Môžete mať kvalitný spánok na lacnom polyuretánovom matraci?

Ak si kupujete nový matrac, tak máte prirodzene túžbu minúť na tento kus vybavenia domácnosti čo možno najmenej peňazí. Zároveň však nechcete kúpiť niečo, čo by bolo pre vaše zdravie nebezpečné, respektíve niečo, čo by zbytočne znižovalo kvalitu spánku. Jednoducho chcete si kúpiť niečo, s čím budete spokojní.

Ak však prídete do predajne s matracmi, tak predavač či predavačka sa vám prirodzene bude snažiť najdrahší možný matrac, keďže na takom matraci zarobia najviac. Ak je predajca seriózny, tak vás nebude priamo odrádzať od lacných matracov. Nebude sa snažiť preferovať drahé matrace iba z dôvodu ceny. Dobrý predajca vám vysvetlí výhody a nevýhody lacných matracov z polyuretánovej peny. Problém je v tom, že bežný spotrebiteľ nemá veľké možnosti, ako takéhoto dobrého predajcu spoznať.

Preto je dobré sa trochu vzdelať. Svet matracov nie je až taký komplikovaný, aby to nezvládol úplne každý. Tento článok chce byť pomôckou pre každého, kto sa chce zorientovať pri výbere nového matraca.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Matrace z polyuretánovej peny

Matrace z polyuretánovej peny sú vo svete matracov relatívnou novinkou. Vyrábať sa začali až po druhej svetovej vojne, keď sa syntetické materiály začali šíriť do bežných domácností. Dovtedy ľudia spávajú maximálne tak na pružinových matracoch. V chudobnejších slovenských regiónoch to bolo ešte jednoduchšie – spávalo sa na rôznych mechoch naplnených slamou či iným dostupným materiálom.

Polyuretánová pena bola svojho času revolučným produktom. Výroba bola lacná a rýchla. Vyrobiť matrac bolo mimoriadne jednoduché. Skrátka skvelý materiál na masové rozšírenia. Na Slovensku bola polyuretánová pena známa pod obchodným názvom Molitan.

Kvalita matraca vyrobeného z polyuretánovej peny je závislá predovšetkým od hustoty peny. Vo všeobecnosti platí, že hustejšia pena sa rovná lepší matrac. Matrac vyrobený z nekvalitnej PUR peny (skratka polyuretánovej peny) je mimoriadne náchylný na tvorbu preležanín – teda priehlbín v miestach najčastejšieho používania.

Základné, alebo najlacnejšie polyuretánové matrace, sú vyrobené z peny, ktorá má hustotu od 15 do 18 kilogramov na meter kubický. Takýmto matracom je dobré s radšej vyhnúť. Matrac s takýmito parametrami vám vydrží v uspokojivom stave tak 2 či 3 roky. Často aj kratšie.

Na druhú stranu tie najlepšie matrace sú vyrobené z PUR peny s hustotou až 30 kilogramov na meter kubický. Takýto matrac potom prináša diametrálne odlišné úžitkové vlastnosti.

...

Polyuretánovú penu možno zlepšovať aj iným spôsobom, ako zvyšovaním jej hustoty. Táto pena sa vylepšuje rôznymi prídavky či inými technologickými postupmi. Takúto penu však už nevoláme polyuretánovou, hoci základ je stále ten istý polyuretán. Takéto peny dostávajú názvy ako studená pena, HR pena či pamäťová pena. Áno, aj slávna pamäťová pena je vyrobené z polyuretánu.

Nevýhody polyuretánovej peny

Normálne by sme začali výhodami, ale polyuretánový matrac ich okrem ceny nemá prakticky žiadne.

Preto sa budeme venovať nevýhodám, na ktoré je potrebné sa pozerať z pohľadu nárokov konkrétnej osoby.

Nízku životnosť matraca z PUR peny sme už spomenuli. Táto vlastnosť vám však veľmi vadiť počas prvého či druhého roka používania nebude. Oveľa väčším problém je nedostatočná vzdušnosť takéhoto matraca.

Prečo je vzdušnosť matraca dôležitá? Úzko totiž súvisí s hygienou matraca a tá je dôležitá pre naše zdravie. Matrac so slabými hygienickými parametrami nie je nebezpečný iba pre alergikov. Predstavuje zdravotné riziko pre každého.

Každý z nás počas spánku vylučuje pot, ktorý sa postupne dostáva vo forme vlhkosti do matraca. Zvýšená vlhkosť je jedným z nevyhnutných atribútov vhodného prostredia pre rast a rozmnožovanie baktérií, roztočov  a plesní.

Dobrý matrac by mal mať schopnosť túto vlhkosť čo možno najrýchlejšie dostať do okolitého prostredia a zachovať matrac v suchom stave. Toto však nemôžete očakávať od polyuretánového matraca. Ak patríte medzi alergikov, prípadne máte inú citlivosť na mikróby, polyuretánovým matracom by ste sa mali oblúkom vyhnúť.

Ďalšou podstatnou nevýhodou matraca vyrobeného z polyuretánovej peny je fakt, že takýto matrac má minimálne, respektíve žiadne ortopedické vlastnosti. Ak je matrac ortopedický, tak má určitú schopnosť pomáhať vašej chrbtici zaujať počas spánku optimálnu polohu. Optimálna poloha je približne rovná či priama. Ak je chrbtica počas spánku v takejto polohe, tak je uvoľnená a dokáže sa regenerovať najefektívnejšie.

Problém je, že toto sa pri polyuretánovej pene nedeje. Ak si ľahnete na matrac z PUR peny, tak vaša najťažšia časť tela výrazne deformuje matrac. Táto deformácia ovplyvní aj ďalšie časti tela. Výsledok bude vyzerať tak, že chrbtica bude prehnutá, čo nie je dobrý stav.

Toto však neznamená, že na matraci bez ortopedických vlastností sa nedá vyspať. Určite sa dá, a vo väčšine prípadov sa na takomto matraci vyspíte viac ako dobre. Ak zvažujete PUR matrac, tak by ste si mali byť vedomí, v akom zdravotnom stave ste. Ako je na tom váš chrbát a chrbtica. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že pre mladých ľudí nie je kúpa neortopedického matraca žiadny problém. Mladí ľudia majú zdravý chrbát, ktorý toho zvládne naozaj veľa. Starší ľudia by však mali byť pri kúpe tohto typu matraca opatrní. Ak existuje možnosť, tak sa radšej polyuretánovému matracu vyhnúť. Z pohľadu chrbtice je vždy lepšie investovať do latexového či taštičkového matraca.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár