18. January 2021

Pár rád pri upratovaní spálne

Málokto z nás si uvedomuje, že v spálni trávime tretinu nášho dňa. Ako pracujúci ľudia dokonca viac ako polovicu času, ktorý pobudneme doma. A predsa upratovaniu kuchyne a kúpeľne venujeme viac energie ako spálni.

Spálňa musí byť miestom, kde sa cítite úžasne, kde radi chodíte relaxovať, kde sa kvalitne a najmä zdravo vyspíte a načerpáte energiu do ďalšieho dňa.

Každodenná starostlivosť

  • Každý deň keď sa prebudíte, vstanete z postele, otvorte okno, nech sa poriadne vyvetrá. Musí sa to stať dôležitou súčasťou vášho ranného rituálu. Vetrajte tak, že okno dokorán otvoríte aspoň na 5 – 10 minút. Prevetrajte kľudne aj pár minút pred spaním, budete sa Vám spať oveľa lepšie.
  • Pretraste perinu i vankúš. Výplň prikrývky i vankúša sa počas noci zdeformuje a preto je potrebné ju prevzdušniť.
  • Perinu nechajte prehodenú na konci postele, aby sa matrac mohol poriadne vyvetrať. Uvedomte si, že vaše telo sa potí aj počas spánku a preto je potrebné nechať vzduch cez neho prúdiť a dať možnosť matracu poriadne vyschnúť.

Čo je potrebné robiť aspoň dva tri krát do mesiaca?

  • Keď pri spaní natriasame prikrývkou v spálni sa rozvíria čiastočky prachu. Spálňa je tak miestom, kde sa usadá veľmi veľa prachu. Prach utierajte nielen z komody, z čela postele ale aj zo všetkých vodorovných povrchov. 
  • Pre zdraví a kvalitný spánok je potrebné vymeniť posteľnú bielizeň i plachtu. Ak chcete, aby vaša spálne vyzerala kedykoľvek upratane a chcete si ušetriť čas žehlenia používajte nekrčivé materiály.
  • Nezabudnite aj na výmenu pyžama, či nočnej košele.
  • Ak máte radi dekoratívne vankúše, koberčeky, či prehozy cez posteľ určite im venujte svoju pozornosť. Je ich potrebné aspoň vyprášiť. Zadržiavajú v sebe prach i roztoče.
  • Vysávať nestačí, podlahu je potrebné zmyť. Chumáče prachu sa držia nielen na podlahe, ale aj na lište okolo.
  • Takmer celý rok sa v našej spálni môžu vyskytovať pavučiny. Steny poriadne poometajte od pavučín.

Čo je potrebné robiť aspoň raz-dvakrát do roka?

Starajte sa o matrac

Investovali ste do kvalitného matraca no venujte mu svoju starostlivosť. Záleží od typu matraca, ktorý ste si zvolili. Každý matrac je potrebné občas povysávať a pravidelne otáčať. Ak sa na ňom objavia škvrny od potu, krvi, či moču snažte sa ich čo najefektívnejšie odstrániť. Ak máte možnosť doprajte svojmu matracu slnečné lúče.  

Operte paplón i vankúš

Túto časť upratovania si nechajte na letné mesiace. Výrobcovia vankúšov a paplónov uvádzajú možnosti prania i sušenia na štítu podľa typu výplne. Nechajte ich poriadne preschnúť, aby ste zabránili tvorbe plesní.

Starostlivosť o okno

Denne vetrajte, no nezabudnite, že okno potrebuje občas aj umyť. Používajte na jeho umytie vhodné čistiace prostriedky, ktoré nezanechajú šmuhy, aby ste pri jeho umývaní nestratili čas a ani nervy. Na okná je vhodné použiť rôzne mechanické, či elektrické stierky.

Záclona i záves sú výborný prostriedok, ako zútulniť svoju spálňu. No aj na tie sa často chytá prach a treba ich zvesiť a oprať.  

Dôkladné vysávanie

Vysávate bežne, no aspoň raz – dvakrát do roka by ste mali povysávať aj za čelom postele, či v úložný priestor pod posteľou. Neverili by ste koľko prachu sa tam dostane aj cez matrac a rošt.

Ako často maľovať spálňu?

Všímajte si aj steny. Pravidelne ich omietajte. Ak sa objaví pleseň okamžite to riešte. No každých 2 – 5 rokov by ste ich mali premaľovať. Zbavíte sa baktérii, zárodkov plesní, či dôjde k dezinfekcií priestoru. Ak ste alergik určite maľujte častejšie. Je to robota, ktorej sa často obávate – vypratanie izby, všade neporiadok, kvapky farby,… no čistota priestoru zlepšuje kvalitu vášho spánku.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár