Bruxizmus

Termím bruxizmus väčšina z vás s najväčšou pravdepodobnosťou počula, respektíve čítala, teraz po prvý krát. Tento výraz sa veľmi často nepoužíva, hoci opisuje viac ako bežnú činnosť.

Spánok je komplikovaný fenomén, ktorému moderná veda nie veľmi rozumie. Niečo samozrejme viem, ale stále nemôžeme povedať, že spánku rozumieme. Ono to súvisí s tým, že toho veľa nevieme o mozgu – teda o orgáne, ktorý je za spánok zodpovedný.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vieme, že mozog využíva spánok na regeneráciu. Ako to už býva, ani tento proces nie je dokonalý a nájdeme v ňou  množstvo porúch. Jednou z týchto porúch je aj škrípanie zubami – teda bruxizmus.

Škrípanie zubami nie je žiadny ojedinelý úkaz. Predpokladá sa, že až 30 percent dospelej populácia má s touto poruchou nejaké skúsenosti.

Možno vás napadne, že škrípanie zubami je škrípanie zubami a s tým sa bežne žije. Možno si však neuvedomujete, že bruxizmum môže dosiahnuť také rozmery, že ohrozuje ľudské zdravie.

Čo vám môže škrípanie zubami spôsobiť:

Priveľké opotrebenie zubov – zuby sa opotrebúvajú za každých okolností. Ak však nimi počas spánku škrípete, vaše zuby zostarnú radikálne rýchlejšie.

Zubné praskliny a opakované zlyhanie zubárskych opravárskych prác. Škrípanie zabami môže viesť k prasknutým zubom. Ak máte spravenú korunku, vďaka škrípaniu zubami na vás zubár dokáže zarobiť, pretože sa k nemu budete pravidelne vracať.

Hypercitlivosť zubov – stačí sa napiť horúceho či studeného nápoja a spoľahlivo bude nasledovať prudká bolesť. Toto je spôsobené tým, že bola odstránená vrstva zuba, ktorá mala chrániť citlivé jadro.

Bruxizmus môže viesť aj k zápalom ďasien, čo v konečnom dôsledku môže viesť k paradentóze.

Škrípanie zubov je stále škrípanie – teda vytvára nepríjemný zvuk, ktorý dokáže výrazne skomplikovať spánok partnerovi či iným členom domácnosti

Pohryzené líce – pri nekontrolovanom škrípaní zubami si nechtiac môžete zahryznúť do líca (samozrejme z vnútornej strany). Takáto nehoda dokáže spôsobiť výdatné krvácanie.

Zo škrípania zubov vás môže páliť jazyk

Nadrozmerné žuvacie svaly – áno aj toto sa môže prihodiť. Neustálym škrípaním zubov tieto svaly jednoducho posilňujete a časom sa zväčšia.

Tieto svaly vás môžu pravidelne bolieť. Presne tak, ako vás bolia svaly, keď sa vrátite z posilňovne. Okrem bolesti môžete pocítite aj únavu.

Z času na čas sa vám nemusí podariť otvoriť ústa

...

Klikanie čeľustných kĺbov – toto je vnímané veľmi nepríjemne a nie každý si tento problém vie spojiť so škrípaním zubami.

Bolesti hlavy

Denný bruxizmus

Najznámejšou formou je nočné škrípanie zubov počas spánku. Zubami môžete nevedome škrípať aj počas bdenia. S rovnakými následkami. Rozdiel je akurát v tom, že takéto škrípanie nevydáva žiadne zvuky a postihuje výraznejšie ženskú časť populácie. Nočným bruxizmom trpia muži a ženy úplne rovnako.

Príčiny škrípania zubov

Predpokladá sa, že veľká časť škrípačov zubov sa môže vyhovoriť na svojich predkov. Vedci predpokladajú, že až polovička všetkých prípadov za to vďačí práve génom.

Škrípanie zubov vraj spôsobujú aj rôzne lieky či podporné látky. Evidencie však o tom nie je veľa. Objavujú sa však náznaky, že zodpovedné môžu byť napríklad antidepresíva. Škrípanie zubov môžu spôsobovať aj drogy – a to najmä amfetamíny či kokain.

Spúšťačom bruxizmu môžu byť aj psychosociálne faktory. Čo by sme mohli preložiť do bežnej reči ako stres. Pri rôznych stresujúci životných situáciách sa organizmus „zblázni“ a začne vytvárať také činnosti, ktoré zdanlivo nemajú žiadny význam. Bruxizmus postihuje vo väčšej miere agresívnych ľudí či hyperaktívnych ľudí. Je dokázané, že slobodní ľudia bez partnerov škrípu zubami viac, ako ľudia žijúci v stabilných partnerských zväzkoch.

Pri bruxizme je extrémne dôležité, aby bol včas diagnostikovaný. Takto možno poľahky predísť všemožným problémom spojených so škrípaním zubov. Možno si myslíte, že diagnostika tohto neduhu je založená na čisto subjektívnych pocitoch pacienta. Práve naopak – v medicíne existuje niekoľko presných postupov a metodík ako správne kvantifikovať opotrebenie zubov spôsobeného škrípaním.

Ako bojovať so bruxizmom?

Povedzme, že viete, že trpíte škrípaním zubov a chcete s tým niečo robiť. Problém je však v tom, že riešenie nie je úplne jednoznačné.

Bruxizmus nie je ochorenie, ktoré by priamo ohrozovalo ľudský život. Z tohto faktu vyplýva to, že sa mu nevenuje až taká veľká pozornosť. A už vôbec nikto sa nepusti do rozsiahlej vedeckej štúdie, ktorá by jednoznačne potvrdzovala či vyvracala účinnosť rôznych opatrení proti bruxizmu.

Štandardným bojom proti následkom škrípania zubov je zubárska starostlivosť – teda rôzne opravy. A samozrejme nie lacné opravy. Zubári vám určite budú tvrdiť, že nimi navrhované riešenie sú tým pravým.

Aj pri škrípaní zubami je lepšia prevencia ako liečba. V tomto prípade to však nemusí byť také jednoduché. Na prevenciu sa používajú rôzne násadky na zuby, ktoré zamedzujú priamemu kontaktu zubov, a teda opotrebeniu a poškodeniu zubov.

Ako veľmi efektívny nástroja boja proti bruxizmu sa ukazuje manažment stresu. Jednoducho zdravý životný štýl pomáha aj so škrípaním zubov. Stačí obmedziť stres, vyhýbať sa psychicky náročným situáciám. So škrípaním zubov nebude koniec, môže sa však viditeľne zmierniť, a tak efektívne predĺžiť životnosť zubov.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár