Pár rád pri upratovaní spálne

Málokto z nás si uvedomuje, že v spálni trávime tretinu nášho dňa. Ako pracujúci ľudia dokonca viac ako polovicu času, ktorý pobudneme doma. A predsa upratovaniu kuchyne a kúpeľne venujeme viac energie ako spálni.

Spálňa musí byť miestom, kde sa cítite úžasne, kde radi chodíte relaxovať, kde sa kvalitne a najmä zdravo vyspíte a načerpáte energiu do ďalšieho dňa.

Každodenná starostlivosť

  • Každý deň keď sa prebudíte, vstanete z postele, otvorte okno, nech sa poriadne vyvetrá. Musí sa to stať dôležitou súčasťou vášho ranného rituálu. Vetrajte tak, že okno dokorán otvoríte aspoň na 5 – 10 minút. Prevetrajte kľudne aj pár minút pred spaním, budete sa Vám spať oveľa lepšie.
  • Pretraste perinu i vankúš. Výplň prikrývky i vankúša sa počas noci zdeformuje a preto je potrebné ju prevzdušniť.
  • Perinu nechajte prehodenú na konci postele, aby sa matrac mohol poriadne vyvetrať. Uvedomte si, že vaše telo sa potí aj počas spánku a preto je potrebné nechať vzduch cez neho prúdiť a dať možnosť matracu poriadne vyschnúť.

Čo je potrebné robiť aspoň dva tri krát do mesiaca?

  • Keď pri spaní natriasame prikrývkou v spálni sa rozvíria čiastočky prachu. Spálňa je tak miestom, kde sa usadá veľmi veľa prachu. Prach utierajte nielen z komody, z čela postele ale aj zo všetkých vodorovných povrchov. 
  • Pre zdraví a kvalitný spánok je potrebné vymeniť posteľnú bielizeň i plachtu. Ak chcete, aby vaša spálne vyzerala kedykoľvek upratane a chcete si ušetriť čas žehlenia používajte nekrčivé materiály.
  • Nezabudnite aj na výmenu pyžama, či nočnej košele.
  • Ak máte radi dekoratívne vankúše, koberčeky, či prehozy cez posteľ určite im venujte svoju pozornosť. Je ich potrebné aspoň vyprášiť. Zadržiavajú v sebe prach i roztoče.
  • Vysávať nestačí, podlahu je potrebné zmyť. Chumáče prachu sa držia nielen na podlahe, ale aj na lište okolo.
  • Takmer celý rok sa v našej spálni môžu vyskytovať pavučiny. Steny poriadne poometajte od pavučín.

Čo je potrebné robiť aspoň raz-dvakrát do roka?

Starajte sa o matrac

Investovali ste do kvalitného matraca no venujte mu svoju starostlivosť. Záleží od typu matraca, ktorý ste si zvolili. Každý matrac je potrebné občas povysávať a pravidelne otáčať. Ak sa na ňom objavia škvrny od potu, krvi, či moču snažte sa ich čo najefektívnejšie odstrániť. Ak máte možnosť doprajte svojmu matracu slnečné lúče.  

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →
...

Operte paplón i vankúš

Túto časť upratovania si nechajte na letné mesiace. Výrobcovia vankúšov a paplónov uvádzajú možnosti prania i sušenia na štítu podľa typu výplne. Nechajte ich poriadne preschnúť, aby ste zabránili tvorbe plesní.

Starostlivosť o okno

Denne vetrajte, no nezabudnite, že okno potrebuje občas aj umyť. Používajte na jeho umytie vhodné čistiace prostriedky, ktoré nezanechajú šmuhy, aby ste pri jeho umývaní nestratili čas a ani nervy. Na okná je vhodné použiť rôzne mechanické, či elektrické stierky.

Záclona i záves sú výborný prostriedok, ako zútulniť svoju spálňu. No aj na tie sa často chytá prach a treba ich zvesiť a oprať.  

Dôkladné vysávanie

Vysávate bežne, no aspoň raz – dvakrát do roka by ste mali povysávať aj za čelom postele, či v úložný priestor pod posteľou. Neverili by ste koľko prachu sa tam dostane aj cez matrac a rošt.

Ako často maľovať spálňu?

Všímajte si aj steny. Pravidelne ich omietajte. Ak sa objaví pleseň okamžite to riešte. No každých 2 – 5 rokov by ste ich mali premaľovať. Zbavíte sa baktérii, zárodkov plesní, či dôjde k dezinfekcií priestoru. Ak ste alergik určite maľujte častejšie. Je to robota, ktorej sa často obávate – vypratanie izby, všade neporiadok, kvapky farby,… no čistota priestoru zlepšuje kvalitu vášho spánku.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár