Prečo vám matrac nezaručí kvalitný spánok?

Naozaj môžete nadobudnúť takýto dojem. A pritom nemusíte spraviť žiadnu chybu. Výrobcovia a predajcovia matracov sa snažia svoje výrobky prezentovať v tom najlepšom svetle. Keby ste pozerali len reklamy na matrace, tak by ste si mysleli, že svet sa točí okolo týchto výrobkov. A už vôbec by ste nepochybovali, že matrac je z pohľadu spánku tá najdôležitejšia vec.

Výber matraca je pre dobrý spánok dôležitý. Ak sa však na spánok pozrieme komplexne, rozhodne nemôžeme tvrdiť, že ide o najdôležitejšiu vec. V konkrétnych situáciách však výber matraca môže byť tým zlatým krokom. Bežný človek sa však musí aspoň snažiť zorientovať v marketingovom šume.

Kľúčové vlastnosti matracov

Hygiena spánku

Pokiaľ je vaším cieľom pokojný a zdravý spánok, je dôležité, aby ste spali na hygienicky vhodnom matraci. To neznamená, že v matraci nemôžu byť žiadne mikroorganizmy. Takéto sterilné prostredie vôbec nie je nevyhnutné, ba až želaná. Všade okolo nás sa nachádzajú miliardy baktérií, roztočov a plesní. Väčšina z nich je neškodných a mnohé sú dokonca pre človeka prospešné. Problém nastáva vtedy, keď dôjde k premnoženiu mikróbov. Takejto situácii je potrebné sa vyvarovať, pretože vtedy netrpia iba alergici, ale aj úplne bežní a zdraví ľudia.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Rôzne matrace, rôzne druhy matracov, vytvárajú odlišné podmienky na rast a rozmnožovania mikróbov. Sledovať je potrebné najmä ich schopnosť kumulovať vlhkosť, ktorá sa do matraca dostáva ľudských potom. Je tak kľúčové, aby bol matrac vzdušný a dokázal túto vlhkosť poľahky odvetrať do okolia.

Napríklad taký polyuretánový matrac vám v tomto smere veľmi nepomôže. Nízka vzdušnosť vedie k zvýšenej vlhkosti v jadre matraca. To v spojení s teplom a prachom vedie k ideálnym podmienkam pre mikróby. Polyuretánový matrac vám síce pomôže v pohodlí spánku (lepšie ako spať na zemi), rozhodne však vám nezaručí zdravý a kvalitný spánok.

Ak chcete spať na matraci, ktorý poskytuje výborné hygienické podmienky, tak sa minimálne porozhliadnite po pružinových matracoch. Tento typ matraca má jadro vyrobené z pružín – teda veľká časť matraca je tvorená iba vzduchom. Pohyb vzduchu a vlhkosti je tu výborný a matrac bude vždy relatívne suchý.

Najlepšom voľbou z pohľadu hygieny je však latexový matrac. Ten je nielen vzdušný, ale aj prirodzene antialergický. Latexový matrac sa totiž vyrába za latexu, ktorý sa získava z kaučukovníka. Kaučukovník a mnoho ďalších druhov rastlín využíva latex vo svojom imunitnom systéme na ochranu voči vonkajším škodcom. Latex sú túto úžasnú vlastnosť zachováva aj po vulkanizácii.

...

Poloha chrbtice

Poloha chrbtice sa na prvý pohľad nemusí zdať ako faktor, ktorý významne ovplyvňuje spánok. Veď dobre sa dá vyspať aj po sediačky. V skutočnosti je však chrbtica kľúčová. Chrbtica je veľmi komplexná časť ľudského tela – skladá sa z kostí, nervov, svalov, šliach a ďalších tkanív. Doteraz presne nerozumieme ako toto všetko spolu funguje. Zo skúseností však vieme, že chrbtica je pre spánok dôležitá. Ak dlhodobo spávate s chrbticou v nesprávnej polohe, bude to mať následky.

Chrbtica sa počas spánku potrebuje regenerovať. A to sa deje najefektívnejšie vtedy, keď je chrbtica uvoľnená a vzpriamená. Pri ležaní na matraci sa potrebujeme vyvarovať situácii, kedy je chrbtica prehnutá jedným či druhým smerom.

Chrbtici v tomto smere vedia pomôcť ortopedické matrace. Tie dokážu kopírovať nerovnosti ľudského tela – ťažšie časti tela klesnú do matraca hlbšie a ľahšie plytšie. Ťažšie časti tela neovplyvnia negatívne ľahšie časti tela. Chrbtica bude v priamejšej a uvoľnenejšej polohe. Výsledkom bude, že ráno sa zobudíte v o čosi lepšom stave.

Takmer každý matrac má nejaké ortopedické vlastnosti. Nie všetky matrace s ortopedickými vlastnosťami môžeme nazývať ortopedickými. Sem patria iba tie matrace, ktoré majú dostatočne silné ortopedické vlastnosti. Také silné, že sa to výrazne prejaví na spánku.

Za ortopedické považujeme najmä taštičkové matrace. Vysoké kritériá spĺňajú aj latexové matrace.

Pri čom vám žiadny matrac nepomôže ku kvalitnému spánku

Poruchy spánku zväčša nesúvisia s matracom. Ten dokáže spánok zlepšiť, ale rozhodne nie vo všetkých situáciách. Na spánok má ďaleko väčší vplyv váš životný štýl.

Ako sa hovorí, v zdravom tele zdravý duch. Mohli by sme doplniť aj zdravý a spokojný spánok. Ak sa chcete každé ráno zobúdzať v ružovom stave, pracujte na tom a nezaháľajte. Pravidelný pohyb má blahodarný vplyv na ľudské telo. Nemusí sa z vás stať maratónec ani nič podobné. Pokojne vám bude stačiť sa denne venovať pol hodinky pohybu. Začať môžete aj chôdzou.

Pozor je dobré si dávať aj na stravovanie. Zaručene ste už počuje radu, že po šiestej večer by ste už nemali jesť. V princípe je to dobrá rada, aj keď výber 18. hodiny je určite nezmyselný. Mali by ste sa snažiť nejesť jednu až dve hodiny pred spánkom – v závislosti od toho, čo ste jedli.

A samozrejme, že by ste sa mali vyhýbať alkoholu pred spánkom. Ono sa totiž môže zdať, že spánok vám pomáha so spánkom. Pomáhať pomáha so zaspávaním. Spánok ako celok však zhoršuje.

Spánku neprospieva ani elektronika. Všetky obrazovky vyžarujú špecifické svetlo, ktoré stimuluje mozog. Ak sa toto deje krátko pred spánkom, tak vzniká problém, keďže mozog sa má v tomto čase upokojovať, a nie povzbudzovať.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár