Aké zdravotné problémy spôsobujú nekvalitné matrace?

Spánok je v živote človeka veľmi dôležitý. Od toho, ako sa vyspíme závisí, ako prežijeme celý deň. Ak sa nevyspíme dobre, sme podráždený, nervózny a nepodáme výkon, aký by sme chceli. Vypiť litre kávy nie je dlhodobé riešenie ani z hľadiska energie, ani z hľadiska zdravia. Čo môžu nekvalitné postele spôsobovať?

Matrac

Dobrý matrac má pomáhať zlepšiť oporu chrbtice a byť zdravotne nezávadný. Má byť konštruovaný tak, aby vydržal dlho bez toho, aby stratil svoje kladné vlastnosti. Dôležité je tiež, aby bol vyrábaný z materiálov, ktoré sú dobre vetrateľné.

Hygiena matraca

Tá je dosť často podceňovaná. Spýtajte sa sami seba, či pri výmene posteľnej bielizne, venujete pozornosť aj matracu. Ak ho pravidelne vysávate, je to veľké plus pre vás, no väčšina ľudí na to zabudne, resp. ich ani nenapadne, že by takúto činnosť mali vykonávať. Okrem vysávania by sme mali aspoň 1x do roka vyprať poťah matraca v práčke, aj keď ideálne je prať ho častejšie. Taktiež, pri prezliekaní posteľnej bielizne, nechajte matrac vyvetrať. Stačí, keď na ňom nebude niekoľko hodín nič položené. Prípadne, pri otáčaní matraca ho môžeme nechať postavený niekoľko hodín vedľa postele.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Otáčanie matraca je dôležité, aby vám nevznikli preležaniny. Jedná sa o priehlbiny, ktoré znamenajú, že bude potrebné matrac čo najskôr vymeniť, pretože neposkytuje dostatočnú oporu.

Dôvodom, prečo by sa mal matrac čistiť sú roztoče. Roztoče sa nachádzajú v každej domácnosti a ich množstvo závidí od upratovania. Nemyslíme tým, že si niekto nevie poriadne doma upratať, ale ide o to, že častejším upratovaním ich počet môžete znížiť.

Roztoče sa nachádzajú vo všetkom, kde sa udržiava vlhkosť, prach či odumreté šupinky kože. Koberce, vankúše, deky, periny, oblečenie či v plyšových hračkách sa im darí vynikajúco. Človek sa ich úplne nezbaví, nachádzajú sa naozaj všade, avšak ak ich počet nebudeme znižovať upratovaním, môžu nám spôsobiť zdravotné problémy.

...

Príznakom môže byť kašeľ, pocit škrabania v očiach či pravidelné ranné tečenie z nosa. V úplne zanedbaných priestoroch môžu spôsobovať kožné či dýchacie choroby.

Týmto vás nechceme strašiť, to vôbec nie, ide len o to, uvedomiť si, že matrace je naozaj potrebné po čase meniť. Predstavte si, že by ste mali doma 25 ročný matrac, ktorý by ste ani raz nevyčistili.

Ako sa zbaviť roztočov

Najlepší spôsob ako znížiť ich počet je pravidelné upratovanie a pranie vecí, v ktorých by sa mohli najčastejšie nachádzať. Keďže majú radi vlhkosť, treba ju znížiť a pravidelne vetrať. Roztoče nemajú radi slnečné žiarenie ani mráz, preto ak máte posteľ umiestnenú pri alebo pod oknom, je to malé plus. Dôležité je tiež pravidelné čistenie posteľnej bielizne, utieranie prachu a odstránenie huňatých kobercov.

Spanie na rozkladacom gauči

Mnoho ľudí, najmä mladí spávajú s obľubou na rozkladacom gauči, či už z dôvodu malého priestoru v byte alebo finančných dôvodov. Predstavte si, že v posteli spíte alebo trávite 8h denne, pričom na rozkladacom gauči by mohlo ísť aj 24 hodinové využitie. Okrem hygienického hľadiska, gauč neposkytuje poriadnu oporu chrbtice.

Väčšinou sa ku rozkladacím gaučom dávajú kvázi penové matrace, ktoré sú tvorené len z polyuretánovej peny. Táto pena neposkytuje skoro žiadnu oporu chrbtice, preto sa človek dobre nevyspí.

Pri krátkodobom spaní na gauči možno rozdiel nepocítite, no ak spávate na gauči dlhodobo, určite sa vaša chrbtica ozve. Jej prirodzená poloha je v stoji, preto sú kvalitné matrace navrhnuté tak, aby jej poskytovali dostatočnú oporu počas spánku. Napríklad taštičkové matrace obsahujú pružinky v taštičkách, vďaka čomu sa vedia prispôsobiť každej jednej časti tela.

Ak sa budíte s bolesťami chrbtice, dýchacími problémami alebo nevyspatý, možno je na čase zmeniť vašu posteľ alebo matrac.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár