Aký matrac kúpiť pod stromček?

Vianoce sa nenávratne blížia a nie každý má už pre svojich blízkych pripravený darček. Mnoho ľudí stále ani len netuší, akým smerom sa pri výbere darčekov vybrať.  Je lepší praktický darček, alebo jeho pravý opak?

Medzi praktické darčeky môžeme zaradiť aj matrace. Len veľmi málo ľudí túži po novom matraci tak, ako napríklad po najnovšej elektronike. Hoci kvalita spánku na špičkovom matraci býva výrazne lepšia.

Ak ste sa rozhodli niekomu blízkemu či menej blízkemu kúpiť pod vianočný stromček matrac, tak stojíte pred nemalým problémom výberu toho správneho. Teda za predpokladu, že vám to nie je jedno. Ak chcete niekomu kúpiť dobrý matrac, budete sa musieť v ponuke matracov aspoň trochu zorientovať. Cieľom tohto článku je vám ponúknuť základnú mapu postupu. Po prečítaní tohto článku rozhodne nebudete odborníkom na matrace. Získané vedomosti by však mali byť dostatočné na to, aby ste kúpili vhodný matrac.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prvá otázka

Predtým, ako sa vyberiete do predajne s matracom, je potrebné si v hlave urovnať, čo vlastne chcete. Začať môžete otázkou, komu matrac kupujete. Niečo ako matrac vhodný pre každého jednoducho neexistuje. Je rozdiel, či kupujete matrac pre niekoho, kto má už po 70-tke, a pre niekoho, kto sa blíži do puberty. Samotný vek však nie je dostatočnou informáciou, hoci nám toho povie veľa. Dôležité sú aj informácie o zdravotnom strave. Ak má obdarovaný problém s chrbtom a chrbticou, jeho nároky na matrac sú iné ako u plne zdravého jedinca. Dôležitá je aj váha. Každý matrac má svoj záťažový limit. Pre ťažších ľudí sú k dispozícii trochu iné matrace ako pre chudých ľudí.

Koľko stojí dobrý matrac?

Ak si pozriete ponuku matracov v bežnom obchode, alebo na internete, určite si všimnete, že cenové rozpätie matracov je široké. Matrac sa dá kúpiť aj za menej ako sto eur. Na druhú stranu však nebudete mať problém na matrac minúť aj viac ako 2000 eur. Aký je rozdiel medzi týmito matracmi. Za koľko eur je možné kúpiť si dobrý matrac? Je matrac za 100 eur nekvalitný? Je matrac za 2000 eur iba pasca na ľudí, čo nevedia, čo s peniazmi?

Cena matraca do určitej miery odzrkadľuje jeho kvalitu. Pokiaľ chcete vyrobiť kvalitný matrac, tak na jeho výrobu potrebujete použiť kvalitné materiály. A tie čosi stoja. Na druhú stranu je tu niečo ako efektívnosť. Zvyšovanie kvality použitých materiálov od určitého momentu nevedie k zlepšeniu kvality spánku. Ak bude váš matrac vyrobený z zlatej peny a bude stáť milión eur, určite sa na ňom nevyspíte lepšie ako na bežnom matraci.

...

Najlacnejším materiálom používaným na výrobu matracov je polyuretánová pena. Už spomínaný matrac do 100 € je takmer vždy vyrobený práve z tohto materiálu. Cena je asi jedinou výhodou polyuretánovej peny (tzv. PUR peny). Pre mladých a zdravých ľudí to však môže byť dobrá voľba. V ideálnom prípade dočasná. Starší ľudia by sa mali podľa možnosti matracom z PUR peny vyhnúť. A to najmä tých menej kvalitných.

Kvalitu polyuretánového matraca ovplyvňuje predovšetkým hustota použitej peny. Najlacnejšia PUR pena má hustotu okolo 15 kilogramov na meter kubický. Tá najlepšie aj viac ako 30 kilogramov na meter kubický. Matrac s vyššou hustotou peny dáva telu lepšiu oporu a navyše má aj dlhšiu životnosť.

Najväčšou nevýhodou polyuretánového matraca je jeho neschopnosť udržiavať dobrú hygienickú situáciu. PUR pena je totiž len veľmi málo vzdušná. To vedie k tomu, že v matraci sa hromadí vlhkosť, ktorá má pôvod v ľudskom pote. Vysoká vlhkosť praje rastu a rozmnožovaniu všemožných mikroorganizmov.

Dôležité je spomenúť aj fakt, že matrace z polyuretánovej peny nemajú ortopedické vlastnosti (k tomu nižšie).

Na druhú stranu výborné ortopedické vlastnosti majú taštičkové matrace. Taštičkový matrac je typ pružinového matraca. Pružiny v taštičkovom matraci majú špeciálne usporiadanie (sú samostatné), čo umožňuje matracu reagovať odlišne na rôzne časti ľudského tela. Ak tvrdíme o nejakom matraci, že je ortopedický, máme na mysli toto: matrac má dostatočné schopnosti na to, aby udržal chrbticu počas spánku v dobre polohe. To znamená v priamej polohe. Prehnutie chrbtici na ktorúkoľvek stranu nie je žiadúce.

Taštičkové matrace navyše majú vynikajúce hygienické vlastnosti. Sú totiž naozaj vzdušné – veď väčšina matracu je tvorená vzduchom.

Kvalitné taštičkové matrace sú vhodné takmer pre každého. Sú to špičkové matrace, kúpou ktorých rozhodne nespravíte chybu. Dôležité je akurát vsadiť na známu značku, ktorá garantuje kvalitu.

Posledným hlavným typom matraca je tzv. latexový matrac. Ako už názov naznačuje, takýto matrac je vyrobený z latexovej peny. Latexová pena sa vyrába z tekutého latexu, čo je látka nachádzajúca sa v niektorých kvitnúcich rastlinách.

Pre priemyselné využitie sa pestujú kaučukovníky, a to predovšetkým v Juhovýchodnej Ázii. Odtiaľ surový latex putuje do európskych tovární, kde je vulkanizovaný a premieňaný na pevnú penu.

Latexový matrac sa vyznačuje výbornými ortopedickými vlastnosťami, čo vedie k lepšiemu spánku aj pre starších ľudí. Takisto sa môže pochváliť špičkovými hygienickými charakteristikami. Z pohľadu hygieny lôžka je latexový matrac tou najlepšou voľbou. Jednoznačne. Nielenže je vzdušný, ale má aj prirodzenú schopnosť komplikovať život mikróbom.  Latex v rastlinách plní funkciu imunitného systému. Vulkanizovaný latex si zachováva svoje prirodzené antimikrobiálne vlastnosti.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár