa to jednoducho neoplatí. Vynechanie obedu vám možno ušetrí nejaký čas, na produktivitu práce za celý deň to však s veľkou pravdepodobnosťou bude mať negatívny efekt.

4 – noste so sebou oriešky

Pomalá konzumácie orieškov bohatých na bielkoviny má viacero pozitívnych benefitov. Jedením orechov stimulujete chuť, svaly úst a zároveň zamestnávate mozog niečím iným ako prácou. Navyše orechy sú považované za zdravé potraviny. Pre únavu sú nevhodné jedlá bohaté na cukor. Jedením orechov vás rôzne sladké veci budú lákať omnoho  menej.

5 – nepite energetické nápoje

Energetické nápoje z krátkodobého pohľadu pomáhajú. Nakopnú vašu vnútornú energiu a zlepšia pozornosť. Tento efekt ale netrvá dostatočne dlho. Konzumácia energetických nápojov tak väčšinou po pár hodinách vedie ešte zhoršeniu problému s únavou.

Ak chcete piť nejaký stimulujúci nápoj, zostaňte verní káve. Tá je overená desiatkami generácií. Aj pri káve je však potrebné sa mať na pozore. Neoplatí sa ju piť rýchlo a veľkých množstvách.  Efekt nastane rýchlo, avšak rýchlo sa aj vytratí. A vy sa ocitnete v horšom stave ako na počiatku.

6 – snažte sa udržať myseľ pri pozornosti

Niekedy je to zložité. Vo väčšine prípadov sa však dá s vedomím pracovať. V kancelárii pomôže krátky rozhovor s kolegom. Ak nie na blízku nikto, s kým by ste sa vedeli porozprávať, zavolajte niekomu. Prípadne napíšte email.

Ak nedokážete nikoho kontaktovať, skúste meniť činnosti. Verte, že toto myseľ prebudí. Práca sa dá kombinovať s množstvo vecí. Pokojne môžete skúsiť prácu prerušovať krátkou rozcvičkou.

7 – zdriemnite si

V určitých prípadoch sa proti únave neoplatí bojovať. Radšej ju nechajte dosiahnuť to, čo chce. Krátke zdriemnutie na 5 až 20 minút dokáže s teplom spraviť zázraky.

Extra efektívna je kombinácia kávy a zdriemnutia. Na prvý pohľad to znie ako nezmysel – veď kto by pil kávu pred spánkom. Kľúčové  je tu načasovanie. Kávu je potrebné vypiť tesne pred cca 20-minútovým spánkom. Káva totiž začne účinkovať po 20-30 minútach. Začne pôsobiť až vtedy, keď sa zobudíte. Po 20 minútach tak naberiete energiu nielen vďaka krátkemu spánku, ale aj pomocou energie kávy.

8 – pozerajte sa na rýchlo sa meniace farby

Prečo nevyužiť moderné technológie. Stiahnite si špeciálnu aplikáciu, ktorá dokáže na displeji smartfónu rýchlo meniť žiarivé farby. Mozog na toto nemôže zareagovať inak, ako zvýšenou pozornosťou.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár