Ako by to malo vyzerať v spálni?

Poďme sa pozrieť na spálňu zo širšej perspektívy. Rozoberieme si ako celok – zhodnotíme viacero aspektov, ktoré ovplyvňujú spánok.

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že spálňa by mala mať jediný účel – malo by sa v nej spať. Za týmto účelom by mala byť celá miestnosť stavaná a zariaďovaná. Okrem spánku by ste sa v spálni mali venovať maximálne tak milostným aktivitám.

najlepsia spalna

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo by ste v spálni robiť nemali?

Spálňa nie je pracovňa, jedáleň a dokonca ani obývačka. Väčšina ľudí nedokáže v spálni odolať aktivitám, ktoré by mali byť obmedzené na iné časti domácnosti. Toto odporúčanie je v žiadnom prípade samoúčelné. Pre kvalitný spánok je mimoriadne dôležité, aby bol váš mozog naň pripravený.

Pokiaľ v spálni pracujete, mozog si či chcete alebo nie, toto miesto spojí s prácou a stresom. Keď budete zaspávať, mozog bude stále pracovať. To isté platí o cvičení v spálni. Spálňu nechcete spájať s fyzickou aktivitou (inou ako sex), keďže sa to prieči pokojnému zaspávaniu.

Samostatnou kapitolou sú elektronické zariadenia. Televízory pri posteli sú viac ako bežnou záležitosťou. Čím ďalej častejšie ich však zo spálne vytláčajú notebooky, tablety a smartfóny. V horšom prípade sa pridávajú. Popri bežiacej televízne obrazovke sa intenzívne venujeme aj týmto menším obrazovkám.

Smartfóny, tablety či notebooky sú však horšie ako televízor. Z jedného jednoduchého dôvodu – ich obrazovky sú omnoho bližšie k tvári. Obrazovky produkujú svetlo, ktoré stimuluje mozog. Nehovoriac o tom, že konzumácia obsahu na týchto zariadeniach takisto zamestnáva mozog.

Obrazovky v spálni nemajú zásadný vplyv na kvalitu spánku. Určite mu však nepomáhajú. Najvýznamnejším efektom je to, že odďaľujú zaspávanie. V konečnom dôsledku tak skracujú spánok – dostatočná dĺžka spánku je veľmi dôležitá z pohľadu regenerácie.

Sledovanie rôznych filmov či seriálov môže narušiť priebeh spánku. Pred spánkom mozog vtiahnete do nejakého strhujúceho príbehu. Vy síce tablet odložíte, mozog však v príbehu pokračuje.

Farba spálne

Výberu farby spálne z pohľadu kvality spánku sa venuje minimálne pozornosť. Farbe spálne ľudia zvyknú venovať svoj čas, takmer vždy je to však iba z pohľadu estetickej stránky. Niekomu sa patrí žltá, ďalší má rád ružovú. Farbu však takmer nikto neposudzuje z pohľadu vplyvu na spánok.

Pritom to vôbec nie je zložité. Existuje niekoľko štúdií, ktoré merali vplyv farieb stien na dĺžku spánku. V tejto súťaži farieb jednoznačne zvíťazila modrá. Ak chcete mať maximálne pohodlný spánok, namaľujte spálňu na modro.

...

Pokiaľ si neviete predstaviť spánok v modrej miestnosti, nič tragické sa nedeje. Hneď za modrou sa umiestnili strieborná a zelená. Zle na tom nie sú ani žltá. Určite by ste sa však mali vyhnúť purpurovej farbe stien. Výber takejto farby by vás mohol pripraviť až o viac ako hodinu spánku.

Posteľový systém

Do posteľového systému patrí posteľ, podklad pod matrac, matrac, poťah, chrániť matraca, paplón, vankúše a tak ďalej.

Posteľ

Z pohľadu interiérového dizajnu je najdôležitejší výber postele. Pri jej kúpe by sme však nemali myslieť iba na jej krásu, ale aj na jej praktické vlastnosti. Pri posteli je dôležité, aby bola zospodu dobre odvetraná. Toto výrazne pomáha pri zachovaní vhodného hygienického stavu matraca.

Posteľ s úložným priestorom je síce praktická – šetrí miesto, zbytočne však zvyšuje vlhkosť vo vnútri matraca, čo môže viesť k zvýšenej koncentrácii baktérií, plesní a roztočov.

Ideálna posteľ má klasický tvar – stojí na vysokých štyroch nohách, je z dreva a zároveň je pevná.

V ponuke už dnes ale nájdete aj rôzne iné postele, dokonca aj plne polohovateľné luxusné postele so smart ovládaním.

Rošt

Podklad pod matrac plní dve základné funkcie – podporuje matrac a zároveň zabezpečuje kontakt vzduchu s matracom. Rošt je potrebné vyberať na základe zvoleného matraca. Pokiaľ si domov kúpite penový matrac, mali by ste ho uložiť iba na lamelový rošt s predpätými lamelami. Penové matrace totiž potrebujú pružiaci rošt – pevný rošt dokáže výrazne znížiť ich životnosť.

Pružinové matrace si bez problémov poradia aj na pevnom rošte. Pri taštičkových matracoch je potrebné dávať pozor na rozstup jednotlivých lamiel. Týka sa na to najmä kvalitných taštičkových matracov s vysokou hustotou pružín. Vysoko kvalitné taštičkové matrace však predávajú zväčša skúsení predajcovia, ktorý vedia odporučiť ten správny rošt.

Matrac

Najdôležitejšou zložkou posteľového systému, ak nie celej spálne, je matrac. V súčasnosti máte veľmi široký výber, ktorý uspokojí takmer akékoľvek nároky.

Najlacnejšie matrace sa vyrábajú z polyuretánovej peny. Okrem priaznivej ceny a nízkej váhy váš však veľa veľmi nepotešia. Ak ste mladí a zdravý a zároveň nechcete teraz minúť veľa peňazí na zariadenie spálne, matrac z PUR peny môže byť pre vás tým pravým.

Lepšie matrace sú vyrobené z vylepšených polyuretánových pien. Poznáme napríklad studenú penu. Najkvalitnejšou penou vyrobenou z polyuretánu je pamäťová pena – je však aj drahá.

K špičke patria latexové matrace. Tento typ matraca sa vyrába z prírodného latexu, vďaka čomu má niekoľko skvelých vlastností – je vzdušný a antimikrobiálny.

Ďalšou výbornou voľbou sú taštičkové matrace – je to typ pružinového matraca, v ktorom je každá jedna pružina samostatná a obalená v textilnou vrecúšku. Taštičkové matrace sú výbornou voľbou pre zdravie chrbtice. Sú ortopedické – dokážu kopírovať nerovnosti ľudského tela a zabezpečiť tak optimálnu polohu chrbtice počas spánku.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár