Kúpa drevenej postele. Na čo si treba dávať pozor?

V súčasnosti je najviac obľúbený nábytok vyrábaný z dreva. Podľa prieskumov sú ľudia presýtený gýčov, či nekvalitného lacného nábytku, a preto dávajú prednosť drevu. Nie je sa čo čudovať, drevo je na pohľad príjemné, pôsobí útulne a jeho životnosť je dlhá. Avšak, aby sme kúpili kvalitnú drevenú posteľ, treba si dávať pozor na niektoré rozhodnutia pred jej kúpou.

Na dreve záleží

Drevo sa používa v stavebníctve, na výrobu nábytku alebo aj v kuchyni. Existuje množstvo stromov a druhov dreva, ktoré sa používajú. Pre jednoduchosť sa drevené postele delia do 3 kategórií a to na postele z mäkkého dreva, postele z tvrdého dreva a nakoniec postele z masívu.

Najčastejšie sa na výrobu používa borovica, ktorá je dobre opracovateľná. Vďaka svojej neutrálnej bledej farbe je možné použiť rôzne druhy povrchových úprav v podobe voskov, lakov alebo náterov. Borovica patrí medzi mäkké drevo. Nevýhoda mäkkého dreva je tá, že má menšiu odolnosť voči škrabancom, či iným poškodeniam na rozdiel od tvrdého dreva.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Bukové drevo patrí medzi populárne vďaka vysokej tvrdosti a mimoriadnej odolnosti. Má svoju osobitú štruktúru a jednoduchý nevýrazný vzor.

Čerešňa bola obľúbená v období, keď bol moderný mahagónový nábytok. Čerešňové drevo je spoznateľné vďaka červenej až tmavohnedej farbe, ktorá mahagón veľmi pripomína. Ak ju umiestnite na miesto, kde dočiahnu slnečné lúče, čerešňové drevo vám stmavne. Jedná sa o tvrdé, drahšie drevo avšak výborne sa leští a v kombinácií s bielym nábytkom pôsobí mimoriadne luxusne.

Dubové drevo sa vyznačuje svetlou farbou, no môžeme ho nájsť aj v tmavšej hnedej.

Nevýhody drevených postelí

Za nevýhodu sa môže považovať vyššia hmotnosť postele. Avšak, táto nevýhoda sa prejaví maximálne pri vynášaní postele do spálne, pretože, čím je drevo masívnejšie, tým bude mať dlhšiu životnosť.

...

Odradzujúca býva aj vyššia cena postelí, najmä pri masívnych alebo vzácnych drevách. Dôležité je, aby ste vyberali výrobcu, ktorý má certifikáty a oprávnenia postele predávať. Niektoré postele z dreva, predovšetkým tie podozrivo lacné, nemusia spĺňať vaše, ale ani technické nároky stanovené STN (Slovenská Technická Norma).

Kúpiť alebo nekúpiť drevenú posteľ?

Ak investujte do kvalitnej postele, vráti vám to dlhou životnosťou. Výhoda drevených postelí je tá, že si zachovávajú moderný vzhľad ešte dlhé roky po tom, čo ich kúpite. Skvele sa hodia do každého interiéru, čo vedia oceniť aj dizajnéri v súčasnosti. Drevo sa ako doplnok používa vďaka tomu, že pôsobí príjemne a útulne.

Výhoda dreva je aj tá, že ak vznikne nejaký škrabanec, zvládneme ho jednoducho odstrániť, pomocou dužiny orecha alebo rôznych krycích voskov určených na drevený nábytok. Orechy – vlašské alebo pekanové sa na škrabance používajú kvôli tomu, že obsahujú olej, ktorý škrabance zamaskuje.

Treba si však dávať pozor, aby ste nekúpili lacnú posteľ, ktorá vás hneď po krátkom čase sklame vŕzganím alebo inými nepríjemnými zvukmi. Preto odporúčame nielen pri drevených posteliach, ale celkovo pri nábytku nešetriť, pretože lacný nábytok môže vyzerať otrasne už po dvoch rokoch používania. Drahšie, masívne drevo vydrží pri správnej údržbe aj 25 rokov.

Starostlivosť o drevený nábytok

Drevený nábytok, či už drevené postele, drevené skrine alebo drevené stoly, pravidelne utierame od prachu jemnou vlhčenou handričkou. Tvrdé materiály nepoužívame, aby sme si zbytočne nábytok nedoškriabali.

Ďalšia starostlivosť závisí od povrchovej úpravy materiálu. Ak bola posteľ ošetrená voskom, pokračujeme s dodatočným nanášaním vosku približne každé dva alebo tri mesiace. Ak bolo použité moridlo, nábytok čistíme vlhkou handričkou s rozriedeným prostriedkom na riad, ako je napríklad Jar.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár