Prečo matrac nie je tou najdôležitejšou vecou pri spánku?

Na prvý pohľad, a možno aj na druhý či tretí, sa môže zdať, že o kvalite spánku rozhoduje jedna vec – a to matrac. Je však naozaj tento kus zariadenia tou kľúčovou časťou spánku? Je to matrac, ktorý rozhoduje o tom, že sa ráno zobudíte svieži, alebo unavení a leniví? Aké sú odpovede na tieto otázky?

Záleží predovšetkým na tom, komu tieto otázky kladiete. Ak sa pýtate predajcu matracov, tak si môžete byť takmer istí, že vám bude spievať ódy na význam matracu vo vašom živote. A predajcovia spolu s výrobcami matracov tieto ódy skutočne aj spievajú. Toto umelecké predstavenie je známe ako reklama a marketing.

Výrobcovia a predajcovia sa vás snažia presvedčiť o svojej pravde cez všemožné kanály. Základom je stále televízia. Čím ďalej tým väčší význam však získava internet. Na webe si môžete prečítať množstvo článkov týkajúcich sa matracov a spánku. Problém je v tom, že neraz nie je jednoduché rozoznať, či ide o reklamný článok alebo článok, za ktorým stojí odbornosť.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na matraci záleží

Na tom, na čom spíte, rozhodne záleží. Matrac by mal spĺňať základné parametre špecifické pre vás. To znamená, že by mal zohľadňovať váš fyzické rozmery (menšie jednolôžko ako 90×200 cm je dobré len výnimočne, rovnako ako dvojlôžko by malo začínať na rozmere 160x200cm a nie 140x200cm), vek a zdravotný stav. Spánok na ňom by mal byť udržateľný – teda by ste mali mať možnosť na ňom spávať dlhodobo bez toho, aby sa to negatívne prejavilo na vašom zdraví.

Splniť tieto podmienky nie je extra náročné najmä vtedy, ak patríte medzi mladšie ročníky. Nároky na matrac sa prirodzene s vekom zvyšujú.

Napriek tomuto všetkému si dovolíme tvrdiť, že kvalita matraca nie je kľúčovým prvkom spokojného a zdravého spánku. Matrac by mal byť primeraný, ale nie je najdôležitejší.

Dostatok pohybu

Dôležitejším predpokladom zdravého spánku je v tom najširšom vyjadrení zdravý životný štýl. Najskôr sa pozrieme na pohybovú stránku.

Moderný spôsob života nevyžaduje veľa pohybu. V práci väčšina z nás sedí. Do práce a z nej sa vezieme – či už autom alebo prostriedkami hromadnej dopravy. A voľný čas trávime pred počítačom alebo televízorom. Na takýto denný režim naše telo nie je biologicky nastavené. Vyvíjali sme sa v prostredí, kde bol pohyb základom prežitia.

...

Nie je možné, aby sa naše telá takejto rapídne zmene prispôsobili. Ak sa telo nehýbe, a to pravidelne, tak trpí. Trpí zdravotný stav celkovo, ale aj základné bio rytmy. Sem patrí aj spánok. Do postele by ste mali mieriť dostatočne fyzicky unavení. Počas spánku by sa svaly zregenerovali a ráno by ste boli v plnej sile.

Zlý zdravotný stav zhoršuje kvalitu spánku. A zlá kvalita spánku zase vedie k horšiemu zdravotnému stavu. Takto sa poľahky dostanete do začarovaného kruhu, z ktorého je ťažké sa dostať.

Pritom zmeniť životný štýl nie je až také komplikované. Nemusí sa z vás stať maratónec. Stačí 20- až 30-minútový pohyb denne – rýchla chôdza či aj bicykel.

Stravovanie

Teraz si odmyslíme fakt, že stravovanie má aj dlhodobý vplyv na ľudské zdravie. V tejto časti článku sa zameriame predovšetkým na štýl stravovania.

Veľmi dobre je známa poučka, ktorá hovorí o tom, že po šiestej večer by sme už nemali jesť. Ide o veľké zovšeobecnenie, ale v zásade nie je chybné.

Dôležité je, aby ste nezaspávali so žalúdkom, ktorý pracuje na plné obrátky. Potrava sa v tejto časti tráviacej rúry zdržiava 1 až 3 hodiny v závislosti od konzistencie prijatej potravy. Mastné jedlá zostávajú v žalúdku dlhšie ako jedlá bohaté na vlákninu. To znamená, že banán si môžete dať aj hodinu pred zaľahnutí do postele. Pri vyprážanom rezni či syry je potrebné dodržať dlhší odstup.

Pozor je potrebné dávať aj na tekutiny. Problematické sú najmä nápoje s kofeínom a alkoholické nápoje. Kofeín je stimulant, a to presný opak toho, čo potrebujete pred zaspávaním. Kávu by ste mali piť s mnohohodinovým odstupom od posteľného času.

S alkoholom je to podobne, hoci mnoho ľudí môže nadobudnúť mylný dojem. Ak si dáte krátko pred zaspávaním zopár pohárikov vína či iného alkoholického nápoja, pomôže vám to so zaspávaním. Ak máte problémy so zaspávaním, tak môžete nadobudnúť dojem, že vám to pomáha. Ide však o riešenie veľmi krátkozraké. Alkohol vám totiž síce pomôže zaspať, ale výrazne vám naruší priebeh spánku. Výsledkom bude to, že ráno sa zobudíte v omnoho horšom čase.

Dĺžku spánku

Jednu z vecí, ktorú pri spánku zaručene neoklamete, je potrebnú dĺžka spánku. Vo všeobecnosti sa odporúča spánok 7 až 9 hodín. Do tohto intervalu sa zmestí väčšina ľudí. Nájdu sa však aj ľudia, ktorých telo si vystačí aj s menej ako siedmimi hodinami. Na druhú stranu niektorým ľuďom nestačí ani 9 hodín. Biologická potreba spánku je individuálna. Každý z nás by ju poznať. Zistíte ju jednoducho – stačí prirodzene zaspávať a prirodzene sa zobúdzať.

Ukrajovanie z potrebnej dĺžky spánku nemá vplyv iba na zdravotný stav, ale aj na produktivitu v práci. Ak obmedzujete spánok kvôli práci, tak to možno nie je najlepšie riešenie. Vďaka nedostatku spánku bude v práci menej výkonný. Keby ste si pospali trochu dlhšie, možno by ste toho stihli spraviť viac.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár