12. December 2024

Najefektívnejšia investícia do lepšieho spánku

Povedzme, že viete, že potrebujete zlepšiť kvalitu svojho spánku. Viete, že v tomto smere máte rezervy a ste odhodlaný s tým niečo spraviť.

Nemáte však neobmedzený rozpočet a chcete svoje ťažko zarobené peniaze využiť, čo možno najefektívnejšie. Kde začať? Čo kúpiť a čo na druhú stranu na druhú stranu nekúpiť.

Efektivita peňazí vložených do kúpy matraca

Najväčšia pozornosť zo všetkých vecí spojených so spánkom je prirodzene venovaná  matracom. Nemusíte hádať viackrát, aby ste vedeli prečo. Matrace sú tovar, na ktorom sa vcelku dobre zarába. Marže na drahších matracoch sú naozaj pekné, takže investície do reklamy sa vracajú.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
...

Marketing prirodzene vytvára dojem, že najlepšie, čo môžete pre svoj spánok spraviť, je investovať do toho najlepšieho matraca. Koľko však takýto matrac stojí? Ceny matracov sú veľmi rôznorodé. Najlacnejší kúpite aj za sto eur, tie drahé stoja aj niekoľko tisíc eur.

Rozdiel v kvalite matracoch jednoznačne existuje. Určite však nemôžeme tvrdiť, že drahší matrac je automaticky lepší. Respektíve, na tom nemusí záležať. Aj keby sme vychádzali z predpokladu, že drahší matrac prináša lepšie materiály, lepšie úžitkové vlastnosti, neplatí, že sa stále oplatí si priplatiť.  Pri určitej cenovej hladine sú zlepšenia matraca z funkčného pohľadu zanedbateľné a dostávate sa akurát do roviny luxusu.

Kúpu nového matraca rozhodne nemožno podceniť. Treba sa však správať ekonomicky – veď aj téma tohto článku je ekonomická. Namiesto toho, aby ste si kúpili luxusný matrac, využite peniaze efektívnejšie. Respektíve nasmerujte svoje úsilie tam, kde to prináša najväčšie ovocie.

Pri matracoch je dôležité, aby boli hygienicky priaznivé. To znamená, že kúpa latexového či taštičkového matraca je vždy dobrou voľbou. Tieto matrace majú navyše aj ortopedické vlastnosti, teda vlastnosti, ktoré sa postarajú o lepšiu polohu vašej chrbtice.

Nepodceňujte kúpu posteľového roštu

Podklad pod matrac stojí zlomok ceny matracu. Jeho význam je však veľký – a to najmä v prípade, že si kúpite pod matrac zlý rošt. Každý penový matrac by mal byť položený na lamelový rošt s predpätými lamelami.

Spálňa bez obrazoviek

Na to, aby ste výrazne zlepšili kvalitu svojho spánku, dokonca nepotrebujete minúť ani euro. Dokonca si môžete ešte aj privyrobiť. Máte v spálni televízor? Predajte ho.

Sledovanie akejkoľvek obrazovky pred spánkom má negatívny vplyv na kvalitu spánku. Nielenže odďaľuje spánok, ale narúša aj jeho priebeh. Obrazovky totiž simulujú mozog. Toto sa deje na dvoch úrovniach. Tá prvá je zrejmá  – ak sledujete v TV nejaký akčný seriál, tak váš mozog to vníma intenzívne, pretože výbuchy predstavujú nebezpečenstvo.

Televízor však pôsobí na váš mozog aj svetlom, ktoré vyžaruje. Toto svetlo má špecifickú farbu – teda vlnovú dĺžku, na ktorú mozog reaguje aktivitou.

To isté platí aj pre smartfóny, tablety či počítače. Veľakrát je to však ešte horšie. Televízor totiž je od vašej tváre vzdialený aj niekoľko metrov. Taký smartfón pár desiatok centimetrov. Takže vystavenie špecifickému svetlu je intenzívnejšie. Všetky tieto zariadenia sú zodpovedné za to, že ráno sa zobudíte o čosi v horšom stave. Môže za to skrátenie spánku a zhoršenie jeho kvality.

Odhlučnite spálňu

Spálňa by mala byť miestom určeným iba na spánok. V spálni počas spánku či krátko pred ním by ste nemali byť ničím rušení. Dôležité je, aby ste maximalizovali spánok. Hluk je jedným z najväčších rušiteľov spánku. V spálni by tak malo byť maximálne ticho. Bojovať treba nielen proti hluku domácnosti, ale aj exteriérovému hluku. Kompletné odhlučnenie spálne môže byť vcelku drahé. Preto je dobré začať s tými najpálčivejšími vecami – dverami a oknom. Kvalitné okná a dvere dokážu radikálne znížiť intenzitu hluku prenikajúceho do miestnosti.

Pozor na svetlo

Bojovať je potrebné aj proti nevhodnému svetlu – či už pochádzajúceho z interiéru alebo exteriéru. Náš biorytmus je výrazne ovplyvňovaný hormónmi, ktorých tvorba závisí od okolitého svetla. Takto sme sa biologicky vyvinuli. Keď bola tma, tak človek šiel spať. A s prvými slnečnými lúčmi sa zobúdzal. Dnes je to trochu komplikovanejšie, ale vždy by sme sa mali snažiť nášmu organizmu simulovať prirodzené podmienky. Čo to znamená?

Zaspávať by ste mali pri úplnej tme. Spať by ste mali v tme. To sa dá poľahky zariadiť. Maximálne tak budete musieť kúpiť dobré tienenie okien. Horšie to bude so zobúdzaním sa za svetla. Toto sa buď stane (Slnko vyjde predtým, ako zazvoní váš alarm), alebo budete musieť investovať nemalé peniaze do časovania osvetlenia miestnosti.

Bicykel či tenisky

V zdravom tele nie je iba zdravý duch, ale aj zdravý spánok. Ak chcete mať dobrý spánok, tak je dobré sa začať starať aj o svoje telo (ak tak už nerobíte). Na športovanie toho veľa nepotrebujete. Asi najlacnejší šport je beh. K tomu vám stačí mať akurát nejaké tenisky. A tie kúpite za pár desiatok eur.

Že už nepatríte medzi najmladších a bez pre vás nie je vhodný šport? Vysadnite na bicykel. Bicyklovanie je vhodné takmer pre každého. Pri pohybe na bicykli nezaťažujete kĺby. Pohyb na bicykli zaťažuje váš kardiovaskulárny systém a to je presne to, čo chcete.

Prípadne môžete zájsť do posilňovne a bicyklovať tam na stacionári či využívať iné stroje.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár