Dokážu farby pôsobiť na náš spánok?

Pri problémoch s nespavosťou si uvedomíme, aký je pre nás spánok dôležitý. Nie len jeho dĺžka, ale aj jeho kvalita má vplyv na zdravie, náladu a  činnosti, ktoré počas dňa vykonávame. Vo veľkej miere na kvalitu spánku vplýva matrac a lôžko na ktorom spíme, avšak nemali by sme zabudnúť ani na prostredie v ktorom spíme. Spálňa je pre spánok rovnako dôležitá ako kvalitný matrac. Ako môžeme dopomôcť ku kvalitnejšiemu spánku?

Spektrum farieb  

Často si to neuvedomujeme, no farby majú na človeka veľký vplyv. S týmto názorom sa môžeme stretnúť v časopisoch, ale aj v odbornej literatúre, ktorá na túto tému vedie rôzne výskumy. Dôležité je, že každá farba vplýva na psychiku človeka inakšie. Dôležitosť  a vplyv farieb na človeka skúmala aj Angela Wright, ktorá vytvorila teóriu Colour Affects. Základom je rozdeliť farby do 4 skupín a to na červenú, modrú, žltú a zelenú. Zaujímavé je, že testovaný ľudia, ktorým sa páčila rovnaká farba mali všetci v jednej skupine spoločné psychologické črty.

Podľa Angely farby ovplyvňujú pocity a človek sa sústreďuje na farebné vibrácie celým telom. Aj keď rozlišujeme len 11 základných farieb, dokážeme ich voľným okom rozoznať až 2 000.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Žltá

Hovorí sa, že je farbou emócií a pôsobí príjemne. Dokáže vyvolať pocity optimizmu, harmónie, priateľskosť, sebadôveru alebo kreativitu. Z hľadiska zdravia ovplyvňuje dýchacie ústrojenstvo, zvyšuje krvný tlak a zrýchľuje pulz. Ak patrí medzi vaše obľúbené farby, zvoľte do spálne skôr pastelové odtiene alebo jemné žlté doplnky.

Oranžová

Príjemná farba, ktorá pôsobí bezpečne, zábavne a privádza pocit tepla a hojnosti. Patrí medzi veselé farby a pomáha prekonávať únavu a depresie. Zrýchľuje trávenie, vplýva na emócie a povzbudzuje chuť do jedla. Preto ju odporúčame skôr do pracovne, jedálne alebo obývacej izby. Ak sa predsa len nechcete oranžovej vzdať, mali by ste taktiež voliť jemnejšie tóny tejto farby.

...

Červená

Táto farba so sebou prináša pocity vzrušenia, odvahy sily alebo tepla. V podstate je to energetická a optimistická farba, ktorá na seba dokáže upútať pozornosť. Používa sa aj v marketingu, pretože ľudia na ňu jednoducho reagujú. Aj to je dôvod, prečo by sa nemala nachádzať vo vašej spálni. Vo veľkom množstve pôsobí agresívne a môže pôsobiť rušivo.

Ružová farba

Najčastejšie je vnímaná ako ženská farba a často je podceňovaná. Táto farba pôsobí pozitívne, teplo a prináša so sebou lásku a sexualitu. Vo veľkom množstve môže byť fyzicky vyčerpávajúca, spôsobovať útlm alebo emočnú klaustrofóbiu.

Fialová

Jedná sa o harmonickú farbu, ktorá uvoľňuje napätie a je farbou bohatstva, kreativity a víťazstva. Je farbou luxusu a používa sa aj ma meditáciu. Zmes červenej a modrej farby dokáže pôsobiť tajomne, avšak aj je jej príliš veľa, pôsobí lacno a spôsobuje podriadenosť.

Modrá

Je farbou bohatstva, úprimnosti, inteligencie a pocitu bezpečia. Má upokojujúci účinok. V tmavších odtieňoch dokáže symbolizovať chlad, avšak dokáže podporovať jasné myslenie. Svetlomodrá dokáže vyvolať príjemné pocity a napomáhať koncentrácií.

Zelená

Vo všeobecnosti je známe, že zelená farba upokojuje, pretože pripomína prírodu. Preto sa do miestnosti odporúča umiestniť zelené kvety. Táto farba navodzuje rovnováhu, znižuje krvný tlak a pôsobí vyrovnane.

Sivá

Táto farba je v podstate psychologicky neutrálna. V niektorých prípadoch môže pôsobiť nerozhodne až smutne. Vo veľkom množstve môže spôsobovať nedostatok sebavedomia a strach prejaviť sa.

Biela

Známa je tým, že  symbolizuje čistotu, nevinnosť a chlad. Pôsobí jednoducho a efektívne a so správnou kombináciou farieb dokáže vytvoriť príjemné prostredie. Preto ak máte nejakú obľúbenú farbu, ktorá je vo veľkom množstve až agresívna, môžete ju jednoducho zladiť s bielou.

Dôležité je, aby si človek vybral farbu, ktorá na neho v spálni pôsobí príjemne a nie moc provokatívne. Preto netreba podľahnúť novým trendom, ale zamerať sa skôr na vlastný vkus.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár