Informácie o koronavíruse. Aké sú jeho príznaky?

Aktuálne sa vo svete ale aj na Slovensku vyskytuje infekčné ochorenie COVID-19. Aby sa jeho šírenie zastavilo, mnoho z nás nemôže ísť ani do školy alebo roboty a preto sedíme doma. Dnes sme sa rozhodli venovať tomu, prečo je toto ochorenie také vážne, aké sú jeho príznaky a čo sa dá počas obmedzení vykonávať doma.

COVID-19

Ako sme už spomínali, jedná sa o infekčné ochorenie, ktoré je vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Toto ochorenie postihuje predovšetkým dýchacie cesty resp. dýchací systém, môže vyvolať ťažký zápal pľúc a v najhorších prípadoch vedie k úmrtiu nakazenej osoby. Prvý pacient bol nakazený v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan.

Infekcia sa prenáša kýchaním, kašľaním, rozprávaním alebo cez kontaminované predmety. Preto je veľmi dôležité dbať na zakrývanie tváre a dezinfikovanie rúk, aby sme si vírus cez sliznicu nedostali do nášho tela.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Príznaky ochorenia

Nakazenie pôsobí podobne ako klasická chrípka a prejavuje sa väčšinou v rôznej intenzite. Veľkú úlohu v tomto prípade zohráva imunita pacienta, preto je ochorenie najhoršie u starších ľudí, prípadne ľudí s inými zdravotnými problémami.

Okrem vysokej teploty nad 38°C sa vyskytujú bolesti hrdla, hlavy, svalov alebo kĺbov. Zo začiatku je teda veľmi ťažké rozlíšiť, či ide o klasickú chrípku alebo COVID-19. Ďalšie sprievodné znaky sú upchatý nos, nevoľnosť, hnačka, zimnica alebo zvracanie.

Preto ak sa u niekoho objavia aj mierne príznaky, je dobré informovať o tom svojho lekára, ktorý vykoná všetky potrebné testy.

Na Slovensku máme aktuálne (22.4.2020; 19:00) 1244 nakazených a 14 mŕtvych. Aktuálne čísla si viete vždy overiť na tejto stránke. V tabuľke treba vyhľadať požadovanú krajinu. Po zhliadnutí čísel určite uznáte, že nie je dobré túto situáciu zľahčovať a predsa len je lepšie zostať určitý čas doma a dodržiavať dané opatrenia.

...

Najdôležitejšie je nosenie rúška, šálu alebo inej látky, ktorá nám prekryje ústa a nos. V obchode používajte dezinfekciu alebo ak je to možné rukavice. Len pre zaujímavosť, Covid-19 dokáže prežiť na nasledujúcich povrchoch niekoľko hodín:

  • vzduch v interiéri – 3 hodiny
  • meď – 4 h
  • kartón – 24 h
  • plast – 2 až 3 dni
  • oceľ – 2 až 3 dni

Opatrenia dané vládou slúžia predovšetkým pre občanov, aby došlo k čo najmenšiemu počtu úmrtí. Myslite na to, že niektoré osoby, ktoré nevykazujú nakazenie, môžu daný vírus prenášať. Preto by ste sa mali vyhnúť návšteve rodiny, kamarátov alebo známych.

Čo sa dá robiť doma?

Aby sme však čas nezabíjali, môžeme robiť rôzne aktivity. Či už sa jedná o cvičenie, prechádzky v prírode, hranie hier s deťmi alebo sledovanie seriálov. Ak vás omrzeli reklamy v telke, môžete si predplatiť HBO alebo Netflix. Netflix má momentálne akciu, že poskytuje svoje služby na mesiac zadarmo.

Efektívne využitie času môže byť, ak namiesto monitoru dáte prednosť knihe alebo učeniu sa niečoho nového. Učiť sa môžeme cudzie jazyky, pletenie, ručené práce alebo doučovanie detí.

Ďalšou z možností je upratovanie domu alebo bytu. Špeciálne sa môžeme venovať spálni a našej posteli. Určitú pozornosť si môže zaslúžiť matrac, ktorý môžeme povysávať a poťah a chránič na matrac dôkladne vyperieme. Matrac môžeme nechať dlhšie prevetrať, určite mu to prospeje.

Vhodný čas môže byť na prerábanie alebo preorganizovanie izby. Dobré sú priehľadné plastové boxy, do ktorých nám nebude padať prach a budeme presne vedieť, kde čo máme odložené. Ďalej si môžeme vytriediť skriňu a oblečenie. Ak sú nám niektoré kusy oblečenia malé, môžeme ho vyhodiť, použiť na handry na upratovanie alebo niekomu darovať, čím získame nové miesto.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár