12 trikov ako prežiť horúce letné noci bez klimatizácie

Leto sa neúprosne blíži a predstava horúcich nocí a hlavne prehriatych spálni mnohým ľuďom nedáva spávať už teraz. Najjednoduchším riešením, ako bojovať proti teplu v spálni, je klimatizácie. Dnes to vôbec nie je drahé zariadenie a pokiaľ ju zapnete iba na niekoľko hodín denne, neskrachujete ani po prečítaní účtu z elektrární.good sleep

Nie každému však klimatizácia vyhovuje. Nebudeme tu pátrať po dôvodoch, prečo. Zameriame sa na jednoduché triky, ako bojovať s vysokými teplotami. Na pokojný spánok počas horúcich letných nocí totiž často stačí použiť dôvtip a rozum.

Trik č. 1 – používajte bavlnené obliečky

Zabudnite na hodváb či umelé vlákna. Tie si odložte na chladnejšie noci. Počas leta je jednoznačne najlepšou voľbou bavlna. Tento prírodný materiál veľmi dobre dýcha. Má výborné termoregulačné vlastnosti a dokáže si poradiť aj so zvýšeným množstvo potu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Investujte do kvalitných bavlnených obliečok. Kvalita sa prejaví na pokojnejšom a lepšom spánku.

Trik č. 2 – schlaďte obliečky

Toto sa môže zdať ako jeden bláznivý nápad. Kto však neskúša nové veci, ten nové veci ani neobjavuje. Zoberte obliečky, vložte ich do igelitového obalu a na pár minúť ich vložte do chladničky či mrazničky.

Takto schladené obliečky vás nebudú chladiť po celú noc. Bohato to však bude stačiť na malé osvieženie, ktoré vám pomôže zaspať aspoň o čosi rýchlejšie.

Trik č. 3 – zoberte si so sebou do postele niečo studené

Týmto nemáme na mysli zmrzlinu. V obchodoch sa predávajú špeciálne fľaše, ktoré po naplnený v zime zohrievajú a v lete chladia. Pokiaľ nechcete zbytočne míňať peniaze, nevadí. Ako alternatívu môžete použiť bežnú pet fľašu. Naplňte ju vodou a vložte do mrazničky. Po zmrazení vás bude v posteli chladiť po pomerne dlhú dobu.

Trik č. 4 – nechajte si poradiť od Egypťanov

Ak si myslíte, že u vás v spálni je v lete teplo, choďte na výlet k Egypťanom. Táto krajina má tisíce rokov skúsenosti so spánkom v horúcich podmienkach. Klimatizáciu tam používajú iba niekoľko desaťročí.

V tropických krajinách zvykli používať na kontrolu teploty najmä vodu. Vyskúšajte trik s mokrým uterákom. Navlhčite ho a použite ho ako prikrývku. Pokiaľ nechcete, aby sa nejaká kvapka dostala na matrac, zabaľte mokrý uterák do ďalšieho uteráka či plachty.

Trik č. 5 – vyzlečte sa

Zimné pyžamo či nočná košeľa by mali byť iné od ich letných verzií. V lete je dobré zo seba čo to zhodiť. Mnohí ľudia hovoria, že najlepšie je spať nahý. Toto však nie je úplne jednoznačné. Iným to totiž nevyhovuje a majú pocit, že všetok pot zostáva na tele. Kvalitné bavlnené oblečenie dokáže odsať pot z tela a eliminovať tak nepríjemnosti s ním spojené.

...

Trik č. 6 – vyrobte si vlastnú klimatizácia

V boji proti teplu je potrebné zapojiť všetku dostupnú vynaliezavosť. Nie je to tak dávno, kedy chladničky využívali skutočné kusy ľadu. Môžete to spraviť aj vy. Položte kus ľadu pred ventilátor a zapnite ho. Garantujeme vám, že po dobu niekoľkých desiatok minút (v závislosti od veľkosti ľadu) sa budete cítiť príjemne.

Trik č. 7 – schlaďte svoj pulz

Chcete sa schladiť naozaj efektívne? Schlaďte miesta, kde si meriate pulz. Ideálne na zápästí. Stačí vám kus ľadu alebo čokoľvek studené. S výsledkom bude veľmi spokojný. Vďaka tejto jednoduchej metóde sa vám podarí nachvíľu oklamať vlastné telo. Užite si tie príjemné minúty.

Trik č. 8 – spite osamote

Objímanie partnera počas v posteli je skvelým riešením počas chladným zimných nocí. V lete to však neplatí. Ktokoľvek ďalší v posteli funguje ako nechcený radiátor. Ak budete v posteli sami, zostane pre vás viac potrebného chladu. Intímnosti si môžete nechať na mrazivé januárové noci.

Trik č. 9 – schlaďte sa zvnútra

Keď to nejde zvonku, skúste to zvnútra. Najjednoduchším variantom tohto triku je vypitie poháru či dvoch chladnej vody. Dá vám to aspoň na chvíľu pocit osvieženia a pomôže telu s termoreguláciou. Pri pití vody je však potrebné dávať pozor na to, aby ste o tretej ráno nemuseli štartovať na záchod. Takže s mierou. Vyšší level vnútorného chladenia poskytuje zmrzlina. Je to síce drahšie a menej zdravé riešenie, určite však mimoriadne efektívne.

Trik č. 10 – znížte si lôžko

Trochu fyziky nezaškodí. Teplý vzduch stúpa hore. Čím vyššie v izbe, tým vyššia teplota. Pokiaľ máte v izbe poschodovú posteľ, najteplejšie bude na hornej posteli.

Čosi však dokážete spraviť aj pri klasickej posteli. Nie je nič jednoduchšie, ako zložiť matrac na podlahu a vyspať sa tam. Ideálne by bolo, keby ste mohli matrac preložiť na kamennú či keramickú dlážku, ktorá by vás počas noci príjemne chladila.

Trik č. 11 – zaveste mokré uteráky do otvorených okien

Opäť ide o jeden z variantov starodávnej klimatizácie. Takýmto spôsobom (nešlo však o uteráky) chladili svoje príbytky starí Peržania. Namiesto uterákov používali bambusové rolety, po ktorých nechávali stekať vodu. Ešte lepšie to mali vymyslené Rimania. Tí si nechali cez dom prehnať prúd vody. Viac-menej im šiel cez dom malý regulovaný potôčik. Samozrejme takúto vymoženosť si mohli dovoliť iba najbohatšie rodiny.

Trik č. 12 – vypnite svietidlá

Každé svietidlo produkuje teplo. Ono to platí dokonca aj o led žiarovkách. Tento trik môžeme rozšíriť aj na všetky elektronické prístroje, ktoré takisto produkujú v lete neželané teplo. Odstránenie televízora zo spálne neprospeje iba teplote, ale aj priamo kvalite spánku.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár