15 trikov, ako rýchlo zaspať (časť druhá)

prvej časti tohto článku sme si vymenovali 7 trikov, ako si pomôcť pri zaspávaní. Ak ste ich vyskúšali, tak veľmi dobre viete, že fungujú. Že nejde o žiadne povery či tradície. Všetky triky, ktoré tu uvádzame sú vedecky overené a naozaj sa prejavia. Nie na každého však tieto metódy fungujú rovnako intenzívne. Niekomu zaberú rýchlejšie, inému pomalšie.

Najväčšou výhodou všetkých týchto rád je, že ide o prirodzené veci. Na rozdiel od tabletiek na spanie si na nich nemôžete vybudovať závislosť. So žiadnymi radami nie je spojené zdravotné riziko. Tabletky na spanie majú množstvo vedľajších účinkov – o mnohých ani nevieme.

Night

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak máte problémy so zaspávaním, odporúčame vám, aby ste predtým, ako siahnete po medicíne, skúsili nejakú z týchto praktických rád. Pokojne môžete vyskúšať aj všetky – buď postupne, alebo naraz. Určite pocítite nejaké zlepšenie problému so zaspávaním. Ak nie, najlepšou radou je navštíviť zodpovedného lekára, ktorý vám odporučí ďalší postup.

Pokračujeme s ďalšími ôsmimi radami:

8 – metóda 4-7-8

Táto metóda vychádza z predpokladu, že pred spánkom sa potrebujeme upokojiť. Telo potrebuje spomaliť a uvoľniť sa. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je dýchanie.

Určite ste už počuli o tom, ako rôzne východné praktiky využívajú dýchanie ako prostriedok relaxácie. Metóda 4-7-8 však nepochádza z Indie či Číny. Za jej zrodom stojí americký blogger Andrew Weil. On ju vymyslel, respektíve formuloval v tejto podobne. Celá myšlienka sa potom sama šírila internetom.

O čo však ide?

Čísla v názve tejto metódy sú referencie k časovým úsekom dýchanie. Celé dychové cvičenie je potrebné začať umiestnením jazyka na začiatok horného podnebia – hneď sa horné zuby. Ďalším krokom je vydýchnutia. Potom už začnete s dýchaním – rýchly nádych by mal trvať cca 4 sekundy. Nasledujúci 7-sekundový interval je určený pre zadržanie dychu. Posledných 8 sekúnd by ste mali pozvoľne vydychovať. Tento cyklus by ste mali zopakovať trikrát.

Tvorca metódy 4-7-8 tvrdí, že toto dychové cvičenie privolá spánok do jednej minúty. Nie na každého to však má takýto radikálny efekt. Jediným spôsobom, ako si to overiť, je si to vyskúšať na vlastnej koži. Najlepšia vec na tejto pomôcke je to, že je úplne zdarma.

9 – navoňajte si spálňu levanduľou

Je veľmi dobre známe, či pachové vnemy majú silný vplyv na naše telo a hlavne psychiku. V princípe je jedno, či svoju spálňu navoniate levanduľou alebo ďalšou príjemnou arómou. Pokojne môžete načrieť do studnice slovenských bylín.

...

Americkí vedci však neoverovali všetky byliny, ale iba levanduľu. Zistili, že v spálňach navoňaných levanduľou sa ľuďom darilo zaspať rýchlejšie ako ľuďom v bežným izbách.

10 – predstavte si obľúbené príjemné miesto

Namiesto toho, aby ste počítali ovečky (pozor, aj toto naozaj funguje), skúste si predstaviť nejaké miesto, kde sa cítite dobre. Kde sa viete uvoľniť a zbaviť všetkých starostí. Predstavte si napríklad pláž či lúku pri vodopáde. Je to iba na vás. Cieľom je upokojiť myseľ a telo. Ak myslíte na príjemné miesto, vaša myseľ nemá čas sa zaoberať všemožnými ľudskými starosťami.

Vedci zistili, že ľudia trpiaci nespavosťou zaspali o 20 minút skôr, ak použili práve túto techniku. Je to overený fakt. Stále si však môžete overiť na vlastnej koži.

11 – počúvajte hudbu

Niekoľko výskumov ukázalo, že počúvanie hudbu pred spánkom zrýchľuje jeho príchod. Neplatí to však pre každú hudbu. Nejde ani tak o žáner, ale o rytmus. Ideálna hudba by mala mať tempo 60 až 80 za minútu.

Môžete skúsiť klasickú hudbu. Výborné výsledky však vykazujú aj známa relaxačná hudba. V spálni si tak môžete pustiť zvuk pralesa či nahrávku skutočného horského potoka. Vždy je to jednoduchšie, ako sa do toho pralesa či k potoku vybrať.

12 – pred spánkom sa vyhýbajte modrému svetlu

Každé svetlo má určitú farbu, ktoré je vo všeobecnosti závislá od teploty telesa, ktoré ho vyžaruje. Pre spánok je najhoršie tzv. modré svetlo. To vyžarujú napríklad všetky elektronické zariadenia. Pred spánkom sa tak z tohto dôvodu neodporúča sledovanie televízie či práca s počítačom. To isté platí o zábave s tabletmi či smartfónmi. Zaspávanie s elektronikou rozhodne spánku nepríde vhod.

So snahou o ochranu pred modrým svetlom však môžete zájsť aj ďalej. Spravte si revíziu osvetlenia v domácnosti. Pri moderných LED žiarovkách vždy nájdete aj údaj o tom, aké svetlo vyžarujú. Vymeňte modré svetelné zdroje za žlté.

Ako ideálne osvetlenie považujte sviečky. Spravte si romantickú večeru pri sviečkach a užite si dokonalý spánok.

13 – skúste amatérsku akupresúru

Nemusíte si domov do spálne zavolať odborníka či odborníčku na akupresúru. Pokojne to môžete skúsiť na vlastnú päsť. Samozrejme, že bez použitia ihiel. Na ľudskom tele sa nachádza hneď niekoľko ľahko dostupný tlakových bodov – jeden z nich nájdete medzi prvými dvoma prstami na nohách. Skúsiť môžete aj jednoduchú masáž uší.

14 – Progresívna relaxácia

Nejde o nič zložité. Namiesto klasických pokusov o relaxáciu svalov pridáte čosi naviac – 5 sekundový opak. Na 5 sekúnd napnite svaly. Nasledovať by malo 30 sekúnd uvoľnenie. Potom to zopakujte.

15 – kúpte si bublifuk

Nie, nejde o žiadny vtip na záver. Aj táto bublifuková rada je vedecky overená. Deti to možno tak nevnímajú, ale fúkanie bublín z bublifuku je jednoduché dychové cvičenie, ktoré upokojuje. A to je presne to, čo pred spánkom potrebujete. A je jedno, akým spôsobom sa k tomu dopracujete. Pokojne aj detským.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár