Plesne v spálni? Ako si s nimi poradiť

Tieto mikroskopické huby, ktoré sa vedia rýchlo adaptovať na akékoľvek prostredie, neobchádzajú ani vaše domácnosti. Darí sa im v tmavých, studených priestoroch ako sú pivnice, ale aj v teplých, vlhkých miestnostiach ako sú kúpeľne, kuchyne a výnimku netvoria ani spálne.

Plesne neprehliadajte, ale ich riešte

Už aj malá pleseň môže spôsobiť veľké zdravotné problémy, ak ju nebudete čo najrýchlejšie riešiť. Plesne sú veľmi silným alergénom. Okrem alergii, pri dlhodobom neriešení, môžu spôsobovať problémy s dýchaním ako je napr. astma, trvalé poškodenie pľúc. Jej prítomnosť si môžete všimnúť na koži v podobe ekzémov, mykóz, ktoré nepríjemne svrbia. Častým javom sú aj bolesti hlavy, či celková únava organizmu. Zdravie by malo byť na prvom miesto a preto odstraňovanie plesní neodkladajte.

Kde v spálni sa najčastejšie plesne objavujú

V kuchyni si plesne najčastejšie všimnete okolo digestora. V kúpeľni zase na obkladačkách. Ale v spálni? Majte oči poriadne otvorené pri každom upratovaní. Všímajte si steny, najmä rohy i okolie nábytku, okná a to nielen rámy, sklo, ale aj lemujúcu stenu, lôžko – áno, plesne sa môžu tvoriť aj na matraci hoci nie sú vášmu oknu vidieľné a rovnako tak v jeho vnútri – hlavne pokiaľ nemáte kvalitne zostavený posteľový set (matrac, rošt, posteľ) či rovno kvalitný antialergický matrac, ktorý máva vyššiu odolnosť voči tvorbe plesní.  

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Aké sú príčiny vzniku plesní?

Niekedy sa vám môže zdať, že robíte všetko preto, aby sme udržali zdravú, voňavú a sviežu domácnosť. No aj napriek tomu sa objavia na stene, nábytku, či matraci viditeľné čierne, či zelené fľaky – plesne. Plesne nemusíte len vidieť, ale aj cítiť napr. pri otvorení skrine na oblečení, uterákoch i posteľnej bielizni. Pri vstupe do miestnosti môžete pocítiť nepríjemný zápach. Čo toto všetko spôsobuje?

Zvýšená vlhkosť

Plesniam sa darí vo vlhkom prostredí. To je snáď najväčší problém, ktorý vás v domácnosti môže poriadne potrápiť. Pre zdravý spánok je potrebné udržiavať vlhkosť medzi 45-60%. Dobrým pomocníkom sú merače vlhkosti, ktoré vám vlhkosť vzduchu zmerajú čo najpresnejšie. Ak spíte príliš v suchom prostredí, ráno sa budíte s pocitom smädu, vaše sliznice sú vysušené, čo u niektorých ľudí môže spôsobovať aj krvácanie z nosa. Naopak ak je vlhkosť príliš vysoká tvoria sa plesne, ktoré voľným okom nemusíte hneď zbadať, ale ich môžete cítiť.

Ako predchádzať zvyšovaniu vlhkosti

Každá domácnosť je iná. Vy v nej bývate a vy si všímajte, čo by mohlo nadmerne zvyšovať vlhkosť v spálni. Ak máte sucho môžete používať odparovače na radriátory, alebo iné zvlhkovače vzduchu. Ak máte vlhko určite:

  • neumiestňujte do spálne kvety – pri polievaní rastliny nestihnú absorbovať všetku vodu, ktorá následne zvlhčuje ovzdušie v miestnosti
  • akvárium nie je vhodný dekoratívny prvok – ak vás pohľad na akvárium upokojuje, ste vášnivým akvaristom, nemusíte sa hneď svojho koníčka vzdávať. Akváriu nájdite iné miesto ako je spálňa, pretože jeho súčasťou je veľké množstvo vody, ktorá vyparovaním vzduch zvlhčuje
  • nechoďte spať s mokrými vlasmi – ak si ľahnete s mokrými vlasmi, vankúš i matrac  z nich nasajú vlhkosť, čím plesniam vytvoríte ideálne podmienky na ich vznik
  • nesušte oblečenie vo vlhkej miestnosti – pri sušení ideálny pomocníkom je sušička bielizne. No ak nie ste jej majiteľom, na sušenie využívate vešiak na vešanie a sušenie bielizne. V letným mesiacoch ho najčastejšie umiestnite von na balkóne, ale v zime ste nútený využiť priestory v byte. Často je na tento účel využívaná spálňa, ktorej vlhkosť oblečenia neprospieva. Do stien, postele sú nasávané kvapôčky vody.  
  • vetrajte s rozumom – vetranie je veľmi dôležité. No nie je vetranie ako vetranie. Ak ste v letnom období zvyknutý mať otvorenú vetračku aj celý deň, v zime to určite nerobte. Teplý vzduch z miestnosti sa stretáva so studeným vzduchom z vonku a tzv. teplotný most je na svete. Aj v zimnom období je potrebné vetrať, ale nie dlho a neuvážene. Ideálne vetranie v zime je otvoriť okno aj dva – trikrát cez deň, ale dokorán a na krátky čas, do 10 minút.  

Kde je potrebné zabezpečiť cirkuláciu vzduchu

Pri stavaní domu, či bytovky by mali odborníci zvoliť také stavebné materiály, aby zabezpečovali kvalitný, zdravý a pohodlný život budúcim majiteľom. Vy, užívatelia nehnuteľnosti,  by ste pri zariaďovaní interiéru mali myslieť na správny výber nábytku ako aj jeho umiestenie. Nábytok nenatlačte ku stene. Okolo stien musí prúdiť vzduch. Steny musia dýchať. Miestnosť nábytkom neprepchávajte.

...

Najdôležitejším kusom nábytku v spálni je manželská posteľ. Dbajte na to, aby sa neopierala o stenu. Inak sa za ňou bude vytvárať pleseň. Jej súčasťou je matrac, ktorého výber je potrebné starostlivo zvážiť. Súčasťou postele je rošt, ktorý musí zabezpečovať odvetrávanie a cirkuláciu vzduchu cez matrac.

Ak máte chalupu, alebo ste navštívili dáky starší príbytok určite viete aký puch môžu spôsobiť zatvorené dvere a nevetrateľná miestnosť. Pre zabezpečenie cirkulácie vzduchu, predchádzanie zatuchnutých nepríjemných pachov, nechávajte otvorené dvere.  

Dnes sú moderné plastové okná. Na jednej strane sú výborným izolantom – žiadny únik tepla, na druhej strane priestor nedýcha, vzduch neprúdi ako je tomu pri drevených oknách. Pri nesprávnom vetraní sa okolo platových okien, ale aj na sklách sa hromadí voda, čo je výborný základ pre tvorbu plesní. 

Ako bojovať s plesňami

Plesne sa objavujú na rôznych miestach. Podľa toho, kde sa objavia, závisí aj boj s nimi. Čím skôr začnete, tým ľahšie sa vám bude s plesňou bojovať. Nenechajte sa odradiť pri prvom neúspechu. Nie je to ľahké, ak chcete s ňou skoncovať natrvalo.

Pleseň na stene

Voľným okom si najčastejšie všimnete pleseň v rohoch izby, pri odsunutí nábytku, alebo pri umývaní okien. Jej odstránenie závisí od rozsahu. Ak ide o malú plochu, na začínajúcu pleseň obľúbeným prostriedkom je Savo proti plesniam. Jeho zápach je silný, ale účinný. Je potrebné rátať aj s niekoľko hodinovým vetraním. Pri objavení veľkých plôch je potrebné miestnosť vypratať. Steny poriadne ošetriť tak, že na poškodené miesto nanesiete prostriedok, ktorý pleseň zabije. Pozor nie je vhodné škrabať steny na sucho, inak pleseň rozptýlite po okolí. Ak predajcom s farbami popíšete svoj problém s plesňou iste vám radi odporučia postup aj prostriedok ako sa jej zbaviť natrvalo. Po niekoľko hodinovom pôsobení protiplesňového prípravku miestnosť vymaľujte. Trh ponúka množstvo druhov a značiek farieb i prímesí, ktoré je potrebné do nich zamiešať ako prevenciu proti tvorbe ďalších nežiadúcich plesní. Nehanbite sa poradiť s odborníkmi a nezabudni používať ochranné pomôcky na oči i kožu.  

Pleseň na nábytku, či jeho časti

Je rozdiel na akom materiály sa pleseň objavila. Použiť môžete prostriedok, ktorý vám poradil predavač v dobrej drogérii, alebo môžete zájsť do kuchyne a vyrobiť si vlastný, z ľahko dostupných surovín.

Vínny ocot – je nenahraditeľným pomocníkom v kuchyni. Používa sa nielen na dochucovanie jedál, konzervovanie ale aj na odstránenie vodného kameňa v kanvici. Táto zázračná tekutina zneškodní aj nechcené baktérie a plesne na nábytku, v kobercoch, v matracoch. Pozor ocot má prenikavú, až nepríjemnú vôňu. Ak ho používate len preventívne určite ho zmiešajte s väčším množstvom vody. Nechcete predsa, aby vám všetko voňalo po octe.

Sóda bikarbóna – jedlá sóda má všestranné využitie. Zmes vody sa sódy naneste na potrebné miesto a nechajte pôsobiť. Okrem iného, sóda má aj bieliace účinky.

Kypriaci prášok – cenovo dostupný je prášok do pečiva, ktorý v kombinácii s vodou a octom prináša účinnú reakciu. Na požadovanom mieste zmes nechajte vplývať aj niekoľko desiatok minút.

Pri riešení plesní veľmi účinne pomáha aj peroxid vodíka, s ktorým je potrebné pracovať veľmi ostražito a opatrne. Nielenže zapíja plesne, vírusy i baktérie, ale pri veľkej koncentrácii môže zničiť váš dobre vyzerajúci nábytok. Preto na nábytok, či steny naneste zmes najskôr na menej viditeľné miesto, aby ste videli jeho reakciu s povrchom a potom ho aplikujte aj na väčšie plochy.

Osobitnú starostlivosť venujte matracu

Ak váš matrac chytí rozsiahlu pleseň, jeho záchrana je priam nemožná. Je na mieste ho vyhodiť a zvážiť kúpu nového.  Kvalitný spánok vám zabezpečí len zdravý matrac, bez špiny, zápachu, deformácie, či iných známok poškodenia.  

Preto je potrebné sa oň pravidelne starať a predísť nežiadúcim plesniam a baktériám. Človek sa v noci potí. Deti, či ľudia zo zdravotnými problémami majú starosti s únikom telesných tekutín. Všetky vaše výlučky sa vpíjajú do matrac. Matrac podlieha vlhkosti a tak je náchylný na tvorbu plesní. Preto je potrebné, deň čo deň, nechať matrac poriadne vyvetrať. Výbornými pomocníkmi sú slnečné lúče, ktoré ho prehrejú a zabijú všetko nežiadúce.

Nie je nič neobvyklé ak niečo rozlejeme. Preto do postele by ste nemali chodiť s nápojmi, aby sme ho chránili od prípadnej vlhkosti. Ak sa niečo také stane, okamžite to riešte.

Pri kompletnom čistení matraca nezabudnite na prevenciu proti plesniam. Okrem riadneho vyvetrania, opratia poťahu, do čistiacej zmesi pridajte kvapky čajovníka (tea tree oleja), alebo silný extrakt z grepových jadierok. Tieto prípravky spôsobia nielen príjemnú vôňu, ale zničia i zárodky nepríjemných mikroskopických húb a baktérii.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár