18. September 2024

Zaspávanie pred televízorom – čo to robí s našim zdravím?

Čo robíte niekoľko desiatok minút pred spánkom? Čítate knihu? Pozeráte TV či len tak čakáte, kedy na vás príde spánok?

Sto ľudí, sto chutí. Každý z nás máme svoje predspánkové rituály. Niektoré sú prospešné, iné menej. A potom tu má predspánkové zvyky, ktoré sú vyslovene škodlivé. Medzi tieto zdravotne nevhodné predspánkové zvyky patrí aj sledovanie televízie či priamo zaspávanie pred televízorom.

TV spanok

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prečo je kvalita spánku taká dôležitá?

Povedzme si na začiatok, aký význam má spánok pre život človeka. Nie všetci si totiž uvedomujú, ako úzko je spánok spojený s naším zdravím a životom ako takým. Kvalitný spánok prináša dobrú náladu, energiu a zdravie. Existuje tak viac ako veľká motivácia mať spánok v poriadku.

Ako vyzerá kvalitný spánok?

Kvalitný spánok najjednoduchšie spoznáte krátko po prebudení. Jeho výsledkom je vaša spokojnosť, dobrá nálada, zregenerované telo a vitalita. Počas dňa bude váš mozog fungovať na plné obrátky a pamäť vám bude slúžiť tak, ako by mala.

Nemožno jednoznačne určiť nevyhnutnú dĺžku spánku. V rôznych článkoch sa neraz udáva, že každý by mal spať minimálne 7 či 8 hodín. Toto je však nezmysel. Neexistuje nič ako potrebná dĺžka spánku. Existuje však nevyhnutná dávka spánku pre každého jednotlivca. Jej hodnotu určujú naše gény. Veľká väčšina ľudí potrebuje spať tých 7 až 8 hodín. Nie však všetci. Nájdu sa ľudia, ktorým na regeneráciu bude stačiť aj 6 či dokonca menej hodín. Na druhej strane existujú aj ľudia, ktorí potrebujú 10 hodín spánku.

Hormóny a spánok

V ľudskom mozgu v každej sekunde prebieha obrovské množstvo hormonálnych procesov. So spánkom však úzko súvisí tvorba melatonín. Je to hormón, ktorý je produkovaný počas tmy. Na základe jeho produkcie dokáže organizmus efektívne riadiť regeneračné procesy v mozgu.

Až do momentu, kedy Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku, mozog fungoval v bežnom rytme, ktorý určovalo slnko. Za takýchto okolností náš mozog vznikol a inak fungovať nedokáže.  Ak sa zotmelo, mozog začal produkovať melatonín, ktorý sa staral o počas spánku o mnohé dôležité procesy.

Melatonín je látka, z ktorej sa v mozgu okrem iného tvorí aj ďalšia zložitá chemická zlúčenina – serotonín. Serotonín je eurotransmiter – pomáha komunikácii rôznych častí mozgu. Okrem toho sa nazýva aj hormón šťastia. Inými slovami – ak máte v mozgu dostatočné množstvo serotonínu, ste spokojný a máte dobrú náladu. Pri jeho nedostatku, presne ako predpokladáte, nálada bude horšia.

...

Ako toto všetko súvisí so spánkom? Nekvalitný spánok spôsobuje nižšiu tvorbu melatonínu, čo vedie k nižšej koncentrácii serotonínu v mozgu, a výsledkom toho je vaša zlá nálada.

Pokus s potkanmi

Jedna britská univerzita robila jeden zaujímavý pokus s potkanmi. Po dobu dvoch týždňov ich vystavovala rôznym intenzitám svetelného znečistenia počas ich spánku. To znamená, že tieto potkany spali v priestoroch rôzneho osvetlenia. Mininmálne jeden spal v miestnosti, kde bola absolútna tma.

A viete, čo ten pokus odhalil? Presne to, čo vedci predpokladali. Že svetelné znečistenie priestoru počas spánku spôsobuje poruchy nálady a v konečnom dôsledku aj zdravia. Po ukončení testovania potkanov vystavili ich bežným záujmom. Potkany, ktoré boli vystavené svetlu počas spánku, javili menší záujem o aktivity, ktoré by sme mohli pred začiatkom pokusu označiť za ich obľúbené. Najenergickejšie, s najvyššou vitalitou, boli potkany, ktoré spali v tme.

Čo to znamená pre človeka zaspávajúceho pred televízorom?

Ak predpokladáme, že mozog človeka funguje na rovnakých základných princípoch ako ten potkaní, tak zaspávanie pred televízorom zhoršuje náš život a zdravotný stav.

Ono sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Televízor nevydáva žiadne intenzívne svetlo. Problém je v tom, že vedci zistili, že akékoľvek svetlo narušuje spánok. Za optimálnych podmienok by sme mali spať v absolútnej tme. To je taká tma, že neuvidíte ani ruku 30 centimetrov pred očami. Škodlivé je tak akékoľvek svetlo v spálni.

Sledovanie televízie pred spánkom škodí aj ďalšími spôsobmi. To isté však platí aj o používaní počítačov, notebookov, tabletov či smartfónov pred spaním. Pred spaním by sme sa mali snažiť upokojiť. Televízia však takto nepôsobí. Rýchlo sa mihotajúce obrázky stimulujú náš mozog. Toto spánku rozhodne neprospieva.  Možno si poviete, že pri zaspávaní televíziu nesleduje. Iba beží pre vás. Problém je v tom, že vaše vedomie pozornosť televízii venovať nemusí. Podvedomie však spracúva aj tieto informácie. To stojí nejaké úsilie. V pozadí vášho mozgu sa odvíja príbeh z obrazovky a to môže narušiť celý spánok.

Ako by mala vyzerať ideálna spálňa?

Chcete si zariadiť spálňu podľa najnovších vedeckých poznatkov? V prvom rade z nej odstráňte televízor. Ten v spálni rozhodne nemá čo robiť. V ideálnom prípade by ste v spálni nemali žiadne elektronické zariadenie. U mnohých ľudí sa osvedčilo aj ďalšie pravidlo – žiadne počítače, tablety či smartfóny v posteli. Naproti tomu dobrá kniha je vždy vítaná. Mnoho ľudí používa knihy ako najlepšiu tabletku na spanie.

Vašou snahou by malo byť odstrániť akékoľvek svetelné znečistenie, aby ste mohli spať v absolútnej tme. Na toto budete potrebovať dobré rolety či žalúzie. Nemôžete zabúdať ani na znečistenie z ulice.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár