Niekoľko zariadení, ktoré vám pomôžu zlepšiť spánok

Ak ste si na tomto webe už prečítali nejaký ten článok, tak ste si určite všimli, že pravidelne píšeme o tom, že v spálni by sme nemali mať žiadne elektronické zariadenia. Žiadne televízor. Žiadne sledovanie filmov na notebooku, žiadne hry na tablete či smartfóne. Ako je potom možné, že prinášame článok, ktorý sa snaží predstaviť rôzne elektronické zariadenia?

Najväčším problémom televízor či tabletu sú ich obrazovky, ktoré vyžarujú špecifické modré svetlo, ktoré zbytočne stimuluje náš mozog v čase, kedy by to malo byť naopak. Spánku neprospieva ani tzv. elektrosmog, teda elektromagnetické žiarenie, ktoré produkujú všetky elektronické zariadenia. Význam tohto problému je však rádovo nižší ako v prípade žiarenia z obrazoviek. Navyše moderná mikroelektronika si je tohto problému vedomá a snaží sa množstvo elekrosmogu obmedzovať.

Vyzerá to tak, že technológie sa dostávajú aj do spálne. Presnú podobu týchto technológii a hranicu využitia im však vždy určuje iba človek.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Inteligentný budík

Nie je tomu tak dávno, kedy sme v spálňach používali čisto mechanické budíky, ktoré bolo potrebné pravidelne naťahovať. Potom prišli primitívne digitálne budíky s veľkými či menšími červenými číslami. Prípadne sa predávali mechanické budíky na elektrický pohon (baterky).

S nástupom smartfónov a drobnej výpočtovej techniky sa však otvorili nová brána možností zariadení na budenie. Hlavným súčasným trendom je spájanie rôznych senzorov so smartfónmi. Senzor zachytáva údaje a smart zariadenie ich vyhodnocuje.

Inteligentný budík sa skladá z dvoch častí – hlavnej jednotky, kde sa nachádza mikropočítač a hlavný displej. Druhou časťou je náramok, ktorý si človek dá na zápästie – podobne ako hodinky. Tento náramok obsahuje senzor, ktorý monitoruje teplotu tela a pulz srdca. Tento náramok má zabudované aj zariadenie, ktoré je schopné vibrovať. Tento budík vás tak nebude budiť hlasným pípaním. Bude vás budiť jemným vibrovaním. Toto by malo viesť k prirodzenejšiemu zobúdzaniu.

Smart zariadenie bude monitorovať váš spánok. Ráno si bude môcť preštudovať priebeh spánku. Dozviete sa kedy sta zaspali, koľkokrát ste sa počas noci zobudili, priemerný tep a tak ďalej.

Aplikácia Sleep genius

Ak máte problémy so zaspávaním, tak táto aplikácia môže byť rozumnou náhradou tradičného počítania ovečiek. Sleep genius generuje tzv. pink noise, čo zvuk podobný white noise (biely šum). Tento zvuk by mal pomôcť mozgu zrelaxovať a rýchlejšie sa prepadnúť do sveta spánku. Biely šum sa používa na prekrytie hluku, ktorý môže spôsobovať ťažkosti so zaspávaním. Nepríjemný hluk prekryjete ďalším hlukom, ktorý však nebráni zaspávaniu.

...

Ďalšie užitočné zariadenie produkuje práve tento biely šum. Ono totiž spánok nemusí skomplikovať iba intenzívny hluk. Stačí, aby bol dostatočne otravný. Napríklad kvapkajúca voda nemá veľa decibelov, dokáže však naštvať. Prípadne zvuky susedových mačiek. Biely šum tento hluk prekryje hlasitejším zvukom. Pri bielom šume však bez problémov zaspíte.

K dispozícii sú aj zariadenia, ktoré sa o prostredie v spálne starajú trochu komplexnejšie. Vedia zabezpečiť vhodné zvukové aj svetelné podmienky. Podľa potreby vytvárajú ružový šum, biely šum, prípadne sú úplne ticho. Nasvietia izbu podľa najnovších vedeckých poznatkov. Pri takýchto zariadeniach je však potrebné povedať, že všetky deklarované efekty nie sú overené. Zatiaľ sa nikto nepodujal vytvoriť nejakú vedeckú štúdiu, či takéto zariadenia spánku a hlavne jeho kvalite skutočne pomáhajú.

Zaujímavou pomôckou sú aj tlmené svetlá, ktoré sa vložia do klasickej zástrčky.  Ich cieľom je upraviť svetlo v spálne tesne pred tým, ako zaspíme. Svetlo pri zaspávaní je mimoriadne dôležité. Moderný človek v tomto smere nemá práve najideálnejšie podmienky. Je totiž vystavený veľkému svetelnému znečisteniu z rôznych obrazoviek a umelého svetla. Všetko toto svetlo je veľmi podobné tomu, čo na nás dopadá za bežného dňa. Všetko toto svetlo stimuluje náš mozog, čo v pri zaspávaní naozaj nevhodné. Vtedy potreby od nášho mozgu presný opak.

Nie všetky zariadenia vám so spánkom pomáhajú priamo. Postarajú sa však o lepšiu informovanosť. Dostatok kvalitných a spoľahlivých informácií je neraz najdôležitejšou vecou vedúcou k lepšiemu spánku.

Bežných fitness náramkov je dnes v obchodoch habadej. Na monitoring spánku však potrebujete niečo naozaj kvalitné. Takýto náramok by nemal merať iba srdcový tep, teplotu tela, ale aj intenzitu potenia či fázy hlboké a REM spánku. Ak ste zdravý, tak takýto prístroj nič mimoriadne neobjaví. To je potom dobrá správa. Ak však trpíte spánkovou apneou alebo inou spánkovou poruchou, spánkový náramok tento problém odhalí.

Sleep cycle je aplikácia, ktorá vďaka akcelometru monitoruje fázy spánku. Monitoruje pohyby spiaceho človeka a predpokladá, že počas hlbokého spánku sa nepohybujete. Počas REM fázy je pohyb intenzívnejší. Účelom tejto aplikácie je zobudiť človeka vtedy, keď sa nachádza v plytkom spánku.

Vráťme sa k problému s modrým svetlom, ktorý emitujú obrazovky. Napriek tomu, že väčšina ľudí už vie, že to spánku neprospieva, nevedia sa to vzťah. Jedna americká firma prišla s podivným riešením. Navrhla okuliare, ktoré toto svetlo blokujú. Ak si ich nasadíte, tak môžete sledovať televízor bez negatívnych účinkov modrého sveta. Špeciálne okuliare totiž toto svetlo odfiltrujú. Toto však neznamená, že sledovanie tv s týmito okuliarmi je v poriadku. TV predstavuje aj ďalší problém. Mozog je televíziou stimulovaný aj inak – príbeh, akciou a tak ďalej.

 

in Spánok
Related Posts
Comments

Pridaj komentár