Doprajte si lepší spánok

Na kvalitu spánku pôsobí množstvo faktov, ako je napríklad prostredie v ktorom spíme, činnosti, ktoré sme pred spánkom vykonávali, matrac, rošt a teda celý posteľový systém. Aby sme dosiahli čo najlepšiu kvalitu spánku, potrebujeme zostaviť posteľový systém tak, aby všetko spolu spolupracovalo.

Výber postele

V dnešnej dobe sa stále nájdu ľudia, ktorí pred funkčnosťou hľadia najprv na cenu. To však neznamená že je niečo zle, avšak pri posteliach si musíme dávať pozor na to, aby sme zbytočným šetrením nestratili ešte viac peňazí. Napríklad, keď kupujeme lacné posteľové systémy, môžeme očakávať, že ich životnosť nebude taká, ako keby sme si tento systém poskladali sami.

Napríklad kvalitné drevené postele s taštičkovými matracmi a lamelovými roštami nám môžu slúžiť aj 25 rokov. Matrace je síce dobré vymeniť po 10 rokoch fungovania z dôvodu hygienickosti, ale nie z dôvodu, že by stratili svoje kladné vlastnosti. Ak by sme tento posteľový systém porovnali napríklad s čalúnenými posteľami, so zabudovanými penovými matracmi, životnosť takejto postele sa pohybuje v rozpätí od 2 po 5 rokov. Ak si vezmeme, že by sme rovno kúpili kvalitný systém, za vyššiu cenu, bude nás to stáť menej, ako keby sme kupovali lacnejší variant opakovane.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo sa týka postelí, máte na výber postele drevené, masívne, kovové, čalúnene alebo postele z drevotriesky.

V súčasnosti sú moderné aj paletové postele, ktoré si buď môže šikovný človek vyrobiť sám, alebo sa dajú zohnať na internete. Postele z paliet sú v podstate najlacnejšie, pretože ich obstarávacia cena sa skladá len z paliet a materiálu na ošetrenie. Avšak, nezabudnite si započítať aj čas, ktorý ste pri výrobe postele strávili.

Ako sme už vyššie spomínali, medzi postele s najväčšou životnosťou patria drevené masívne postele, alebo kované postele. Pri kovaných posteliach nemáme na mysli tie, ktoré sa dajú zohnať pomerne lacno. Tieto postele musíte pravidelne doťahovať, aby nevŕzgali. Pri kovových posteliach si treba dávať pozor na to, aby boli vyrobené z kvalitného kovu a spojovacieho materiálu.

Matrac

Výber matraca je veľmi dôležitá činnosť od ktorej sa odvíja výber jeho podkladu. Je to z toho dôvodu, že napríklad  latexové matrace by nemali byť umiestnené na lamelovom rošte, ale na tvrdom podklade.

...

Matrace vyberáme podľa výšky a hmotnosti človeka a zároveň aj podľa toho, ako človek spí. Rozlišujeme spanie na chrbte a spanie na boku. Pri výbere matraca zohľadňujeme takisto zdravotné problémy, ako sú napríklad alergie alebo problémy s chrbticou.  

Napríklad, ak používate matrac, ktorý už nemá svoje kladné vlastnosti a neposkytuje správnu oporu chrbtici, môže vám spôsobovať bolesti chrbtice alebo bolesti hlavy. Samozrejme o kvalitnom spánku nemôže byť ani reč. Často krát sa práve spánok podceňuje, pritom je veľmi dôležitý pre naše zdravie. Napríklad, pri dlhodobom nedostatku spánku môže dochádzať až ku psychickým problémom.

Rošt

Rošty majú v celom posteľovom systéme tiež veľmi dôležitú úlohu, pretože majú veľký vplyv na vlastnosti matraca. Rošt nie je len podklad, ako napríklad doska na stole.

V prvom rade sa stará o kvalitnú hygienu matraca, a teda poskytuje dostatočné vetranie matraca, aby sa z neho odviedla všetka vlhkosť nazbieraná počas spánku. V matraci, v ktorom sa pravidelne drží vlhkosť môžu vznikať rôzne plesne alebo mikroorganizmy, ktoré sú práve pre alergikov nevhodné. Vlhkosť v matraci ocenia aj roztoče, ktoré sú najväčším problémom.

V druhom rade rošt zlepšuje ortopedické vlastnosti matraca. Ortopedické matrace sú napríklad taštičkové alebo latexové, a to z toho dôvodu, že zlepšujú oporu chrbtice.

Záver

Aby sme to zhrnuli. Ak kupujete posteľový systém = matrac, rošt, posteľ, poriadne si skontrolujte, aké produkty sú v ponuke. Či sa nejedná o lacný penový matrac, posteľ z drevotriesky a pevnú dosku, aby ste nakoniec nepreplatili.

Ak sa rozhodnete vyskladať si vaše lôžko svojpomocne, dajte si záležať na výbere produktov. Ak by ste kúpili drahý matrac a zároveň, lacnú posteľ a nevhodný rošt, viac menej kvalitné vlastnosti matraca degradujete.

Ak máte predstavu, ale bojíte sa vykladať si lôžko sami, máte možnosť osloviť špecializované obchody, ktoré vám budú vedieť ochotne poradiť.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár