18. September 2024

Všetko o poschodovej posteli

Každý, kto býva v panelákovom byte, ale aj v menšom rodinnom dome si neraz povie: „Ach ten priestor.“ V minulosti ľudia žili v jednej – dvoch menších izbách a boli spokojní. Dnes vaše nároky na priestor sú väčšie a väčšie. Každý člen vašej rodiny chce svoj životný priestor čo najväčší, čo najkomfortnejší. No izby sa nafúknuť nedajú. Príchodom ďalšieho člena domácnosti, rodičia často riešenia rozloženie detskej izby.

Detská izba má byť priestorom, kde sa deti hrajú – potrebujú priestor na hračky, kde sa učia – potrebujú písací stôl, kde spia – potrebujú posteľ a ešte je tam potrebné zmestiť aj skriňu na oblečenie, či malú knižnicu. Rodičia dvoch a viac detí často uvažujú nad poschodovou posteľou.

Výhody poschodovej postele

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
  • Šetrenie priestoru – je to snáď najväčšie a hlavné pozitívum poschodovej postele. Ak sa rozhodnete pre tento typ postele, tak na priestore cca 2m2 sa nevyspí jedno, ale dve deti súčasne. Menší priestor na spanie, väčší na hranie.
  • Šetrenie peňazí – keďže nekupujete dve, ale len jednu posteľ (hoci o niečo drahšiu) ušetrené peniaze môžete využiť na niečo iné do vašej domácnosti.
  • Priestor na hranie a zábavu – vaše deti si s takouto posteľou užijú veľa zábavy. Môžu ju premeniť na bunker, hrad, domček na strome, či tajnú miestnosť. Medzi súrodencami sa prehlbuje vzájomné puto a stávajú sa z nich skvelý parťáci pre život. Podporuje rozvoj ich fantázie, spolupráce, komunikácie a tolerancie.
  • Praktickosť – ak u vás často prespáva kamarát detí, synovec, či neter určite oceníte, že majú sa nielen kde hrať, ale aj prespať.

Nevýhody poschodovej postele

  • Prášenie z hornej časti na spodné lôžko – dieťa, ktoré spí hore sa otáča a svojim pohybom práši do spodnej časti, čo pre zdravý spánok dole spiaceho dieťaťa nie je nič dobré. Ak máte doma alergika, určite nad kúpou takejto postele neuvažujte. Prach a roztoče robia svoje.
  • Nebezpečenstvo úrazu – hore spiace dieťa si môže ľahko ublížiť. Ak v noci je zvyknuté robiť prudké pohyby môže sa stať, hoci má posteľ bočnice, že spadne a ublíži si. V noci potrebuje ísť na wc, je rozospaté a pri schádzaní z postele môže spadnúť. V zápale hry pri vystupovaní i schádzaní sa ľahko stane úraz. Pri skákaní na posteli si dieťa ľahko udrie hlavu.
  • Náročnejšia výmena posteľnej bielizne – ak vymieňate posteľnú bielizeň a plachtu na spodnej časti lôžka, ľahko sa vám stane, že si udriete hlavu. No aj starostlivosť o horné lôžko je pomerne náročné. Vymeniť plachtu je poriadna fuška.
  • Ťažší prístup k dieťaťu – ak radi trávite spoločné chvíle s vašim dieťaťom v posteli, či už pri tuľkaní, rozprávaní, či čítaní po kúpe poschodovej postele to budete musieť vymyslieť inak. Ak budete mať choré dieťa, nočné podávanie liekov bude podstatne náročnejšie. Je potrebné si uvedomiť, že takéto lôžko obmedzuje prístup rodiča k dieťaťu.
  • Obmedzené štúdiou na posteli – ak dieťa rado číta a učí sa v posteli. Dieťaťu v spodnej časti je potrebné zaobstarať lampičku, pretože aj pri dennom svetle je v posteli tma.

Čo zvážiť pri kúpe poschodovej posteli?

...

Na trhu je obrovské množstvo poschodových postelí. Ak im dáte po zvážení výhod a nevýhod predsa len prednosť pred klasickou posteľou, pri kúpe tejto časti nábytku zvážte:

  1. Dizajn postele
  2. Či chcete mať obidve lôžka rovnako široké, alebo horné užšie ako spodné.
  3. Či lôžka majú byť nad sebou, alebo v pravom uhle.
  4. Chcete, aby rebrík bol kolmo, alebo pod istým uhlom?
  5. Aká má byť šírka stupienka – chcete, aby dieťa stúpalo po tenkých paličkách, alebo po širších latkách, kde dostupuje väčšou časťou chodidla?
  6. Chcete posteľ s bočným schodiskom, v ktorom sú zabudované úložné boxy?
  7. Chcete, aby súčasťou postele boli poličky? 
  8. Keďže posteľ je dominantná časť nábytku v detskej izbe zvážte výber farby.
  9. Plánujete sa sťahovať do väčšieho príbytku? Zvážte poschodovú posteľ zloženú z dvoch samostatných lôžok, aby ste ju mohli v prípade potreby použiť ako dve jednolôžkové postele.
  • Rozmer

Dĺžka postelí, ktorú ponúkajú výrobcovia majú obvykle 160, 180, 200 cm. Minimálna šírka je 80 cm. No ideálna je 90 cm. Ak chcete rôzne široké lôžka, spodné môže mať aj 120 cm. Je na vás, čo preferujete a čo si vyberiete. Nezabúdajte sa zamerať aj na priestor medzi lôžkami, ako aj na priestor medzi horným lôžkom a stropom izby, ktoré by malo byť cca 100 – 110 cm. Aby ste predišli úrazu nepodceňujte výšku bočnice.   

  • Nosnosť

Rozmyslite si, do akého veku detí chcete kupovanú posteľ využívať a podľa toho si vyberajte a zaujímajte sa o nosnosť poschodového lôžka. Šikovný predajca vám veľmi rád poradí, ktorá je vhodná a ktorá nie napr. pre dieťa do puberty.

  • Materiál

Nielen pri jednolôžkových, manželských, ale aj pri poschodových posteliach platí, že masívnejšia posteľ vydrží roky. Deti radi skáču, robia prudké pohyby a tak určite investujte do kvalitnejších materiálov. Nech je pevná a odolná. Nekupujete predsa posteľ na jeden rok.

  • Úložný priestor

Priestoru na ukladanie hračiek, či sezónnych vecí nie je nikdy dosť. Súčasťou úložného priestoru môže byť aj ďalšie výsuvné lôžko. Takýto priestor je super, len ak vo vašom byte bojujete s nadmernou vlhkosťou, určite zvoľte posteľ bez úložného priestoru, aby nedošlo k zaplesneniu matraca, aby mohol bez problémov prúdiť vzduch.

  • Rošt a matrac postele

Aby posteľ bola pohodlná, poskytovala zdravý spánok určite nezabúdajte na kvalitný matrac. Zvážte typ a tvrdosť matraca, aby vášmu dieťaťu najviac vyhovoval a ráno sa budilo oddýchnuté a dobre vyspaté. Ak máte vybratý matrac podľa neho zvoľte rošt, ktorý je preň najvhodnejší. Dobrý predajca vám určite rád poradí.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár