Ako postupovať pri výbere správneho matraca?

Ste na úplnom začiatku, ale už viete, že kúpa matraca patrí k tým dôležitejší životným rozhodnutiam. Matrac vám bude slúžiť takmer desať rokov, čo je podstatná časť života každého človeka. Nehovoriac o tom, že na matraci trávime takmer jednu tretinu dňa.

Mnoho ľudí však pri kúpe nového matraca zneistie v momente, ako zistia, aká veľká ponuka matracov je dnes k dispozícii. Predajcov sú desiatky, so značkami je to podobne. Najzložitejšie je však vyznať sa v spleti rôznych typov matracov. Guláš typov, cien, benefitov, parametrov mnoho ľudí vzdá a odovzdá sa do rúk predajcu. Ktorý rád poradí – no nie vždy je v jeho zreteli prioritne váš záujem. V každom prípade nie je dobré predpokladať, že každý predajca matracov sa vo svojom remesle aj vyzná. Nie je to pravda. Ak si prečítate zopár článkov  o matracoch, tak s veľkou pravdepodobnosťou nasajete viac vedomostí, akými disponuje bežný predajca matracov.

Rozlúsknúť oriešok kúpy vhodného matraca však nie je až také zložité. V tomto článku sa posnažíme pomôcť.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pozor na marketing

Predaj matracov je v súčasnosti (podobne ako je to s väčšinou ďalších výrobkov) z veľkej časti o marketingu. Dojem z matraca tak do veľkej miery vytvárajú informácie, ktoré vyrábajú a ľuďom dodávajú samotní výrobcovia. To znamená, že už z princípu sú takéto informácie nedôveryhodné. Nemusia však byť vždy nepravdivé. Je potrebné sa v nich vedieť orientovať.

Na výrobu matracov sa nepoužíva až tak veľa materiálov. Ako je potom možné, že po prezretí ponuky matracov máte pocit, že každý matrac je vyrobený z niečoho iného? Celé za to môže už spomínaný marketing. Výnimočné a jedinečné veci sa predávajú ľahšie. A ak niečo výnimočné a jedinečné nie je, treba vyrobiť dojem, že to také je.

Mnohí výrobcovia matracov si pomáhajú zaujímavými názvami. Namiesto toho, aby polyuretánovú penu označili ako polyuretánovú penu (teda vo svete matracov najbežnejší materiál), nazvú jú napríklad „Flexi pena“. A vy ako bežný spotrebiteľ len ťažko zistíte, o čo ide. Ak si budete mať možnosť vybrať si medzi matracom A vyrobenom z polyuretánovej peny a matracom B vyrobenom z Flexi peny (za predpokladu, že stoja rovnako), tak si asi vyberiete matrac B z Flexi peny. A pritom rozdiel medzi nimi je iba v názve. V horšom prípade si matrac B kúpite aj vtedy, keď je drahší ako matrac B. Však si radi priplatíte za „lepší“ materiál.

Správny výber tvrdosti

Tvrdosť matraca sa zvykne podceňovať. Mnoho ľudí ani nevie, že tomuto parametru vôbec majú venovať pozornosť. Však vyspať sa dá na každom matraci. Pritom tvrdosť matraca výrazne vplýva na pohodlie spánku a konečnom dôsledku aj na zdravie. Nároky na tvrdosť nie sú iba individuálne (ani tie netreba podceňovať) – závisia napríklad od veku. Najtvrdší matrac sa odporúča deťom. S rastúcim vekom je vhodné tvrdosť matraca znižovať. Najmäkší matraci by mali mať seniori.

...

Ak si neviete dať s tvrdosťou rady, tak existuje niečo ako tabuľky tvrdosti. Každý dobrý predajca ich má a pomôže vám. V tabuľke tvrdosti si na základe vašej výšky a váhy nájdete odporúčanú tvrdosť matraca.

Ekonomický rozmer matraca

Teraz nemáme na mysli rozmer matraca ako taký – aj keď aj tam je rozdiel, či kupujeme matrac na dôjlôžko typicky v šírke 140cm a viac, alebo na klasické jednolôžko ako 90×200 cm. Pri výbere matraca máme na mysli teraz skôr cenové hľadisko.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že drahšie matrace sú aj kvalitnejšie. Toto však neznamená, že najvhodnejší matrac je ten najkvalitnejší a najdrahší. V mnohých situáciách sa jednoducho neoplatí investovať do vysoko kvalitného matraca. V mnohých situáciách to nie je potrebné. Ak máte dvadsať rokov a ste zdravý, tak nemá význam, aby ste si kupovali špičkový taštičkový matrac, ktorý je určený najmä pre starších ľudí s problematickým chrbtom. Mladý človek sa navyše častejšie sťahuje a životnosť matraca nie je až taká dôležitá.

Výber druhu  matraca

V ponuke je iba niekoľko typov matracov. Poznáme penové a pružinové matrace. Penové matrace sú vyrobené z pien. Najčastejšie ide o polyuretánovú penu. Tá je najlacnejšia. Existujú však aj rôzne vylepšenia polyuretánovej peny – ako napríklad studená pena, HR pena či dokonca pamäťová pena. Nie všetky peny sú však vyrobené z ropy. Veľmi obľúbená je latexová pena, ktorá sa vyrába z prírodného latexu. Latexová pena má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a je tak vhodná najmä pre alergikov. Zároveň má výborné ortopedické vlastnosti, teda latexový matrac pomáha chrbtici zaujať optimálnu polohu.

Pružinové matrace sú omnoho starší typ matraca. Prvý pružinový  matrac vznikol už v roku 1870. Napriek tomu dnes pružinové matrace patria k tomu najlepšiemu, čo môžete v predajniach s matracmi nájsť. Ide o tzv. taštičkové matrace, ktoré vďaka moderným výrobným technológiám dosahujú vynikajúce úžitkové vlastnosti.

Na značke záleží

Pri výbere nového matraca je dôležité dôverovať spoľahlivému výrobcovi. Na trhu sa nachádza množstvo značiek, pri ktorých sa nedopátrate k pôvodu. Rôzne čínske výrobky sa takto ľahko prezentujú ako miestne spoločnosti. Najlepšou voľbou je vždy etablovaná značka a výrobca, ktorý pôsobí na našom trhu dostatočne dlho na to, aby bola jeho reputácia dostatočne overená.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár