Výber správneho podkladu pod matrac

Pri výbere postele zohráva veľkú úlohu aj rošt. Ten tvorí podklad pod matrac. Ak kupujete celý posteľový systém (matrac, rošt, posteľ) je možné, že všetky komponenty budú spolupracovať. Ak však máte nový matrac, a vyberáte len novú posteľ, mali by ste si dopredu pozrieť, aký rošt sa pod váš už kúpený matrac hodí.

Prečo je sledovanie podkladu pod matrac dôležité?

Matrace sú konštruované tak, aby poskytovali napríklad oporu pre chrbticu, ponúkajú rôzne zóny alebo rôzne druhy tvrdosti. Aby sme dosiahli 100% funkčnosť daného matraca, je potrebné zabezpečiť správny podklad.

Napríklad, ak človek zainvestuje do ortopedického matraca, ktorý výrazne zlepšuje polohu chrbtice a vykašlali by sme sa na správny podklad, takýto matrac nám nebude poskytovať 100 % funkčnosť. Zlým podkladom by sme jeho funkciu degradovali. Platí to aj naopak, ani najlepší rošt pod matrac nezabezpečí, že lacný matrac bude poskytovať lepšie vlastnosti. Preto je dôležitý kompromis a sledovanie, ktorý matrac potrebuje aký podklad.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Napríklad, medzi spomínané ortopedické matrace radíme taštičkové a latexové matrace. Avšak ich nároky sa líšia. Zatiaľ čo latexové matrace sú podobné penovým, nakoľko majú rovnakú štruktúru v celej časti, taštičkové matrace môžeme zaradiť medzi pružinové matrace.

Pružný lamelový rošt

Lamelový rošt pružný obsahuje pružné lamely, ktoré dokážu zmierniť tvrdosť matraca. Tým, že penové alebo latexové matrace neobsahujú pružnú časť, tým že ich položíme na pružný podklad, tak ich tvrdosť dokážeme zmierniť.

...

Pevný podklad

Môžu ho tvoriť buď pevné drevené laty, ktoré sú uložené napevno v ráme alebo sú spojené textilnými šnúrkami.  Dôležité je, že pevný podklad nepruží, preto je vhodný pre matrace, ktoré sú charakteristické svojou pružnosťou (pružinové, taštičkové). Penové matrace na tvrdom podklade budú poskytovať vyššiu tvrdosť, oproti situácií, keď by boli uložené na pružnom podklade. Avšak, ak je pena dostatočne hrubá, aby poskytla dostatočné pruženie, môže byť uložená aj na pevnom podklade. Pre niekoho, kto vyhľadáva skôr tvrdšie matrace, môže byť kombinácia penového matraca s pevným podkladom ideálna.

Pevná doska

Niektoré typy postelí sú predávané bez roštov, len s pevnou doskou. Tu vzniká problém s hygienickosťou matraca. Ak nájdete matrac, ktorý sa týmto podmienkam prispôsobí , problém s odvetrávaním nemusí vzniknúť, avšak väčšina matracov je konštruovaná tak, aby im lôžko poskytovalo potrebné odvetrávanie.

Funkcie roštov

Okrem toho, že matrac musí byť na niečom položený, je potrebné zabezpečiť dostatočné odvetrávanie. Človek sa počas noci potí a všetka telesná tekutina sa vstrebe počas spánku do matraca. Aby vo vnútri matraca nevznikala pleseň, je naozaj veľmi dôležité jeho prevetranie. To je zabezpečené prúdením vzduchu popod posteľ, prostredníctvom medzier v roštovom systéme. Lepšie vetranie matraca môžeme zabezpečiť tak, že kúpime posteľ bez úložných priestorov, ktorá je umiestnená na nožičkách.

Existuje aj skupina polohovateľných roštov, ktoré sú ideálne pre starších ľudí. Je možné nastaviť polohu na čítanie alebo vyloženia nôh. Pri polohovateľných roštoch taktiež zisťujeme, či naň môžeme daný matrac umiestniť.  

Related Posts
Comments

Pridaj komentár