Pomáha na nespavosť počítanie ovečiek?

Počítanie ovečiek je asi tou najstaršou radou, ako bojovať so stále neprichádzajúcim spánkom. Táto rada je tak rozšírená, že len veľmi málo ľudí sa nad ňou zamýšľa.

Ako to v skutočnosti s tými ovečkami a jej efektivitou je? Oplatí sa ich počítať pred spánkom?

Zrodenie tejto rady dnes už len veľmi ťažko dokážeme vystopovať. S veľkou pravdepodobnosťou to však má niečo spoločné so skutočnými ovcami. V minulosti to mohlo vyzerať takto:  pastier sa vrátil s ovcami z paše, zatvoril ich do ohrady a pokúsil sa zaspať. Nejako ho však stále trápilo, či má všetky ovce v ohrade. Toto mu nedalo spať, a preto sa zdvihol a začal ich počítať. Akonáhle zistil, že všetky ovce sú tam, kde majú byť, jeho myseľ sa upokojila a takmer okamžite sa mu podarilo zaspať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

počítanie ovečiek 2

Čo hovorí veda o počítaní ovečiek pred spánkom?

Vedecké bádanie sa dostalo aj do tejto oblasti. Zopár vedcov sa v minulosti rozhodlo si vedeckými metódami preveriť, či počítanie ovečiek má nejaký pozitívny vplyv na schopnosť človeka zaspať.

Výsledok je vo všetkých týchto štúdiách jednoznačný –  počítanie ovečiek pred spánkom vám nepomôže zaspať. Výsledky skôr naznačujú, že počítanie ovečiek pred spánkom má skôr opačný efekt.

Zdôvodnenie je relatívne jednoduché. Pred spánkom by sme sa mali snažiť našu myseľ maximálne upokojiť. Mali by sme sa venovať činnostiam, ktoré náš mozog veľmi nezaťažujú. Najlepšie sú rôzne relaxačné činnosti. Medzi takéto činnosti počítanie ovečiek rozhodne nepatrí.

Počítanie čohokoľvek je v podstate matematika v praxi a tá rozhodne nie je relaxujúcou činnosťou. Problém s počítaním je v tom, že sa nám pri ňom aktivujú tie časti mozgu, ktoré využívame v maximálne bdelom stave. Organizmus sa takto dostane do zmätku, ktorý mu iba skomplikuje cestu k spánku.

Čo pomáha proti nespavosti?

Pohyb

Ciest, ako si uľahčiť prechod medzi bdelým stavom a spánkom je viacero. Asi najefektívnejšie je prísť do postele primerane unavení. Veľmi pomáha byť dostatočne fyzicky vyčerpaní.

Z toho vyplýva toľko opakovaná potreba fyzickej aktivity počas dňa. Moderný spôsob života je priveľmi sedavý. Cestujeme posediačky, pracujeme posediačky a hlavnou zábavou je pozeranie televízie či rôzne úkony so smartfónmi, tabletmi či počítačmi. Pri týchto činnostiach veľa fyzickej energie nespotrebujete. Výsledkom je, že do postele prichádza vaše telo v relatívne neopotrebovanom stave. Nie je unavené a presvedčiť ho, že má spať a začať regeneráciu, nemusí byť práve najľahšie.

Keď hovoríme o fyzickej aktivite, nemáme na mysli žiadne hodiny strávené behaním či v posilňovni. Na zlepšenie situácie stačí niekoľko desiatok minút fyzickej aktivity denne. Mnohokrát stačí pol hodinka aktívnejšie chôdze a výsledky sa dostavia samé.

...

Vylúčenie televízie a ďalšej elektroniky zo spálne

Mnoho ľudí si pestuje veľmi nezdraví zvyk pozerania televízie krátko pred spánkom. Niektorí dokonca pri TV aj zaspávajú. Modernejšou formou tohto zlozvyku je zaspávanie spolu s počítačmi, tabletmi či smartfónmi.

počítanie ovečiek 1

Ako sme už spomínali, pred spánkom by sme sa mali snažiť mozog maximálne upokojiť. Televízia a ďalšie obrazovky majú však presne opačný efekt – náš mozog stimulujú.

Obrazovky stimulujú mozog na dvoch úrovniach. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že obrazovky blikajú. Veľmi rýchlo, ale blikajú. Neuvedomujeme si to, ale náš mozog to registruje. Ruší ho to. Podobne ho ruší aj samotná prítomnosť elektromagnetického žiarenia, ktoré sprevádza každý elektronický prístroj.

Ďalším rušiacim rozmerom tv, mobilov či tabletov je príbeh. Pokiaľ sledujete nejaký film či seriál, váš mozog žije sledovaným príbehom.  Tento príbeh ho vo väčšine prípadov udržuje v ostražitom stave.

Toto ani zďaleka neznamená, že pri televízii nezaspíte. Zaspíte, ale neskôr, akoby ste zaspali bez nej.

Pokiaľ chcete zlepšiť rýchlosť prechodu z bdelého stavu do spánku, spravte si zo svojej spálne miesto bez elektroniky.

Skúste teplú sprchu pred zaľahnutím do postele

Jednou z overených techník, ktoré pomáhajú so zaspávaním, je aj jednoduchá teplá sprcha.  Niekoľko minút pobytu pod sprchou vám ušetrí desiatky minút počítania ovečiek. Po opustení sprchy teplota ľudského tela pomerne rýchlo klesá, čo pomáha nastoliť v tele pocit relaxácie a celkového útlmu. Organizmus to vníma ako signál k odpočinku.

Nasaďte si teplé ponožky

Ďalším jednoduchým trikom sú obyčajné ponožky. Teória za týmto opatrením je prostá – pred spánkom by sme sa mali snažiť, aby naše končatiny boli v teple. Stred tela by na druhú stranu mal byť relatívne chladnejší. Nasadením teplých ponožiek sa cievy a kapiláry na chodidlách roztiahnu, čo pre telo signalizuje stav odpočinku.

Skryte hodiny

Ťažkosti so zaspávaní vedú k frustrácii a nervozite. Tie zase vedú s nespavosti. Z tohto začarovaného kruhu sa môžete dostať aj jednoduchým skrytím hodín. Na psychiku pôsobí lepšie, keď nemôžete sledovať aktuálny čas.

Skúste rôzne relaxačné cvičenia

Nemusíte byť žiadni jogíni, aby ste mohli využiť niekoľko z ich generáciami overených trikov. Väčšina relaxačných techník pracuje z dychom. Ten je plne pod našou kontrolou. Zmenou frekvencie či objemu dýchania dokážeme ovplyvniť rýchlosť búšenia srdca, a to má zase vplyv na našu psychiku.

Existuje množstvo jednoduchých relaxačných cvičení. Väčšina ľudí sa k nim stavia skepticky. Za vyskúšanie však nič nedáte. Skúste vdychovať cez a sústrediť sa na svoju hruď. Následne pomaly vydychujte a pozornosť venujte súhre všetkých svalov.

Vyskúšať môžete aj cvičenie 4-7-8. Štyri sekundy vdychujete, 7 sekúnd dych držíte a 8 sekúnd vydychujete.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár