Vodná posteľ z pohľadu histórie. Kto stojí za týmto nápadom?

Vodné postele sme v minulosti mohli vidieť akurát v televízore alebo v špecializovaných obchodoch, v ktorých stáli astronomické sumy. v súčasnosti sú síce cenovo dostupnejšie, no záujem o ne je stále minimálny. Zaujíma vás aké sú výhody alebo nevýhody týchto postelí a akým spôsobom vôbec vznikli?

Charakteristika vodnej postele

Vodná posteľ obsahuje pogumovaný matrac, ktorý je naplnený vodou. Vyrába sa na mieru, aby sa dokonale prispôsobil tvaru ľudského tela a tým pádom minimalizuje tlakové body. Na klasických matracoch môžu tlakové body spôsobovať bolesť či preležaniny. Vodné postele tieto problémy spôsobujú v minimálnej miere.

Aby nebola spôsobená bolesť zlým spaním alebo zlým podkladom, je dôležité aby boli tlakové body odstránené, čím sa zlepší rozloženie hmotnosti ľudského tela, ktoré vedie k zníženiu tlaku na chrbticu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Chrbtica tým pádom zaujme lepšiu polohu, v ktorej sa lepšie regeneruje. Hovorí sa, že spánok lieči, no je dôležité, aby bol kvalitný a ničím nerušený.  Výsledkom lepšej polohy chrbtice je zobúdzanie bez bolestí chrbta či chrbtice.

V porovnaní s bežnými matracmi sú vodné postele takmer bez údržbové. Odpadajú nám starosti s praním poťahu či pravidelným vysávaním. V matraci naplneným vodou sa logicky nenachádzajú žiadne baktérie ani roztoče, ktoré by sme mohli počas spánku vdychovať, pretože sa jedná o kompletne uzatvorený systém naplnený vodou.  Posteľ stačí jednoducho utrieť a je čistá.

Dalo by sa teda povedať, že tieto postele sú vhodné aj pre alergikov.

Nevýhody vodnej postele

Tieto postele nie sú pre každého a rozhodne nie sú určené pre deti. Druhým hlavným  a závažným problémom je ich veľkosť. Tieto postele sú vyrábané v nadštandardných rozmeroch, s čím sú spojené problémy so zháňaním plachty, poťahy, či iné doplnky.

Taktiež manipulácia s týmito matracmi je pomerne zložitá, hlavne po napustení vodou. Ak by ste chceli posteľ premiestniť, musíte zakaždým vypustiť matrace, ktoré sa vypúšťajú dlho a sú potrebné dodatočné zariadenia.

...

Za nevýhodu považujeme aj to, že je potrebné ich vyhrievanie. Nejedná sa o najlacnejšiu záležitosť a dokáže o dosť zväčšiť náklady domácnosti. A samozrejme, nesmieme zabudnúť na to, že existuje riziko prasknutia.

Príbeh vodnej postele

Za týmto nápadom stojí škótsky doktor Neil Arnottov, ktorý už na začiatku 19. storočia vyrobil lôžko, ktoré si pomenovanie vodná posteľ zaslúži. Nejednalo sa o žiadne moderné, vinylové materiály. Na tento účel použil plátenný vak, ktorý následne pogumoval, čím sa voda vo vnútri udržala dlhšie. Dnes takýto vynález voláme vodná posteľ, no v tom čase niesla pomenovanie Arnottova hydrostatická posteľ.

Myšlienka vynájdenia tejto postele bola spojená s uľavením od bolesti a preležanín invalidom. Na bežných posteliach bývali v tej dobe tlakové body priveľké a dlhodobo ležiacim pacientom spôsobovali obrovské problémy. Ako sme už písali, vodná posteľ tieto tlakové body minimalizuje, preto sa mnohým pacientom v tej dobe uľavilo od bolesti.

Arnottova hydrostatická posteľ nemala moc spoločných vlastností s dnešnými vodnými posteľami a viac menej, z hľadiska histórie sme nezaznamenali nejaký plynulý vývoj tohto nápadu.

Ďalší, kto sa na vynájdení vodnej postele, tak ako ju môžeme vidieť v súčasnosti podieľal, sa volal Charles Prior Hall. Dalo by sa povedať, že táto posteľ bola objavená vďaka neúspechu.

Hall v tom čase študoval dizajn na Univerzite v San Franciscu a snažil sa o revolučný dizajn stoličky. Na jej výrobu použil vinilový vak, ktorý vyplnil kukuričným škrobom. Škrob nepôsobil na sedenie práve príjemne, preto sa rozhodol použiť želatínu. Tá tiež nebola moc úspešná, pretože aj keď ponúkala krátkodobý komfort, po čase začala hniť.

Postupnými pokusmi sa dopracoval ku myšlienke naplniť tento vak vodou a neskôr pokračoval v inovácií vodnej postele. Charles Prior Hall neskôr založiť vlastnú spoločnosť Innerspace Environments, ktorá sa predajom, výrobou a propagáciou postelí zaoberala.  Prvú vodnú posteľ sme mohli nájsť na trhu, podľa dostupných údajov v roku 1971.

Ovládnuť americký trh sa mu nepodarilo, kvôli vysokej konkurencií.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár