8. November 2024

10 zvláštnych spánkových porúch

Napriek všetkému vedeckému pokroku spánok stále zostáva do veľkej miery neprebádaná oblasť ľudského života. Moderná veda stále nerozumie tomu, ako presne náš mozog funguje.

Čo však vieme s istotou, že ide o komplikovaný proces, ktorý sa plní hneď viacero úloh. Ako to už pri zložitých systémoch býva, poruchy sa z času na čas vyskytnú. Poruchovosť nemusí byť veľmi častá, ale zo samej podstaty spánku sú poruchy veľmi rôznorodé. Mohli by sme povedať aj zaujímavé.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Poďme sa teraz pozrieť  na X najzaujímavejších porúch súvisiacich so spánkom.

Bruxizmus, alebo škrípanie zubami

Bruxizmus vôbec nie je taká ojedinelá porucha, ako by sa z tohto názvu dalo očakávať. Zubami škrípe pomerne veľká časť ľudí. Vo väčšine prípadov však nejde o nič nebezpečné – akurát sa vám tak podarí nahnevať partnera. Ťažké prípady bruxizmu sa však môže podieľať na ničení zubov či úrazoch sánkového kĺbu.

Prečo škrípeme zubami? Ťažko povedať. Jednoznačnú odpoveď na túto otázku vám nikto nedá. Predpokladá sa však, že je to prejav nervozity, hnevu a podobných emócií.

Ako bojovať s bruxizmom? Ak trpíte touto spánkovou poruchou, tak vás musíme sklamať. Žiadne zázračné riešenie tu neexistuje. Dnešná medicína vám dokáže akurát tak naordinovať špeciálnu vložku medzi zuby.

Spánková apnea

Spánková apnea nie je žiadnou zaujímavou kuriozitou. A to najmä, ak ňou trpíte. Človek, čo má diagnózu spánková apnea čelí vyššiemu riziku infarktu, pretože počas spánku prestáva dýchať. Bežne sa spánková apnea prejavuje zvýšenou únavou. Ráno sa jednoducho nezobudíte svieži a plný energie. Aj  z tohto dôvodu je diagnostika tejto poruchy problematická, pretože príznaky si človek môže pomýliť s bežnou únavou.

Námesačníctvo

Námesačníctvo je tou pravou kuriozitou, ktorá je navyše aj veľmi známa. Veď akoby aj nebola. Odhaduje sa, že až 15 percent detí od ôsmich do desiatich rokov zažívajú prechádzky počas spánku. Väčšina ľudí z tohto vyrastie – ale nedá sa to zaručiť.

Veľká väčšina námesačníctva pozostáva s jednoduchých úkonov. Maximálne sa tak prejdete do chladničky či na wc. Z histórie sú však známe extrémne prípady – jeden Francúz sa vždy budil v miestnosti s obrazom. Ako námesačný maľovať. A to pritom nebol žiadny umelec a ani nemal s výtvarnému umeniu akýkoľvek vzťah.

Narkolepsia

Narkolepsiu trpí asi pol promile ľudí. Teda každý dvojtisíci človek zrazu, z ničoho nič, upadne do spánku. Narkolepsia je veľmi nebezpečená spánková porucha a ľuďom znemožňuje vykonávať pre väčšinu ľudí bežné činnosti.

...

Príčiny narkolepšie nie sú veľmi známe. Vedci našli jeden hormón, ktorý by mohol byť vinníkom. Všetko je však stále v rovine. Napriek tomu existuje niekoľko druhov liečby – žiadna z nich však nevedie k vyliečeniu. Dokáže však zmierniť prejavy tejto choroby.

Syndróm nepokojných nôh

Takto číslo päť patrí zaručene do kategórií kuriozít, nad ktorými sa dokáže nejeden človek pousmiať. Hoci pre ľudí trpiacim týmto syndrómom tu určite na smiech nie je.

Ako sa to prejavuje? Nepokojné nohy vás nútia nimi neustále pohybovať. A to nielen počas dňa, čo by sa ešte dalo zvládnuť, ale aj počas noci, čo výrazne narušuje spánok.  Predpokladá sa, že až 5 percent dospelej populácie trpí nejakou formou syndrómu nepokojných nôh.

Hypersomnia

Tejto poruchy sa naozaj obávať nemusíte. Respektíve šanca, že vás postihne je blízka nule. Na celom svete by ste našli približne iba 200 ľudí, ktorým život znepríjemňuje hypersomnia.

Už z názvu je možné tušiť, že pôjde o veľkú potrebu spánku. Ľudia trpiaci touto poruchou potrebujú spať až 18 rokov.  Takúto potrebu však nemajú po celý život. Potreba veľkého množstva spánku sa prejavuje v určitých obdobiach. Priemere človek spí 18 hodín denne asi 10-krát do roka.

Spánková REM porucha

Určite ste už stretli niekoho, kto rozprával zo spánku. Túto aktivitu vykonával, keď bol v tzv. REM fáze spánku, teda v krátkej fáze, kedy je mozog mimoriadne aktívny. Rozprávanie počas spánku však nespôsobuje veľké problémy. Spánková REM porucha však môže nadobudnúť extrémne podoby. Z rozprávania sa môže vyvinúť nadávanie, kričania atď. Z jemného pohybu rúk môžu byť prudké kopy či dokonca celá bitka. Partner takéhoto spáča môže byť ohrozený na živote. Spánkovú REM poruchu je potrebné zachytiť včas, keďže sa to celé môže zhoršovať.

Syndróm explodujúcej hlavy

Áno, aj takéto niečo existuje. Ľudia trpiaci touto poruchou počujú krátko pred zaspaním veľký hluk. Nikto nevie prečo. Verte však tomu, že to dokáže výrazne znepríjemniť spánok. Predstavte si, že by ste mali zaspávať pri extrémnou hluku, z ktorého by ste mali pocit, že vám ide prasknúť hlava. To, že sa to deje iba vo vašom mozgu, nie je podstatné.

Spánková paralýza

Spánková paralýza je veľmi bežná porucha. Predpokladá sa, že až 40 percent ľudí s ňou majú aspoň nejaké skúsenosti. Pri spánkovej paralýze sa v bdelom stave (krátko po zobudení či pred zaspaním), nedokážete však ovládať telo. Tento stav môže trvať od niekoľkých sekúnd až po minúty. Potom sa všetko samo napraví.

Porucha 24-hodinového spánkové cyklu

Veľká väčšina ľudí má biorytmus nastavený na plus-mínus 24 hodín. Hodinka hore či dole nespôsobuje veľké problémy. Predstavte si však, že vás rytmus sa riadi 70 hodinovým cyklom? Verte tomu, že by to radikálne zmenilo váš život. Táto porucha je však mimoriadne zriedkavá.

in Spánok
Related Posts
Comments

Pridaj komentár