Vplyv matraca na snívanie

Zdá sa vám nadpis tohto článku trochu divný? Prečo by sme sa mali zaoberať niečím takýmto? Nie je to aj tak jedno? Veď na snívaní nijako nezáleží. Čo je dôležité, je kvalita spánku, nie? Človeku môže byť ukradnuté, či sa mu niečo sníva, alebo nie.

Takéto pochybnosti sú v podstate oprávnené. Nebojte sa, v tomto článku nebudeme rozoberať, s ktorým matracom budete mať najväčšiu šancu mať príjemné sny. Nedozviete sa, ktorému matracu sa vyhnúť, keďže z neho sála negatívne energia, ktorá vedie k nepríjemným nočným morám.

V článku budeme vychádzať z jedného veľmi jednoduchého predpokladu. A to, že snívania závisí od kvality spánku. Pokiaľ budete mať lepší spánok, bude mať pokojnejší spánok, a teda aj príjemnejšie sny. Veda sa možno niekedy v budúcnosti dostane aj na takú úroveň, že bude vedieť kontrolovať sny cez rôzne technologické novinky v matracoch. V súčasnosti však v takomto stave nie sme, a musíme predpokladať, že kvalita snov závisí od kvality spánku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čo spôsobuje nekvalitný spánok?

Na začiatok neberme do úvahy matrac. Asi najväčší vplyv na kvalitu spánku má váš fyzický a psychický stav. Pokiaľ budete okolo seba robiť iba dobre, máte ďaleko väčší predpoklad, že sa vám budú snívať samé dobré veci – v porovnaní s prípadom, keď budete kradnúť a robiť ľudom zle, keď sa budete báť, kedy zaklope polícia či nahnevaný sused vám dá jednu po tvári.

Podobne je to aj s fyzickým stavom. Športovcovi sa vždy snívajú krajšie sny ako jedincovi, ktorí sa primárne venuje gaučingu či iným interiérovým športovcom. V zdravom tele sa jednoducho lepšie sníva.

Ak nie je vaše telo v dobrom stave, tak veľmi často trpí aj váš chrbát. V horšom prípade aj chrbtica. Pokiaľ máte boľavý chrbát, tak váš spánok bude trpieť. Ak nie z iných dôvodov, tak z nasledovného: akokoľvek si myslíte, že váš spánok je pokojný, tak realita je taká, že počas noci sa v posteli zmení poloha vášho tela niekoľkokrát. Ak telo pri pohybe v posteli pociťuje bolesť, tak sa vám môže stať, že sa zobudíte. Častejšie však to neprichádza až do takéhoto stavu. To však neznamená, že to nespôsobuje problémy. Bohato stačí, ak vám tento pohyb naruší spánkový rytmus. Bežne spíme v niekoľkých striedajúcich sa štádiách – strieda za režim REM spánku a nonREM spánku. Pravidelné striedanie týchto fáz je dôležité pre správnu regeneráciu mozgu. Ak sa to naruší, spánok sa stáva menej efektívny. A teda ráno sa zobudíte v horšom stave ako by ste sa mohli. Režim fáz spánku priamo ovplyvňuje aj snívanie. Väčšina snov sa totiž udeje v čase, keď človek je v REM fáze spánku. Tá je omnoho kratšia ako nonREM fáza.

...

Aj nie práve najzdravšiemu telu však vždy viete aspoň trochu pomôcť. A to aj správnym výberom matraca.

Pokiaľ nemáte 100-percentný chrbát, tak sa vám bude hodiť ortopedický matrac. Ktorý  matrac je však ortopedický? Prakticky každý matrac má nejaké ortopedické vlastnosti. Avšak nie vždy môžeme hovoriť o ortopedickom matraci. Takýto prívlastok si zaslúžia iba matrace, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť spánok.

Sem patria najmä taštičkové matrace. Každý taštičkový matrac je vyrobený z množstvo nezávislých pružín. Stlačením jednej pružiny nedochádza k deformácii okolitých pružín. Takýto matrac potom dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela. To vedie k tomu, že počas spánku bude vaša chrbtica bližšie k optimálnej polohe. A teda bude menej počas spánku trpieť. Ráno bude lepšie zregenerovaná.

Za ortopedický je považovaný aj matrac vyrobený z latexovej peny. Latexový matrac má aj minimálne jednu ďalšiu podstatnú výhodu. O tom však až v ďalšej časti článku.

Hroziace baktérie, roztoče a plesne

Váš spánok dokážu výrazne ovplyvniť aj neviditeľné zvieratká. Ak si myslíte, že váš matrac je dokonale čistý, veď sa o to snažíte, tak ste na veľkom omyle. V každom jednom matraci na svete žijú milióny rôznych mikróbov. Na tom však nie je nič zlé. Baktérie, roztoče a plesne sa nachádzajú všade okolo nás. A dokonca nielen okolo nás, ale aj priamo v nás. Bez mnohých baktérií by sme dokonca neboli schopní existovať. Napríklad také črevné baktérie nám pomáhajú s trávením. Bez nich by to nešlo.

Problém však nastáva vtedy, ak sa baktérie, roztoče či plesne v matraci premnožia. V takejto situácii nebudú trpieť iba alergici, ale aj bežní ľudia.

Niektoré matrace sú skvelým miestom na rast a rozmnožovanie mikróbov. Týmto organizmov k životu veľa nechýba. Potrebujú akurát potravu (tú získavajú z prachu), teplo (vykurovanie, vaše telo) a vlhkosť (váš pot).

Obmedzovanie prachu v spálni by malo byť samozrejmosťou. Pomôže aj matrac s kvalitným poťahom. Najviac však viete spraviť s obmedzovaním vlhkosti matraca. Nemusíte sa snažiť menej potiť. Tomuto fyziologickému procesu sa aj tak nevyhnete. Dôležité je, aby ste zabránili koncentrácii vlhkosti v matraci. A to najľahšie dosiahnete vtedy, keď matrac bude dostatočne vzdušný. V takom prípade sa vlhkosť v matraci nezdrží dlho a bude odvetraná do okolia. Jadro takéhoto matraca zostane vždy dostatočne suché, a teda nie príliš vhodné miesto na rast a rozmnožovanie mikróbov.

Medzi vzdušné matrace radíme najmä pružinové. Výborné sú však aj latexové matrace. Latex má navyše prirodzené antimikrobiálne vlastnosti.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár