Bolesť chrbta môže odstrániť správne zvolený matrac

Kedysi dávno, v období puberty, ste nemali problém spať, hoci aj na zemi, len na karimatke v spacom vaku v stane pri jazere. Chceli by ste zastaviť ten čas, no to sa nedá. Prirodzene človek stárne, jeho telo sa viac a viac opotrebováva a ozývajú sa aj rôzne bolesti.

Prečo vás bolieva chrbát?

Je čoraz viac povolaní, pri ktorých človek sedí aj niekoľko hodín. Počas raňajok, obedu, či večere opäť sedíte. Ak relaxujete pri pozeraní televízie, či čítaní knihy opäť nemáte tú správnu polohu telu. Viacerí odborníci odporúčajú telo, teda chrbticu, držať čo najdlhšie počas dňa v vzpriamenej, vystretej polohe. Ale pri životnom štýle, človeka v 21. storočí, to akosi nejde.

Čoraz viac ľudí mladších i starších sa sťažuje na bolesť chrbtice v oblasti krížov, ale nemálo je takých, ktorí trpia bolesťami krčnej chrbtice. Ráno sa budia s bolesťami hlavy, cítia sa unavení a nevyspatí. Riešením môže byť správny, kvalitný, starostlivo vybratí matrac.   

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prečo je dôležité mať kvalitný matrac?

Príčiny bolesti chrbtice môžu byť rôzne. Bolesti vám mohol spôsobiť úraz, dlhodobý nesprávny životný štýl, zlé držanie tela,… No jednou z príčin môže byť aj nesprávne zvolený matrac.

Zlý matrac vám môže spôsobiť bolesť chrbta, ramien, kĺbov. Môže byť príčinou tŕpnutia rúk i nôh, bolesťou hlavy. Po prebudení sa môžete cítiť unavený, nevyspatý a neoddýchnutý.

POZOR! Matrac nie je zdravotná pomôcka, ktorej kúpou vyriešite všetky vaše zdravotné problémy. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach určite vyhľadajte lekára, špecialistu. Kvalitný matrac nie je liekom, ale základom pre kvalitný spánok.

Ako vybrať správny matrac pri bolesti chrbtice

Počas dňa si človek nemôžeme udržať prirodzenú polohu svojho tela. Nie je predsa možné, aby ste v stoji pracovali, či konzumovali jedlo. V noci však máte ideálnu príležitosť vašej chrbtici dopriať prirodzenú, vystretú polohu, uvoľniť sa a poriadne a bez bolestí sa vyspať. Ak chcete tento stav dosiahnuť venujte pozornosť kúpe kvalitného matraca.

Tvrdosť matraca

Pri výbere matraca sa zamerajte na jeho tvrdosť. Škála tvrdosti je pomerne veľká. Predajcovia ponúkajú matrace od najmäkších až po tie najtvrdšie. Stačí si vybrať. Dôležitým faktorom pri výbere tvrdosti je poloha tela pri spánku a vaša hmotnosť i výška. Ak si myslíte, že čím tvrdší matrac tým lepšie, ste na omyle. Každý ortopéd vám odporučí vybrať si matrac, ktorý sa prispôsobí a podporí správnu polohu vášho tela a to nielen chrbtice, ale aj kĺbov.

Výber tvrdosti podľa polohy, v ktorej spíte

Odborníci tvrdia, že ideálna poloha na spánok je na chrbte. Hmotnosť vášho tela je prerozdelená po pomerne veľkej ploche matraca. No netreba zabúdať, že krížová časť sa veľmi ľahko zaborí do matraca. Preto je dobré pri výbere matraca skombinovať tvrdší matrac s mäkšou vrchnou vrstvouTvrdá časť matraca podporuje chrbticu a pomáha ju udržať v prirodzenej polohe, aby sa neprehýbala. Mäkšia časť uvoľní vaše kĺby a svaly, aby počas noci neboli napäté a netrpeli. 

Sú typy ľudí, ktorí prespia celú noc na bruchu. Jednoducho inak spať nevedia. Hmotnosť tela sa rozloží rovnomerne na matraci a netrpí žiadna jej časť. Pre ľudí, ktorí spia na bruchu sa odporúča siahnuť po tvrdšom matraci, ktorý zabezpečí správne zakrivenie chrbtice.  

...

Poslednou spánkovou polohou je spánok na boku. Pri tejto polohe môže trpieť nielen chrbtica, ale aj ramená, či bedrové kĺby. Ak siahnete po tvrdom matraci ráno sa môžete zobudiť nielen s bolesťou chrbtice, ale aj bolesťou hlavy, či môžu vám tŕpnuť ruky. Naopak ak siahnete po príliš mäkkom matraci, do ktorého sa ľahko zaboríte, aj tu sa môžu ozvať rôzne zdravotné problémy. Aký je ten správny matrac, ak spíte na boku? Matrac musí byť mierne mäkký. Jeho tvrdosť vám musí poskytnúť podporu chrbtice, ramien i bokov. Zároveň sa musí prispôsobiť krivkám vášho tela.

Výber tvrdosti matraca podľa časti chrbtice, v ktorej sa bolesť objavuje

Nesprávny životný štýle – nedostatok pohybu, časté a nesprávne sedenie, nedostatok času na cvičenia, pravidelné dvíhanie ťažkých predmetov, často spôsobujú bolesti chrbtice. Vaša chrbtica si zaslúži matrac, ktorý pre ňu nebude záťažou, ale pomocou.

Ak trpíte bolesťami hornej časti chrbtice a to bolesťou v oblasti krku, ramien, či lopatiek a zároveň spíte na chrbte určite siahnite po tvrdšom matraci. Pozor však ak spávate na boku vyberte si o niečo mäkší matrac. Pri problémoch s krčnou chrbticou je dôležitá jej podpora a určite je na mieste investovať nielen do kvalitného matraca, ale aj do správneho anatomicky tvarovaného vankúša.

Ak trpíte bolesťami dolnej časti chrbtice a to bolesťami krížov vyberte si matrac, ktorý bude poskytovať odporu tejto časti chrbtice, kopírovať jej zakrivenie a primeranie podoprie jej prirodzenú polohu. Pri spomínaných problémoch si potrebné pozerať stredne mäkké, alebo stredne tvrdé matrace.

Výber tvrdosti matraca podľa hmotnosti a výšky

Pri správnom výbere tvrdosti matraca sa zamerajte aj na vašu výšku a váhu. Ide to priamoúmerne. Čím má človek väčšie hmotnosť, matrac je viac namáhaný. Tlak, ktorý je na naň vyvíjaný je oveľa vyšší ako pri nižšej hmotnosti. Pozor pri výške to platí naopak. Ak je človek vyšší, jeho hmotnosť sa rozloží na väčšiu plochu matraca. Vyšší človek potrebuje mäkší matrac.

Typy matracov

Ak máte zdravotné problémy a záleží vám na zdravom a kvalitnom spánku určite si pozorne preštudujete výhody, benefity, ale aj nevýhody jednotlivých typov matracov. Nejde len o rozmer, ale aj tvrdosť. Nezanedbateľné sú materiály, vlastnosti a technológie, ktoré jednotlivé typy matracov majú.

Základné typy matracov sú: penové, pružinové, taštičkové, či latexové.

Pri výbere sa nedajte zlákať len cenou. Hoci by sa vám zdalo, že pena je dobre prispôsobivý materiál, cenovo dostupný, nedajte sa zmiasť. Nekvalitná pena sa veľmi ľahko preleží a vaše zdravotné problémy sa budú len a len stupňovať.   

Pár praktických rád

Ak ste pacientom v ortopedickej ambulancii pri konzultácii s lekárom mu kľudne dajte otázku typu: „Aký matrac by ste pri mojich problémoch odporučili?“ Určite dajte na rady odborníkov.

Ak sa nevie rozhodnúť medzi dvomi tvrdosťami, predajcovia ponúkajú možnosť zvoliť si matrac na mieru a to na jednu stranu matraca dať inú tvrdosť, ako na druhú. V prípade potreby si ho môžete otočiť.

Ak vymeníte matrac, nečakajte, že po jednej noci sa stane zázrak. Sú tu dve možnosti: buď vaše problémy nespôsoboval matrac, alebo vaše telo si musí na nový matrac zvyknúť, čo môže trvať aj dva týždne.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár