Čo spraví nedostatok spánku s vašou chuťou na sex?

Na našom webe sme pred dvoma týždňami zverejnili článok,  v ktorom sme sa obsiahle venovali dôsledkom, ktoré môžete očakávať, ak si nedoprajete dostatok spánku. V článku sme vymenovali desať vecí, s ktorými musíte počítať, ak zanedbáte túto časť života.

Pokračovaním tohto článku bol text zameraný na jednu špecifickú oblasť nášho života, ktorá je ovplyvnená nedostatkom spánku. Špecifickú, ale zároveň asi najdôležitejšiu. V článku ste sa mohli dočítať, že šoférovanie s nedostatkom spánku má podobný efekt ako šoférovanie pod vplyvom alkoholu.

sex-bez-spanku

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Tento článok nebude riešiť žiadne celospoločenské problémy, kam určite doprava a nehodovosť patria. Budeme sa venovať osobnému životu – konkrétne sexuálneho. Článok sa venuje sexuálne túžbe mužov.

Prirodzený úbytok sexuálne túžby s rastúcim vekom

Mužské libido závisí predovšetkým od hladiny testosterónu v krvi. Čím vyššia koncentrácia testosterónu, tým túži muž po sexe častejšie. Hladina testosterónu v krvi dosahuje vrchol vo veku okolo 20 rokov. Samozrejme, že testosterónový vrchol je individuálny – v priemere je to však týchto 20 rokov.

Po tomto veku hladina testosterónu u mužov pozvoľne klesá. Odborná literatúra uvádza, že sa to deje intenzitou jedného až dvoch percent ročne. Takže úbytok túžby po sexe je úplne prirodzený. 20 ročný mladší muž bude prirodzene myslieť na sex častejšie ako jeho 50 ročný otec. A ten bude stále venovať viac pozornosti sexu ako 75 ročný dôchodca.

Pozvoľný ústup sexu v životných prioritách je úplne prirodzený. Problém však nastáva vtedy, ak muž výrazne stratí chuť na sex. Problém to nie je pre samotného muža, keďže jemu je to v danej situácii jedno. Vytvára to však partnerské problémy. Ak sa žene nedostáva dostatok sexu od partnera, vo zväzku je problém, ktoré dôsledky sa líšia od páru k páru.

Nedostatok spánku znižuje hladinu testosterónu

Mnohé manželky, ktoré majú doma vorkoholikov nepotrebujú na potvrdenie tohto tvrdenia žiadnu vedeckú štúdiu. Zažívajú to denno-denne na svojom partnerovi. Ťažko pracujúci muži nemajú veľa času na spánok, čo vedie k zníženie potrebe púšťať sa do sexuálnych radovánok. Manželky vorkoholikov to môžu riešiť viacerými spôsobmi – často to však vedie k nevere a ďalším manželským krízam.

Pozoruhodný je jeden výskum, ktorý sa robil vo Veľkej Británii. Tam až 75 percent mužov uviedlo, že by uprednostnilo dobrý spánok pred sexom so svojou partnerkou. Ťažko povedať, aký by bol výsledok ankety, ak by v otázke namiesto partnerky boli uvedené nejaké iné ženy.

...

Vedecké štúdia preukázali priamy súvis s hladinou testosterónu a dĺžkou spánku. Testosterón má výrazný vplyv nielen na libido, ale celkovo na životnú silu, náladu a životnú pohodu. Testosterón sa tvorí počas spánku, preto logicky ho bude menej, ak bude spánok obmedzený.

Intenzita produkcie hormónov je individuálna. Niekomu stačí 6 hodín spánku denne, aby bol hormonálne v poriadku. Na druhej strane sú ľudia, ktorý sa do rovnakého stavu dostanú až po 10 hodinách. Veľká väčšina populácia sa však zmestí do intervalu 7 až 9 hodín..

Overené na dobrovoľníkoch

Vedci z Chicagskej univerzity spravili zaujímavý experiment. Zhromaždili dobrovoľníkov – mladých ľudí vo veku 20 až 24 rokov. Mladých mužov vystavili dvom situáciám. Prvý týždeň im dovolili spať toľko, koľko potrebovali. Pokojne aj desať hodín. Druhý týždeň im spánok tvrdo obmedzovali na maximálne päť hodín.

Dáta zberali v posledný deň každého pokusu. Posledný deň (celých 24 hodín) odoberali krvné vzorky každých 30 minút. Tieto vzorky boli následne poslané do laboratória, kde určili koncentráciu testosterónu. Mužov sa zároveň formou dotazníkov pýtali na subjektívne dojmy.

Aké boli výsledky? Také, aké sa očakávali. Počas prvého týždňa sa muži cítili dobre, dobre pri sile. Vedci im zmerali hladinu testosterónu, ktorá sa určite ako referenčná hodnota. Hladina testosterónu je individuálna – pohybuje sa od 270 ng/dl až po 1100 ng/dl. Priemer je asi 680 ng/dl.

Po porovnaní nameraných hodnôt z druhého týždňa vedci zistili, že hladina testosterónu klesla o 15 až 20 percent. Muži sa hormonálne tak dostali na úroveň 15 ročných chlapcov.

Dôležité boli aj zistenia z dotazníkov. Sledovaní muži reportovali celkovú nepohodu. Stratu energie či ďalšie negatívne pocity.

Ďalšie štúdie tvrdia, že nedostatok spánku môže mať dlhodobý vplyv na hormonálnu hladinu. Aby sme to preložili – ak ste vorkoholik a kariére niekoľko rokov obetujete časť zo spánku, musíte počítať s tým, že to trvale naruší hormonálnu rovnováhu vo vašom tele. Po rokoch zanedbávania spánku sa vám už nemusí podariť vrátiť sa do pôvodného stavu. Plánované obetovanie spánku, poviete si, že najbližších 5 rokov sa sústredíte na kariéru, nemusí byť dobrým rozhodnutím. Iba ak ste si plne vedomí, k čomu obetovanie spánku môže viesť.

Nedostatok spánku nemusí na sexuálne libido pôsobiť iba priamo. Absencia kvalitného spánku sa prejaví na zvýšenom strese. Chronický stres v spojitosti s vysokým pracovným zaťažením výrazne ovplyvňuje hormonálnych stav človeka. Výsledkom môže byť aj narušené sexuálne libido.

Na záver

Ak chcete byť aj v 50-tke pri plnej sexuálnej sile (dobre, o čosi nižšej ako v 20-tke), dajte pred náročným pracovným režimom neumožňujúcim stráviť v posteli dostatok času prednosť spánku. Vyspite sa do ružova a testosterón zostane tam, kde má byť.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár