Typy pre jednoduchšie zaspávanie

Pri zaspávaní sa stretávame najčastejšie s tým, že namiesto okamžitého privodenia spánku sa ešte  určitý čas prehadzujeme v posteli, napríklad z dôvodu prebytočnej energie, celodenného stresu, prípadne  nás rozptyľuje naše okolie. Keď dovolíme našej mysli rozmýšľať nad prácou, rodinnými alebo pracovnými povinnosťami, môžeme na rýchle zaspatie zabudnúť.  Preto sme si pre vás pripravili niekoľko typov pre lepšie zaspávanie.

Horúci kúpeľ

Nič nezrelaxuje telo lepšie, ako horúci kúpeľ a chvíľa osamote v zavretej miestnosti. Pre lepší efekt môžeme použiť rôzne morské soli alebo upokojujúce vône, ktoré si môžeme vyrobiť aj z domácich zásob. Napríklad,, ak do horúcej vane pridáme pollitra alebo 1L mlieka a pol hrnčeka medu. Mlieko, konkrétne kyselina mliečna pomáha odstrániť odumreté bunky, vďaka čomu bude pokožka po kúpeli hydratovaná. Vlhkosť v pokožke pomáha udržiavať med, ktorý má zároveň antibakteriálne účinky. Ak si chcete dopriať romantický večer s partnerom, kúpeľ môžeme obohatiť aj lupienkami ruží alebo kvetov.

Z domácich zásob môžeme použiť aj jablčný ocot, ktorý je výborný na prečistenie pokožky – odstraňuje odumreté bunky. Funguje ako skvelý pomocník aj pri oplachovaní vlasov, ktoré taktiež prečistí a zbaví rôznych nečistôt a nánosov.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Zázvor pomáha pri nachladnutí alebo ochorení. Do kúpeľa môžeme pridať sušený zázvor, niekoľko lyžičiek čerstvého zázvoru alebo esenciálne oleje zo zázvoru a vďaka horúcej pare nám môže pomôcť prečistiť a prehriať organizmus.

Mohli by sme pokračovať, domácich receptov na osviežujúci a zdravý kúpeľ je mnoho, no dôležité je spomenúť, že kúpeľ by mal trvať aspoň 20 minút. Pre lepšiu atmosféru si môžete dopriať obľúbenú alebo upokojujúcu hudbu.

...

Cvičenie počas dňa

Telu prospieva, ak ho počas dňa unavíte, čo sa prejaví aj na zaspávaní. Dôležité je hneď na začiatok spomenúť, aby ste sa vyhýbali cvičeniu vo večerných hodinách a pred spaním. Na zaspávanie to bude mať negatívny efekt.

Ak ste si dali predsavzatie, alebo sa chcete donútiť začať cvičiť, môžete vyskúšať Jogu. Nejedná sa o silové cvičenie, jej výhodou je, že zlepšuje ohybnosť tela a dokáže pod vplyvom vlastnej váhy človeka spevniť celé svalstvo. Riešením môže byť tiež cyklistika, areobik, zumba, prípadne prechádzky z rodinou po okolí.

Pracovný čas

V súčasnosti je čoraz viac ľudí, ktorí zarábajú sami na seba, prípadne nadriadený požaduje, aby zamestnanec bol v dosahu aj mimo pracovný čas. Ideálne je, stanoviť si presný pracovný čas. Ako si ho zvolíte, je už na vás, no dôležité je, aby človek minimálne hodinu pred spaním nepracoval.

Obývačka nie je náhrada spálne

Ak je to dispozične možné, je dôležité mať oddelenú spálňu od detí ,od obývačky alebo pracovne. Prospeje to rodinným vzťahom, kedy budú mať aj rodičia aj deti svoje súkromie. Častokrát sa zo spálne stáva aj pracovňa, čo je ešte horšie. Telo si zvykne, že v danej miestnosti sa pracuje a preto bude požadovať, aby myseľ pracovala. Stačí krátka doba na to, aby si človek privodil problémy so zaspávaním.

Čerstvý vzduch

Vetranie prospeje nie len vzduchu v izbe, ale aj stenám v dome. Celý dom bude lepšie dýchať, čím sa zamedzí tvorba plesní. Máme dve možnosti, buď pred spaním otvoriť okno dokorán alebo môžeme počas dňa používať funkciu mikroventilácie. V novostavbách sa často nachádza aj rekuperácia, ktorá vetrá dom počas celého dňa tak, aby sa neznížila vnútorná teplota.

Na záver je dobré spomenúť, že človek by mal ísť spať unavený. Ak sa nedarí do 20-30 min zaspať, odporúčame vstať z postele, ísť sa prejsť do kúpeľne, otvoriť obľúbenú knižku a podobne. Nočné návštevy chladničky však neodporúčame.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár