18. September 2024

6 dôvodov, prečo spať na oddelených posteliach

Ono je to určitým spôsobom téma, o ktorej sa veľmi nerozprávame. Pokojne môžeme povedať, že ide o tabu. Nad manželstvom sa drží nejaká aura, ktorej sa nesmieme dotknúť. Pričom spánok partnerov na oddelených posteliach sa netýka iba manželstiev, ale jednoducho všetkých partnerských zväzkov.

Nejako automaticky sa predpokladá, že spánok na oddelených posteliach je znakom problémov medzi partnermi. Každé harmonické manželstvo musí spávať pekne spolu na manželskej posteli. Veď preto je manželská, keďže na nej spávajú manželia. Niečo ako manželská dvojposteľ neexistuje.

Pravda je však taká, že dôvodov na spánok na oddelených posteliach je veľa dôvodov. Partnerské nezhody je iba jedným z mnohých dôvodov. V tomto článku sa zameriame na dôvody, ktoré s partnerskou krízou nemajú nič spoločné. Práve naopak – šťastie v partnerskom zväzku iba zvyšujú.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Partner chrápe

Pre ľudí, čo sa s chrápaním nestretávajú, to môže byť aj humorná situácia. Pre tých, ktorých sa to priamo týka, však chrápanie rozhodne nie je zábavné. Mnohí by vám tvrdili, že  hlasité chrápanie je tá najhoršia vec na svete. Zaspať pri chrápajúcom človeku nie je jednoduché. A len ťažko sa dá na to zvyknúť. A ak sa už nejako naučíte pri takomto zvuku zaspať, stále to neznamená, že ste z problémov von. Hluk pri spánku má dokázateľne negatívny vplyv na ľudskú imunitu.

Chrápanie môže mať niekoľko príčin. Väčšina však súvisí s rôznymi zdravotnými problémami. Chrápať však môže aj úplne zdravý človek, ktorý má takéto zvukové efekty jednoducho dané geneticky. Proti chrápaniu sa dá bojovať rôznymi spôsobmi. Môžete sa snažiť chrápajúceho nútiť spať v špecifickej polohe, čo môže pomôcť. Môžeme ho nútiť športovať, aby sa zlepšil jeho celkový zdravotný stav. Na trhu je aj viacero mechanických pomôcok, ktoré obmedzujú zvukové prejavy chrápanie. Chrápavé zvuky dokážu dosiahnuť aj viac ako 85 decibelov, čo je naozaj veľký hluk. Aj jeho výrazné zníženie stále nevytvorí ticho.

Najefektívnejším bojom proti chrápaniu, je zatvoriť chrápajúceho do dobre odizolovanej miestnosti. A ľahnúť si na vlastnú posteľ dostatočne ďaleko od neho. Oddelené manželské postele sú efektívnym riešením. V spoločnej posteli sa môžete venovať všetkým intímnym aktivitám. Ak sa však chcete dobre vyspať, vyberiete sa na tomu určenú vlastnú posteľ.

...

Keď máte malé dieťa

Deti milujú kontakt so svojimi rodičmi. A čím sú menšie, tým je to intenzívnejšie. Ak máte v rodine napríklad dvojročné dieťa, tak asi viete, čo máme na mysli. Takto staré deti zvyknú v priebehu noci skončiť v manželskej posteli. A dvojročné dieťa nie je až také malé. Spánok nemusí mať najpokojnejší a jeho schopnosť narušiť spánok rodičov môže byť výrazná. S týmto sa dá bojovať viacerými cestami. Môžete donútiť svojej dieťa spať vo svojej posteli. Vždy sa však dá nájsť kompromis medzi jeho túžbami a vašimi potrebami.

Povedzme, že vás na druhý deň čaká v práci niečo naozaj dôležité a ráno musíte byť na sto percent fit. Potrebujete sa jednoducho dostatočne vyspať. Najefektívnejším riešením bude spánok v samostatnej posteli. Dieťa môže dospať spolu s vaším partnerom či partnerkou a vy sa vyspíte presne toľko, koľko potrebujete.

Partner sa nechce podeliť s prikrývkou

Samozrejme, že nevedome. Niekoho, kto by vedome zabral celý paplón, by sme hľadali asi veľmi ťažko. Ak však spíme, správame sa trochu inak. Niektorí ľudia nevedome zaberú všetko, čo sa dá a partnerovi zostanú iba zvyšky. Výsledkom je komplikácia spánku. Jeho kvalita sa znižuje. Tento problém sa dá vyriešiť napríklad tým, že na manželskej posteli použijete dve prikrývky. Ani toto však nemusí pomôcť. Stopercentne efektívnym riešením je spánok na dvoch oddelených posteliach. Ani ten najhorší spáč sa nezdvihne a neukradne vám paplón zo susednej postele.

Partner ulíha do postele a vstáva v rozdielny čas ako vy

Pre kvalitu spánku je kľúčový moment zaspávania. Ak vás niekto zobudí krátko po zaspaní, naruší vás spánkový režim. Následne môžete mať problém s opätovným zaspatím. V menšej miere to platí aj pri vstávaní. Tiež sa snažíme o zobudenie v určitý čas. Ak nás niekto zobudí priskoro, nie je to veľmi dobré.

Mnohí ľudia pracujú na smeny. Rôzni ľudia začínajú pracovať v rôzne časy. Niekto už o šiestej ráno, inému stačí prísť do práce na deviatu. Ak je toto prípad vás a vášho partnera, potom viete, že vstávanie môže byť hlučný proces a dokáže partnera zobudiť. Ak si idete ľahnúť do postele a váš partner už hodinu sníva, musíte byť extra opatrný, aby ste ho nezobudili.

Všetkému tomuto sa poľahky vyhnete, ak budete spať v oddelených posteliach a najlepšie aj v oddelených miestnostiach.

Príležitostné oddelenie

V článku to už bolo spomenuté – spánok na oddelených posteliach nemusí byť trvalý. Môže ísť o príležitostné riešenie. Napríklad pre situácie, ktoré vyžadujú, aby ste sa naozaj dokonale vyspali. Ak viete, že nasledujúci deň potrebujete mať pozornosť na 100 percentách, dĺžka a kvalita spánku je dôležitá. Namiesto riskovania spánku v jednej posteli, si dokonale oddýchnete na samostatnom lôžku. Ak nemáte v domácnosti dostatok priestoru na osobitú spálňu, vždy je možné využiť gauč v obývačke alebo inú príležitostnú posteľ.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár