Spánok a cestovanie

Za ideálnych okolností by sme vždy spávali v pohodlí domova, teda tam, kde to poznáme, kde máme vytvorené optimálne podmienky na spánok. Naša vlastná spálňa je miesto, kde máme množstvo času je prispôsobiť aj tým najzvláštnejším potrebám nášho tela a našej mysle.

Ak však cestujeme, tak musíme spávať na miestach, ktoré takýto personalizovaný štandard neponúkajú. Treba podotknúť, že pri cestovaní nespávame iba v hoteloch, penziónoch (a teda v spálňach), ale do veľkej miery aj v dopravných prostriedkoch. V tomto článku sa bude týmto dvom kategóriám venovať osobitne.

Spánok v ubytovacích zariadeniach

Pri spaní v hoteli vám vždy hrozí riziko, že to celé dopadne zle. Je to spôsobené tým, že nikdy si nemôžete byť istý, v akých podmienkach budete spať. Iste – situácia sa za posledných 20 rokov radikálne zmenila. Len pred cca štvrťstoročím ste sa pri výbere hotela museli takmer výlučne spoľahnúť na cestovnú kanceláriu či iného sprostredkovateľa.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dnes žijeme v dobe internetu a ten nám ponúka takmer nekonečné možnosti, ako sa pripraviť na dovolenku a cestovanie. Ubytovacie zariadenie si môžete rezervovať priamo, bez žiadneho sprostredkovateľa. Potom tu existujú sprostredkovateľské portály, tzv. rezervačné systémy, ktoré ponúkajú obrovské množstvo ubytovacích zariadení a pri každom z nich často tisíce recenzií ďalších cestovateľov.

Práve tieto recenzie sú mimoriadne užitočné. Vás ako cestujúceho nemusí veľmi zaujímať to, čo si o sebe dané zariadenie napíše. To je marketing, ktorý sa môže líšiť od reality. Skúsenosti podobne zmýšľajúci ľudí vám však povedia ďaleko viac.

Pred výberom hotela však nemáte čas čítať recenzie pod stovkami rôznych ubytovacích zariadení. Z tohto dôvodu sa cielené zariadenia filtrujú. Rezervačné systémy z toho robia veľmi jednoduchú záležitosť.

Už štandardným filtrom je filter na základe všeobecného štandardu.  Každé ubytovacie zariadenie má určitý počet hviezdičiek. Každé množstvo hviezdičiek by malo reprezentovať nejaký definovaný štandard. Je jasné, že dva 4-hviezdičkové hotely môžu ponúkať rôznu úroveň luxusu. S tým treba počítať. Na druhú stranu však rozdiel medzi 4-hviezdičkovým a dvojhviezdičkovým hotelom bude zrejmý hádam v každom prípade. Pri debate o hviezdičkách je potrebné si uvedomiť, že systém hviezdičiek nemusí byť rovnaký všade na svete. každá krajina môže mať rôzne definovaný štandard. Ak ste zvyknutý na 4-hviezdičkový štandard na Slovensku, to neznamená, že rovnaký 4-hviezdičkový štandard nájdete aj v nejakom egyptskom hoteli.

Pri výbere hotelov izby máte dnes pomerne veľa možností. Základom je možnosť voľby medzi nefajčiarskou a fajčiarskou izbou.  Ak ste nefajčiar, tak izba napáchnutá cigaretovým dymom by vám asi skomplikovala spánok. Na druhú stranu fajčiar by v nefajčiarskej izbe zbytočne trpel. Pri výbere izby si môžete zvoliť druh postele. Ak ste pár, tak asi budete voliť veľkú manželskú posteľ. Lepšie hoteli však ponúkajú aj kráľovskú posteľ, ktoré je ešte o niečo väčšia. Ak ste sólo cestovateľ, tak si vystačíte aj s malou posteľou – samozrejme, že vždy je pohodlnejšie si pospať na veľkej posteli.

Pri výbere hotelovej izby si môžete zvoliť aj vybavenie izby – potrebujete k svojej spokojnosti chladničku? Bar? Varnú konvicu, aby ste si ráno pripravili kávu či obľúbený čaj?

Ak radi sledujete televíziu, tak vás asi bude zaujímať, aký televízor hotelová izba ponúka. Možno aj vy patríte medzi osoby, ktoré dokážu zaspať iba za zvuku televízie. Teraz nebudeme rozoberať fakt, že sledovanie TV pred spánkom má ďaleko od toho, aby to bolo zdravé. Veď predsa svoj problém nebudete riešiť práve na dovolenke.

Popis izby by mal obsahovať aj špecifikáciu televízora. Nie vždy tomu však tak musí byť – platí to dvojnásobne o hoteloch nižšej kategórie. Ak nie je televizor spomínaný v popise izby, vždy môžete využiť priložené fotografia. Tie však nepatria medzi informácie, na ktoré by ste sa mali spoliehať. Neraz sa vám tak stane, že na izbe bude nakoniec nejaký iný televízny prijímač.

Potrebujete sledovať špecifický televízny program? A neviete, či hotel ho ponúka? V popise hotelovej izby takéto informácie takmer určtie nenájdete. Dopracovať sa však k takýmto informáciám nie je až také zložité. Za predpokladu, že ste jazykovo kompatibilný s predstaviteľmi hotela. Pri zisťovaní takýchto informácií (v prípade, že cestujete do zahraničia) vám veľmi pomôže angličtina. Ak cudzí jazyk neovládate, stále môžete využiť možnosti prekladača google. Ten by mal zvládnuť preložiť otázku do takej miery, že na druhej strane ju pochopia.

Priamou komunikáciou s hotelom môžete riešiť aj všetky špecifické požiadavky. Máte zdravotné problémy? Ste vozíčkar a chcete sa dozvedieť, či je hotel plne bezbariérový? Ste na špeciálnej diéte a chcete zistiť, či vám hotelová reštaurácia uvarí niečo podľa vášho gusta? Potrebujete zabezpečiť prevoz z letiska? Chcete sa uistiť, že izba bude tichá? Že najbližšia mladá rodina so štyrmi deti bude na opačnej strane mesta? Je potrebné sa pýtať a komunikovať. Lepšie hotely dokážu zabezpečiť viac, ako by ste čakali.

Výber hotela bez predchádzajúcej rezervácie

Rezervácia hotelov vo väčšine situácií dáva zmysel. Niekedy je to doslova nevyhnutnosť. Ak cestujte v sezónnej špičke, tak bez rezervácia hotela to len tak nepôjde. Pokiaľ nebudete mať spravenú rezerváciu, tak sa vám pokojne môže stať, že zostanete na ulici. Prípade sa vám nepodarí nájsť hotel v želanom štandarde.

...

Poďme sa však pozrieť na výhody rezervácie hotela priamo na mieste. Pri rezervácii na internete si zaručene nevyskúšate matrac postele. Ani to, či posteľ vŕzga. Pri osobnej prehliadne vám nič nebráni v tom, aby ste si matrac preverili. Nie je podľa vášho gusta? Dovidenia. Choďte sa pozrieť do iného hotela, alebo sa spýtajte ubytovacieho zariadenia, či nemajú to, čo hľadáte.

Takáto taktika je však časovo náročná. Všetko záleží od toho, koľko toho času máte a ako trváte na tom, čo chcete. A samozrejme – na vašom rozpočte.

Spánok v dopravných prostriedkoch

Ak spánok v hoteloch, penziónoch či rezortoch môže byť rôznorodý, tak spánok v dopravných prostriedkoch je v tomto smere o niekoľko úrovní väčšia výzva.

Zdriemnuť si môžete v každom dopravnom prostriedku – za predpokladu, že ho práve nešoférujete. Vlak, autobus, lietadlo na dovolenkách asi viesť nebudete. Ľudia však bežne cestujú na dovolenku autom. Prípadne si automobil na dovolenke požičajú, aby mohli preskúmať okolie. Spánok za volantom je problém, na ktorý by mali myslieť najmä ľudia merajúce dlhé cesty do cieľovej destinácie.

Spolujazdci sa však v aute radi vyspia. Pri troche prípravy takýto spánok nemusí byť ani veľmi nepohodlný. Dobrou pomôckou je vankúš okolo krku, ktorý dokáže stabilizovať hlavu. Padajúca hlava zvykne nedovoliť ľuďom pohodlne spať.

Pri stredných vzdialenostiach sa zvyknú využívať aj autobusy, hoci najlepšie časy tento dopravný prostriedok pri ceste k moru má už dávno za sebou. Ľudia majú viac peňazí a radšej si doprajú pohodlie cestovania lietadlom. Namiesto jedného či dvoch dní v autobuse letia dve či tri hodiny lietadlom. Vďaka lietadlu sa tak vyhnú spánku na komplikovanom mieste.

Spánok v bežnom autobuse naozaj nie je jednoduchý. Autobusy nie sú uspôsobené na spánok. Opäť tu výrazne pomôže vankúš okolo krku, ktorý zastabilizuje hlavu. Neočakávajte však veľa priestoru. Problémy budú mať najmä vyšší a väčší ľudia.

Ak budete mať šťastie, tak budete cestovať špecializovanými autobusmi, ktoré sú na spanie uspôsobené. Ponúkajú väčší priestor a neraz je možné sedadlo sklopiť tak, že sa to veľmi začne podobať posteli. Dokonca môžete mať v autobuse aj taburetku. Niečo také ako záchody by mali byť dnes v diaľkovom autobuse samozrejmosťou.

Najpohodlnejším dopravným prostriedkom z pohľadu komfortu spánku sú jednoznačne lode. Pre bežného slovenského dovolenkára to však veľký význam nemá, keďže cestovanie loďou je v našich podmienkach zriedkavé. A plavby okolo sveta na cruise lodiach sú veľmi drahé.

Dopravné lode ponúkajú kajuty rôznej úrovne. Od základných, kde nájdete spartanské lôžko, až po luxusné, ktoré by ste nerozoznali od špičkového hotela. Pri cestovaní loďou máte vždy možnosť voľby na základe vášho rozpočtu. Pri krátky trajektoch nemusíte mať ani kajutu – cestovať môžete v klasickej triede, kde sú sedadlá podobné autobusu. Lode ponúkajú širokú paletu obytovacích možností.

Niečo na spôsob kajút však nenájdete iba v lodiach. Určitý štandard ponúkajú aj vlaky. A dokonca aj slovenské. Vlakom sa už dá cestovať na dovolenku už aj zo Slovenska. Napríklad môžete ísť priamym vlakom do Chorvátska. Priamy vozne zo Slovenska sú aj do Moskvy či Berlína. S prestupmi môžete takýmto spôsobom precestovať celý svet.

Systém spacích vozňov sa líši od krajiny ku krajine. Na Slovensku máme dva základné typy spacích vozňov – lehátkové a ležadlové. Asi najväčší rozdiel medzi lehátkom a ležadlom je v tom, že lehátko si musíte ustlať sami a ležadlo je pre vás už ustlané. Pri kúpe lístka máte možnosť si vybrať druh kupé – v ponuke je 6-miestne a 4-miestne lehátko. Pri ležadle máte na výber 3-miestne, dvojmiestne a dokonca aj izbu, kde budete iba vy.

Asi najzaujímavejšou jazdou vlakom je cesta z Moskvy do Vladivostoku. Transibírska magistrála ponúka jedinečných 7 až 10 dní vo vlaku. V ruskom vlaku. V takýchto vlakoch si môžete rezervovať lôžko podobe ako u nás. V ponuke sú však aj otvorené vagóny, kde sú bariéry medzi cestujúcimi omnoho nižšie. Takto máte omnoho väčšiu možnosť komunikácie s ďalšími cestujúcimi – teda väčšinou miestnymi, ktorí sa presúvajú medzi ruskými mestami (vzdialenosti medzi mestami sú omnoho väčšie ako u nás).

A nakoniec sa pozrieme na spanie v lietadlách. Pokiaľ máte dosť peňazí, tak to môže byť relatívne pohodlné.  Mnohé letecké spoločnosti ponúkajú v prvej triedy miesta, ktoré je možné pretransformovať do rovných lôžok. V takomto prostredí sa za asistencie palubného personálu vyspíte vcelku dobre. Problém je v tom, že cena letenky v 1. triede je mnohonásobne vyššia ako pri ekonomickej triede. A navyše nie všetky lety ponúkajú prvú triedy. Vždy je však dostupná biznis trieda – tá však neponúka komfort prvej triedy. Je však výrazne lacnejšia.

Úplne iná situácia je v ekonomickej triede. Tu je miesta buď málo, alebo ešte menej.  V snahe znížiť ceny leteniek sa letecké spoločnosti snažia do lietadla dostať maximum sedadiel. Čo logicky ide na úkor priestoru. Niektoré spoločnosti stlačia priestor viac ako iné. Ak ste však nadpriemerne vysoký či nadpriemerne veľký, v ekonomickej triede to nebudete mať jednoduché. A to nielen pri spaní.

Opäť tu pomôže vankúš okolo krku. Ten si budete musieť priniesť so sebou. Letecké spoločnosti vám poskytnú deku, štuple do uší a šatku na oči.s

 

Related Posts
Comments

Pridaj komentár