Ako sa chrániť pred COVID-19? Veľkú úlohu zohráva spánok

Aby sme predišli nákaze COVID-19, mali by sme von vychádzať len v prípade, že to bude naozaj nutné. Karanténa nás delí na dve skupiny, na tých, ktorí nevedia čo od nudy doma robiť a tých, ktorí sú pracovne 100% vyťažení. Jedno majú obe skupiny spoločné, je potrebné dávať si pozor aby sme sa nenakazili. Aké sú príznaky, aktuálna situácia a čo môžeme robiť aby sme sa nenakazili?

Dôležité opatrenia

Jedným z najdôležitejších opatrení je nosenie rúška, šálu alebo inej látky, ktorou si vieme prekryť tvár a dýchacie cesty. Mnoho ľudí stále môžeme vidieť , že rúško nosia nesprávne. Správne nasadené rúško má zakrývať nos a ústa bez toho, aby vznikla medzera medzi rúškom a tvárou.

Predtým, ako si rúško nasadíme na tvár, je potrebné umyť si ruky mydlom a vodou, prípadne ak máme k dispozícií dezinfekciu na báze alkoholu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Po novom…

Ak máte dieťa do 2 rokov, ktoré vám odmietalo rúško nosiť, po nových vydaných opatreniach ho nosiť nemusí. Výnimku nosenia rúška majú aj osoby s autizmom a osoby v uzavretom vozidle, ktoré sú v spoločnej domácnosti. Oslobodený sú tiež vodiči autobusov alebo inej verejnej dopravy, ak sa v kabíne nachádzajú sami v uzatvorenej kabíne, oddelenej od cestujúcich. Ak sa rozhodnete ísť s príbuznými s ktorými bývate v jedenej domácnosti do prírody, rúška tak isto nemusíte mať, ak ste minimálne 20 metrov vzdialený od iných osôb.

Pre ostatných bez udelenej výnimky stále platí, že je nutné nosiť rúško všade mimo svojho trvalého bydliska.

...

Aby sme sa nenakazili:

  • nosíme rúško, šál alebo iné ochranné pomôcky, ktoré nám prekryjú tvár
  • dodržiavame min. 2 metrové rozostupy od iných osôb, nie len vo vnútri, ale aj vonku,
  • ak je to možné, snažíme sa obmedziť cestovanie verejnou dopravou, resp. celkovo pohyb mimo bydliska na minimum,
  • pred vstupom do obchodu používame dezinfekciu alebo rukavice a po príchode domov si ruky poriadne umyjeme,
  • dbáme na to, aby sme si počas pohybu v obchode nepretreli oči alebo nos,
  • dbáme na imunitu a dostatok spánku.

Aby sme nenakazili našich blízkych:

  • ak potrebujete chodiť do roboty, je dobré, aby jeden z rodičov zostal doma na OČR s dieťaťom,
  • nenechávame deti u starých rodičov,
  • v najvyššej možnej miere, chodíme starým rodičom nakupovať potraviny takým spôsobom, že sa snažíme vyhýbať kontaktu s nimi (tašky môžeme nechať napríklad pred dverami),
  • nechodíme po návštevách ku kamarátom, známym, kolegom a rodine,
  • ak bývame so starými rodičmi v jednej domácnosti, dodržiavame hygienické návyky vo väčšej miere,
  • nepodávame si ruky a pri kýchaní či kašľaní používame jednorázové vreckovky.

Pri nedostatku spánku sme náchylnejší na akékoľvek vírusové ochorenie, preto:

Telo sa počas spánku regeneruje, spaľuje tuky a čistí sa od odpadových látok. Regenerácia sa týka nielen nervového systému ale celého nášho tela a môžeme povedať, že spánok má jednoznačne veľký vplyv na naše zdravie.

Nedostatok spánku pocítime takmer okamžite, ak sa ráno zobudíme nevyspatý, celý deň nás sprevádza nervozita, ospalosť a zhoršuje sa naša pozornosť. Pri dlhodobom nedostatku spánku sa nám oslabuje imunita, ktorá je v týchto časoch naozaj potrebná. Pri slabej imunite nemá telo dostatok sily, aby sa pred vírusom dostatočne bránilo.

Zdravý a kvalitný spánok vieme podporiť kvalitným matracom, vankúšom alebo prikrývkami. Ak máme doma preležaný matrac, môžeme spať odporúčaných 7-8 hodín, aj tak sa zobudíme s bolesťami chrbtice, ktorá nemá na preležanom matraci dostatočnú oporu. Ak máte preležaný matrac, je naozaj najlepší čas vymeniť ho za nový.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár