Čo všetko dnes obchody s matracmi ponúkajú?

Kupovanie nového matraca sa na prvý pohľad môže zdať triviálnou záležitosťou. Veď sa vyberiem do najbližšieho obchodu a kúpim si matrac. Prípadne si to ešte zjednoduším, nikam nepôjdem, sadnem za počítač, a matrac si objednám domov cez internet.

Toto všetko by platilo za predpokladu, že matrac je to isté ako nejaká spotrebná elektronika. Taký veľký televízor poslúži každému. S matracmi je to však výrazne odlišné. Matrace priamo ovplyvňujú naše zdravie. Kým pozeranie televízie je rovnaké pri všetkých ľuďoch, naše telá uložené na matraci potrebujú špecifické podmienky.

Cieľom spánku je zregenerovať telo a myseľ. Regeneráciou tela myslím najmä regeneráciu svalov a ďalších tkanív. Regenerácie mysle patrí do sféry mozgu. Počas spánku dochádza k triedeniu a spracovaniu informácií – to, čo mozog považuje za dôležité, sa uloží v mozgu vo forme neurónových spojení.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ak si chceme zabezpečiť kvalitný, teda regenerujúci spánok, pri výbere matraca musíme byť pozorní. Nie každý matrac totiž dokáže zabezpečiť kvalitný spánok.

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny

Matrace z polyuretánovej peny (známej aj pod skratkou PUR pena) sú matrace tej najnižšej triedy. Najväčšou výhodou matracov z polyuretánovej peny je ich cena. Takýto matrac si môžete kúpiť aj za niekoľko desiatok eur. Konečná cena závisí predovšetkým na rozmere a hrúbke matraca – teda celkovom množstve použitého materiálu.

Dá sa však povedať, že nízka cena tohto druhu matraca automaticky neznačí ekonomickú výhodnosť. Matrace z polyuretánovej peny totiž nemajú práve dlhú životnosť. Už po roku či dvoch používania môžete na tomto type matraca spozorovať tzv. preležaniny – priehlbiny v matraca na miestach najčastejšieho používania. Preležaniny robia z matraca nepoužiteľný kus peny.

Ďalšou podstatnou nevýhodou matraca vyrobené z polyuretánovej peny jeho hygienická zraniteľnosť. Dobrý hygienický matrac je vždy vzdušný. Je totiž potrebné zabezpečiť, aby sa vlhkosť za matraca rýchlo dostala von. V polyuretánovej pene sa vlhkosť pohybuje len veľmi ťažko. Celé to vedie k tomu, že pri polyuretánovom matraci existuje vyššia šanca, že sa tu premnožia baktérie, roztoče či plesne.

Polyuretánové matrace vás nepotešia ani svojimi ortopedickými vlastnosťami. Totiž ich nemajú takmer žiadne. Keď sú ešte nové, tak by ste čosi ešte namerali. Avšak aj to rýchlo zmizne.

...

Ďalšie formy polyuretánových matracov

Doteraz sme hovorili o matracoch z jednoduchej PUR peny. V posledných rokoch sa však na trhu objavilo množstvo vylepšených materiálov, ktoré sú založené práve na polyuretánovej pene.

Pri výrobe sa do uretánu pridávajú rôzne plyny a ďalšie látky, ktoré zlepšujú úžitkové vlastnosti vyrobeného materiálu. Asi najznámejším príkladom vylepšenej PUR peny je tzv. studená pena. Tento materiál má vyššiu hustotu, a teda aj dlhšiu životnosť. Náchylnosť na preležaniny je nižšia. Pena však nemá ortopedické vlastnosti a v konečnom dôsledku to stále nie je žiadny zázrak.

Extrémnym príkladom peny založenej na polyuretáne je pamäťová pena. Táto pena patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete do matraca dať. Pamäťová pena sa na výrobu matracov používa posledných 25 rokov. Existuje však už od 60-tych rokov minulého storočia. Vyvinula ju americká vesmírna agentúra NASA a dlho ju používala vo svojich raketoplánoch.

Latexové matrace

Latexové matrace rovnako ako polyuretánové patria do kategórie penových. Ide však o fundamentálne odlišný materiál.

Latexové matrace sa vyrábajú vulkanizáciou latexu. Latex je zvyčajne biela (neplatí to však vždy) tekutina, ktorú nájdete vo viac ako 10 percentách kvitnúcich rastlín. Rastliny latex využívajú ako súčasť svojho imunitného systému. Táto látka ich chráni pred vonkajším nebezpečenstvom – pred mikróbmi.

Latex sa komerčne získava z kaučukovníka. Ten sa pestuje najmä v Juhovýchodnej Ázii. Odtiaľ sa prepravuje v surovej forme aj do Európy, kde ho firmy spracúvajú do latexovej peny.

Veľkým plus latexových matracov je fakt, že tento materiál si zachováva svoje prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Latexový matrac tak predstavuje pre baktérie, roztoče a plesne nehostinné prostredie, kde sa im nebude dariť tak, ako povedzme v bežnom polyuretánovom matraci. Navyše latexové matrace sú vzdušné. Toto sú dôvody, prečo sa alergikom odporúčajú práve latexové matrace.

Latexové matrace sú obľúbené aj preto, že ponúkajú dobré ortopedické vlastnosti. Ak máte problematický chrbát, ak vás trápi chrbtica, tak latexový matrac je dobrou voľbou.

Pružinové matrace

Pružinové matrace sú najstarší typ dnes používaných matracov. Prvý pružinový matrac vznikol už pred 150 rokmi. Dnes sa v obchodoch predávajú dva základné typy pružinových matracov – bonnellové a taštičkové. Bonnellové matrace nepatria k matracovej špičke. Sú to klasické pružinové matrace bez ortopedických vlastností. Výhodami sú nízka cena a vysoká vzdušnosť.

Naproti tomu taštičkové matrace patria medzi matracmi k absolútnej špičke. Taštičkové matrace sú obľúbené najmä pre svoje jedinečné ortopedické vlastnosti. Jadro tohto typu matraca je tvorené množstvo malých pružiniek. Každá jedna pružina je nezávislá. Ak stlačíte jednu, okolité zostanú nezmenené. Vďaka takejto konštrukcii dokáže taštičkový matrac kopírovať nerovnosti ľudského tela a pomôcť chrbtici zaujať lepšiu polohu.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár